G-Sync açınca Alt+Tab yavaşlıyor

investigator

Decapat
Monitör ve NVIDIA Denetim Masası üzerinden G-Sync açınca CS'den masaüstüne attığım alt+tab 5-6 saniyeyi buluyor. Sebebi ne olabilir, nasıl çözerim?

3D Ayarlarının Yönetilmesi > Genel Ayarlar > Görüntü Ölçeklendirme açık mı yoksa kapalı mı?

1649502327237.png

Kapalıysa Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla kısmına girip ölçeklendirme sekmesinden en boy oranı veya tam ekran seçin, Ölçeklendirme nasıl yapılacak sorusunu ise GPU seçin. GPU ile ölçeklendirme yapıldığında ALT-TAB hızının daha iyi olduğu söyleniyor.

Görüntü Ölçeklendirme seçeneği açıksa da kapatmanız gerekebilir, en azından yapacağınız işlemin ALT-TAB geçişini hızlandırıp hızlandırmadığını, yani sorunu çözüp çözmediğini öğrenirsiniz.

Ayrıca,

1649502407086.png

Düşük Gecikme Oranı Modu kullanıyor musunuz? Bu seçenek kapalı olduğunda ALT-TAB hızını etkilediği söylenmiş, ne kadar etkiler bilemiyorum tabi. Üstteki çözüm işe yaramazsa bunu da Kapalı hale getirirsiniz, tabi önceden açıksa.

1649502626817.png

3D Ayarlarının Yönetilmesi > Genel Ayarlar > Görüntü Ölçeklendirme açık mı yoksa kapalı mı?

Eki Görüntüle 1354157

Kapalıysa Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla kısmına girip ölçeklendirme sekmesinden en boy oranı veya tam ekran seçin, Ölçeklendirme nasıl yapılacak sorusunu ise GPU seçin. GPU ile ölçeklendirme yapıldığında ALT-TAB hızının daha iyi olduğu söyleniyor.

Görüntü Ölçeklendirme seçeneği açıksa da kapatmanız gerekebilir, en azından yapacağınız işlemin ALT-TAB geçişini hızlandırıp hızlandırmadığını, yani sorunu çözüp çözmediğini öğrenirsiniz.

Ayrıca,

Eki Görüntüle 1354160

Düşük Gecikme Oranı Modu kullanıyor musunuz? Bu seçenek kapalı olduğunda ALT-TAB hızını etkilediği söylenmiş, ne kadar etkiler bilemiyorum tabi. Üstteki çözüm işe yaramazsa bunu da Kapalı hale getirirsiniz, tabi önceden açıksa.

Eki Görüntüle 1354164
Hocam bunlarla alakalı değil direk G-Sync sebebiyle oluşan bir sorun. Denedim işe yaramadı ama yazınız için teşekkür ediyorum.

Evet G-Sync ile alakalı ama genelde sorunlarını G-Sync veya FreeSync açıkken bu şekilde çözenler olmuş, bu yüzden çözümleri eklemek istedim. Özellikle GPU ile ölçeklendirme seçeneğini uygulayıp çözenler bir hayli fazla.
  1. G-Sync açıkken yavaş alt-tab diğer oyunlarda da oluyor mu?
  2. CS:GO'nun video ayarlarında tam ekran mı yoksa pencereli tam ekran mı oynuyorsunuz?
  3. Hangi monitör modelini kaç Hz'de kullanıyorsunuz?
  4. Masaüstünde ve oyundaki çözünürlükler aynı mı?
  5. Son olarak, CS:GO'nun ayarlarında görüntü keskinleştirme açık mı?
Ayrıca, yavaş alt-tab olayını daha önce ben de yaşamıştım. FreeSync açıktı.
Bir şey denemek için (GTA Online'da 144 FPS almak zor olduğu için ben de 120 FPS alıp monitörü 120 Hz ayarlamak istemiştim) monitör Hz ayarını 144'ten 120 yaptım, sonrasında oyuna girdim, alt-tab yaptım ve bir süre bekledikten sonra ancak masaüstüne dönebildim. Aynı şekilde oyuna geri dönüş hızı da yavaştı. Hem monitör, hem de oyun Hz ayarları eşit mi değil mi onu da kontrol edin derim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı