G.Skill Trident Z Neo RGB 4000MHz CL18 vs Trident Z RGB 4400MHz CL19

Dostum, bahsettiğin işlemciyi nasıl bir anakartta kullanacağın çok önemli. Ve sana bunu kimse sormamış. 4400Mhz cl19 RAM alıp daha sonra pişman olmayasın. Fazladan 400Mhz'e aldanıp daha sonradan kullanım yapamazsan pişman olursun. Anakart modelini ve kullanmak istediğin RAM'lerin tam model kodunu paylaşabilirsen, ben de yardımcı olmaya çalışayım sana.

Dostum, bahsettiğin işlemciyi nasıl bir anakartta kullanacağın çok önemli. Ve sana bunu kimse sormamış. 4400Mhz cl19 RAM alıp daha sonra pişman olmayasın. Fazladan 400Mhz'e aldanıp daha sonradan kullanım yapamazsan pişman olursun. Anakart modelini ve kullanmak istediğin RAM'lerin tam model kodunu paylaşabilirsen, ben de yardımcı olmaya çalışayım sana.
X570 Dark Hero kullanacağım.
4400 olan F4-4400C19D-32GTZR
4000 olan F4-4000C18D-32GTZN

Anlattığınız olayı anlamadım tam. Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. 3200mhz ram kullanıyorum söylediğiniz mantığa uygun mu?
Evet.
Zen2 yani Ryzen 3000 masaüstü normal işlemciler 1866 FCLK'ya kadar stabil çalışabiliyor.
1866 FCLK = 1866 DRAM = 3733MHz DDR frekansı.
3733 MHz'e kadar 1:1 modda stabil bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Evet.
Zen2 yani Ryzen 3000 masaüstü normal işlemciler 1866 FCLK'ya kadar stabil çalışabiliyor.
1866 FCLK = 1866 DRAM = 3733MHz DDR frekansı.
3733 MHz'e kadar 1:1 modda stabil bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
Anladığım kadarıyla 3600mhz ramde stabil olur ama daha üstü problem olur. Bu fclk değerini nasıl öğreniyoruz işlemcilerin?

O anlattığınız şeylerle pek aram yok, sadece benim için FPS olarak işlemcime yardım etsin yeter
FPS'inize yardım etmesi için 1:1 modda kullanmalısınız.
RAM ile işlemci arasındaki gecikmenin en çok düştüğü yer 1:1 modda çalıştırmak oluyor çünkü.

Dediğim konuyu araştırmanızı tavsiye ediyorum.
Eğer bu RAM'leri alırsanız 2:1 modda çalışacak ve bu frekanslarda optimum performansı yakalayamazsınız.

Yani "Frekans yüksek diye boşuna para bayılma, düşündüğün performansı alamazsın" diyor, şair.

Zaten Valorant tarzı oyunlar için 5900X ve 3600MHz CL18 düzgün çipli bir RAM oldukça yeterli olacaktır, 5950X iş için değilse gereksiz bir harcama bence.

FPS'inize yardım etmesi için 1:1 modda kullanmalısınız.
RAM ile işlemci arasındaki gecikmenin en çok düştüğü yer 1:1 modda çalıştırmak oluyor çünkü.

Dediğim konuyu araştırmanızı tavsiye ediyorum.
Eğer bu RAM'leri alırsanız 2:1 modda çalışacak ve bu frekanslarda optimum performansı yakalayamazsınız.
Biostan ayarlama yapmak gerekiyor mu bunlar için yoksa açtığımız xmp yeterli mi?

Anladığım kadarıyla 3600mhz ramde stabil olur ama daha üstü problem olur. Bu fclk değerini nasıl öğreniyoruz işlemcilerin?
3733MHz'e kadar stabil olur demek daha doğru.
Bu frekansın üstünde problem olmaz fakat optimum bir ayar değil maalesef.

FCLK değeri ise mimariden mimariye değişiyor.
Zen2 işlemcilerde görebildiğim maksimum değer 1866 FCLK, Zen3 işlemcilerde ise deneyimlediğim maksimum değer 1933 FCLK idi.

FCLK değerini arttırabilirsiniz fakat çok detaylı hız aşırtma yapmanız gerekiyor.
Bellek kontrolcüsü SoC kısmında bulunduğu için SoC'ye hız aşırtma yaparak veya bunun gibi çekirdek dışı hız aşırtmalarla yükseltilebilir fakat tavsiye etmiyorum zaten çok da zahmetli bir iş.
Biostan ayarlama yapmak gerekiyor mu bunlar için yoksa açtığımız xmp yeterli mi?
Zen2 işlemcilerde 3600MHz'e kadar sadece XMP açmanız yeterli.
3600MHz'den sonrasında FCLK değerini manuel ayarlamanız gerekebilir.

Yani "Frekans yüksek diye boşuna para bayılma, düşündüğün performansı alamazsın" diyor, şair.

Zaten Valorant tarzı oyunlar için 5900X ve 3600MHz CL18 düzgün çipli bir RAM oldukça yeterli olacaktır, 5950X iş için değilse gereksiz bir harcama bence.
Uzun vadeli kullanmak istiyorum birde 360Hz monitöre sahibim valorantta ve csgoda 400fps altına düşmek istemiyorum.
Siz ne diyorsunuz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı