G-Sync 144 Hz ile normal 144 Hz monitör farkı

Halit70

Decapat
Makaleler
3
Daha fazla  
G-Sync 144 Hz 1 ms 27' monitör almak istiyorum lakin fiyatlar yüksek. G-Sync olmayan modelini alsam ne gibi eksikleri olur? Mesela 100 FPS aldığım bir oyunda diğerine göre ne gibi farklılıkları olur? Almaya değer mi? Zaten 144 Hz monitörde 100 Hz alsam kurtarmıyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
144 Hz monitör de eğer herhangi bir oyunda 144 FPS yi geçerseniz ghosting dediğimiz durumlar olur.
Tearing olmaması için burada G-Sync devreye giriyor ve ekran kartı ile monitör kordineli çalışarak bu Tearing (yırtılma) önlüyor.
Mesela 100 FPS aldığım bir oyunda diğerine göre ne gibi farklılıkları olur
144 FPS yi geçmediğiniz sürece G-Sync olanla olmayan arasında bir fark olmaz.

Son düzenleme:
G-Sync desteğine o kadar para harcamanıza gerek yok artık çoğu FreeSync monitör de G-Sync destekliyor.
@Hielah Ghosting değil, tearing (yırtılma) sorununu engeller G-Sync.

G-Sync 144 Hz 1 ms 27' monitör almak istiyorum lakin fiyatlar yüksek. G-Sync olmayan modelini alsam ne gibi eksikleri olur? Mesela 100 FPS aldığım bir oyunda diğerine göre ne gibi farklılıkları olur? Almaya değer mi? Zaten 144 Hz monitörde 100 Hz alsam kurtarmıyor mu?
G-Sync olanın farkı ekran kartından gelen fps miktarına göre monitörün hz'ini kendisi otamatik ayarlıyor yırtılmaları ve takılmalı görüntü göstermemesi için G-Sync teknolojili monitörü öneririm

Ekran kartınız Nvidia ise gsync den yararlanirsin güzel bir teknoloji ama o fiyata degermi dersen bence değmez gidip Nvidia nin destekledigi freesync destekli bir monitör alın daha iyi olur sizin icin

Sürekli alınan bir parça olmadığından ileriye dönük kullanacaksan g-sync almanı öneririm.Ancak yeni kasa gibi bir düşüncem önümüzdeki 2-3 yıl boyunca yok diyorsan g-sync özelliği olmayanı alabilirsin.144 hz olması şu demek normal monitörler 60 veya 75 hz dirler.Biz 300 fps alsak dahi monitörümüzün hz'i kaç ise o kadar kare hızını görebiliriz.144 hz aldığın zaman yağ gibi kaydığını hissedersin.Ancak bu bağlamda 144 fps i geçtiğin takdirde ghosting mevzuatının olmaması adına g-sync adlı bir özellik eklenmiştir.144 ü geçmeyecek bir kasaya g-sync takmak pentium dual core'a rtx2080 takmak gibidir.Özelliğin tamamını kullanamadığın için boşa yüklü miktarda ödeme yapmış olursun.

Teşekkürler. Normal 144 hz almaya karar verdim. Şu anda 60 hz kullanıyorum. Bakalım fark nasıl olacak, açıkçası hiç kullanılmamış biri olarak merak ediyorum.

Geri
Yukarı