G3258 4.7GHz Stabil Değerleri Nelerdir?

emrah bozkurt

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, forumda sıkça başlığı açılıyor ancak bir deneme de ben yapmak istedim.
Sistemim:
G3258 işlemci
Asus Z97-K anakart
Corsair H80i sıvı soğutma
High power 850W güç kaynağı,
gerisi çok önemli değil zira oyun testi yapmadım. Corsair H80i nin ilk montajındaki sıkıntıyı ufak bi modifiye ile giderdikten ve üstündeki termal macunu Noctua NT-H1 ile değiştirdikten sonra sıcaklıklar gözle görülür seviyelere düştü ve bende uzun süredir zaman ayıramadığım overclock testini yapmaya karar verdim. 47 çarpan ile 1.44 Vcore voltajı ve load-line calibrasyonu da High seviyesinde stabiliteyi sağladım ve sıcaklık 38 dereceği bir adım bile geçmedi. Bazı arkadaşlar çekirdek sıcaklıklarını soracaklar onlarda 76 derecenin üzerine çıkmadı. 1 saati biraz aşkın süre test öncesinde ve sonrasında aldığım ekran görüntülerini sıcağı sıcağına sizlerle paylaşıyorum...

Birde kasanın hava akımından bahsedeyim. Öncelikle g3258 almamın da sebebi i7 4790K ya paramın yetmemesi ve yine aynı sebepten hayallerimdeki kasa cooler master hafX942 yerine sistemimi hali hazırda bulunan bayağı bir eski ama yakışıklı kasa olan asus TA-231 üzerine kurdum ve 12cm lik fanları ve h80i yi monte ederken fazlaca kesme,biçme ve delme işlemi yaptım. Neyse test sırasında kapak kapalı, h80i egzoz olarak takılı önde içeriye doğru üstte 12 lik altında 8 lik fan mevcut, kasa kapağında 2x6 cm dışarıya egzoz fan takılı ve test sırasında son rpm de dönüyor fanların hepsi ( normalde quiet seçeneğinde kullanıyorum hepsini).

Sizce 1.44 Vcore voltajı çok mu? Sıkıntı olur mu? Vrin voltajı nedir? Sıcaklıklar fena değil çünkü... Ayrıca 4.8 ya da 4.9 - 5 Ghz leri denesem Vcore voltajını nekadar daha yükseltebilirim. İyi akşamlar...

Testlerde aida64 extreme(trial) Asusun AI programını ve prime95 x64 kullandım...
Test öncesi:
1.jpg

Prime95 başlattığımda:
2.jpg

20dk sonra değerler:
3.jpg

1 saati geçkin bir testten sonra değerler:
4.jpg

Son düzenleme:
Sanırım yazdığım başlıkta sıkıntı vardı, admin arkadaşlar konu başlığını editlemiş ancak başlık anlamını yitirmiş.
Vrin voltajını değiştiren var mı aranızda? Vrin değerini arttırmak overclock'a destek olur mu? Bu sıcaklık değerlerinden sonra Vcore voltajını 1.5 ya da 1.525'e kadar çıkarıp 5.0ghz'i zorlayacağım.

1.4 ve üzeri sürekli kullanım için pek önerilmiyor fakat sana kalmış. Bios üzerinden bütün enerji tasarrufu ayarlarını kapat, denetim masası güç seçenekleri de dahil. Daha sonra LLC ayarlarını falan onları auto'da bırakıp çarpan ve çekirdek voltajı ile deneme yap. 1.5 volt ile stabilite yakalamak çok zor. Ben 1.488 ile çıktım 5 GHZ'e. Ama uzun soluklu testte stabilite yakalayamadım.

1.4 ve üzeri sürekli kullanım için pek önerilmiyor fakat sana kalmış. Bios üzerinden bütün enerji tasarrufu ayarlarını kapat, denetim masası güç seçenekleri de dahil. Daha sonra LLC ayarlarını falan onları auto'da bırakıp çarpan ve çekirdek voltajı ile deneme yap. 1.5 volt ile stabilite yakalamak çok zor. Ben 1.488 ile çıktım 5 GHZ'e. Ama uzun soluklu testte stabilite yakalayamadım.

Teşekkürler Oğuzhan, sürekli kullanım değilde limitlerini denemek istiyorum, hazır elimde z97 ve h80i varken sıcaklıklar düşükken nerelere çıkabilirim görmek istiyorum, yoksa günlük kullanım için zaten 4.4ghz yetiyor ve artıyor. Bunun üstünün de çok fazla fark edeceğini düşünmüyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi bu işlemciyi geçici olarak aldım o yüzden sakınmadan denemek istiyorum.

Vrin/Vccin ile oynadınız mı 5.0ghz denediğinizde?

Birde şunu sormak istiyorum: Vcore voltajını manuel girerken seçeneklerde offset adında bi seçenek var, biraz araştırdığımda vcore değerini sadece işlemci ihtiyaç duyduğunda adım adım arttırdığını ve boştayken vcore değerinin düşük, yükte de ihtiyaç kadar arttığını gördüm, sürekli 1.4v vermek yerine mantıklı bir çözüm gibi geldi ancak uygulayamadım. Bu offset olayını nasıl uygularım?

5ghz 1.49v ile prime95te 15dk test sırasında stabil gibiydi ancak testten sonra shadow of mordor oynarken ilk bi kaç dakikada reset attı. CPU sıcaklığı 60 dereceyi geçmedi, çekirdek sıcaklıkları 90 dereceyi buldu. 1.5 üstüne çıkmayı denemek istemiyorum. Vccin değerini arttırsam acaba stabil olur mu? Stabiliteyi yakalarsam Vcore offset mode denemek istiyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı