G.Skill Trident Z D.OC.P açınca sistem resetleniyor

Daha fazla  
Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi G.Skill Trident Z royal RAM'lerimi D.O.C.P ile 3600MHz hıza çekmeye çalıştığımda PC reset atıyor ve ayarlar kaydedilmiyor. 2133MHz ile çalıştırdığımda sorunsuz çalışıyor. 2 kit ile 3600MHz hıza gri slotlara taktığım taktirde çekebiliyorum ancak 4'lü olarak taktığımda bu mümkün olmuyor. Kontrol ettiğimde RAM çiplerim Samsung b-die olarak görünüyor. Anakartım ASUS ROG STRIX B550-A işlemcim ise Ryzen 9 5900X. Desteklerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
4 RAM takılı şekilde BIOS'a girdikten sonra vSOC voltajını 1.15 yap. D.O.C.P açtıktan sonra RAM frekansını manuel olarak 3600Mhz yapıp dener misin?

Bu arada RAM'lerin 4x8 mi? Yoksa 4x16 mı?

3200MHz de kullan işlemcin üstüne destek vermiyor.
3200MHz'den çok daha üstüne destek veriyor.

4 RAM takılı şekilde BIOS'a girdikten sonra vsoc voltajını 1.15 yap. D.O.C.p açtıktan sonra RAM frekansını manuel olarak 3600MHz yapıp dener misin?

Bu arada RAM'lerin 4x8 mi? Yoksa 4x16 mı?

3200MHz'den çok daha üstüne destek veriyor.

RAM'lerim 4x8 hocam şu an işte olduğumdan dolayı deneyemiyorum ama akşam deneyeceğim teşekkür ederim.

3200MHz de kullan işlemcin üstüne destek vermiyor.

Evet sitesinde o şekilde bir bilgi var ancak 3600 ve daha üst hızlarda kullanabilen insanlar da var.

O.c ile kullanabilirsin ama d.o.c.p verdiği sınır odur.
Dostum D.O.C.P ile 4133 bile kullanılabiliyor Ryzen 5xxx serisinde. AMD'nin resmi sitesinde yazan değerin hiçbir önemi yok. Tak çalıştır D.O.C.P açarak kullanacağın RAM'lerin %50'sinden fazlası 3200MHz üstünde zaten.

Overclok konusunda pek bilgi sahibi değilim açıkçası voltajlarla da oynamaya çekiniyorum. Asıl sorun şu docp desteklemiyorsa 2 kit nasıl 3600 çalışırken 4 lü takınca çalışmıyor?
IMC'ye daha fazla yük biniyor çünkü. Anakartının Daisy-Chain topolojisi olduğunu düşünüyorum o yüzden 4x8 çalıştırmak, 2x8 çalıştırmaya göre daha zor.

O yüzden manuel olarak bir kaç voltaj ayarı ya da frekans düşürmen gerekebiliyor.

IMC'ye daha fazla yük biniyor çünkü. Anakartının Daisy-Chain topolojisi olduğunu düşünüyorum o yüzden 4x8 çalıştırmak, 2x8 çalıştırmaya göre daha zor.

O yüzden manuel olarak bir kaç voltaj ayarı ya da frekans düşürmen gerekebiliyor.
Peki, akşam bahsettiğiniz voltaj ayarlarını deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı