G3258 VS FX 8350 VS FX 6300

Yakında forumda G3258 işlemcisi için Xeon E7'yi tokatlıyor demeye başlayanlar olacak diye korkuyorum. Çok büyüttünüz gözünüzde bu işlemciyi, şu ana kadar çok (8-9'dan fazla) G3258 işlemcili sistem toplayıp 4.2 - 4.4 GHz'e overclock yaptım, bırakın i7 4790K'yı, i5 4690K seviyesine bile gelmiyor o işlemci. 200 TL'lik işlemci ile 1000 TL'lik işlemciyi aynı kefeye koymayın, hayalleri bırakın. GTX 750 Ti ile yapılan kullanıcı videolarını da referans almaktan vazgeçin, GTX 970 - 980 - R9 290X gibi kartlarla olan durumuna bakın.

Son düzenleme:
Yakında forumda G3258 işlemcisi için Xeon E7'yi tokatlıyor demeye başlayanlar olacak diye korkuyorum. Çok büyüttünüz gözünüzde bu işlemciyi, şu ana kadar çok (8-9'dan fazla) G3258 işlemcili sistem toplayıp 4.2 - 4.4 GHz'e overclock yaptım, bırakın i7 4790K'yı, i5 4690K seviyesine bile gelmiyor o işlemci. 200 TL'lik işlemci ile 1000 TL'lik işlemciyi aynı kefeye koymayın, hayalleri bırakın. GTX 750 Ti ile yapılan kullanıcı videolarını da referans almaktan vazgeçin, GTX 970 - 980 - R9 290X gibi kartlarla olan durumuna bakın.
Hayır yani, G3258 ile Xeon E7 bile oyunların %90'ında aynı FPS'yi verir ama, burada asıl sorun genelleme yapılması. Bu işlemci gerçekten çok büyütüldü gözlerde. Mesela benim imzamdaki işlemci, iyi O.C yapıldığında 5.0Ghz'in üstüne çıkabiliyor. Fakat bu frekansa çıkması, günümüzdeki oyun ve programlarda üstün performans sergileyeceği anlamına gelmiyor maalesef.

Hayır yani, G3258 ile Xeon E7 bile oyunların %90'ında aynı FPS'yi verir ama, burada asıl sorun genelleme yapılması. Bu işlemci gerçekten çok büyütüldü gözlerde. Mesela benim imzamdaki işlemci, iyi O.C yapıldığında 5.0Ghz'in üstüne çıkabiliyor. Fakat bu frekansa çıkması, günümüzdeki oyun ve programlarda üstün performans sergileyeceği anlamına gelmiyor maalesef.
Şu an için tek ve çift çekirdek kullanan oyunlarda, ekran kartı ile darboğaz oluşturmadığı sürece o FPS'yi alması normal ama insanlar bu işlemcinin 2 yıl sonra 4 çekirdek kullanan oyunlar ve programlar artınca çöp olacağını unutarak tavsiye veriyor. 1500 TL bütçeli sistemlerde i3 işlemci yerine G3258 alınması anlaşılır da, faydası yakın bir gelecekte ortaya çıkacak olan işlemcilere karşı G3258'in önerilmesi hata.

Arkadaşım biz birşey biliyoruz da yazıyoruz. G3258'in overclocklu hali İntel İ7 4790k işlemcisine kafa tutuyor ve hatta neredeyse aynı fps değerini veriyor. İntel İ7 4790k, Fx 8350'den daha iyidir. Buna göre de G3258'in overclocklu hali Fx 8350'den daha iyidir.
Aşşağıdaki videoyu izleyebilirsin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bilmiyorsun işte, keşke bilsen :)
Tüm insanlar aptal, o yüzden 800-900tl verip 200 liralık işlemciden daha az performans alıyorlar :) Sen g3258'e otomobil motorlarında kullanılan radyatörü tak öyle OC et yine 8250'yi geçemez :) Her şeyi geçtim 2 çekirdekli işlemciyle 8 çekirdekli işlemciyi karşılaştırıyorsun, insan utanır biraz yahu! :D

Son düzenleyen: Moderatör:
8350 bu işlemcilerden daha performanslıdır.

Ayrıca oyun testlerinde ekran kartı önemlidir. İşlemci ekran kartına darboğaz yapmasın yeterlidir. Bir kıyas aracı olması için bilgisayardaki tüm program ve uygulamalar gözden geçirilmeli. Bilgisayar sadece oyundan ibaret değildir.

Şu an için tek ve çift çekirdek kullanan oyunlarda, ekran kartı ile darboğaz oluşturmadığı sürece o FPS'yi alması normal ama insanlar bu işlemcinin 2 yıl sonra 4 çekirdek kullanan oyunlar ve programlar artınca çöp olacağını unutarak tavsiye veriyor. 1500 TL bütçeli sistemlerde i3 işlemci yerine G3258 alınması anlaşılır da, faydası yakın bir gelecekte ortaya çıkacak olan işlemcilere karşı G3258'in önerilmesi hata.
Kesinlikle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar. Durum şöyleki oyunların büyük çoğunluğu tekil işlemci performansına bakar. Yani işlemcinin kaç çekirdekli olduğu değil tek çekirdekte neler yapabildiği önemlidir. Eğer ki işlemcinizi render gibi işlerde kullanacaksanız. Çok yük altına giriyorsa bu durumlarda çoklu işlemciler önemli tabiki. Bu arada tabiki 1000'liralık işlemci ile 200 liralık işlemci bir değil. Burada söylenmek istenen eğer ki oyuınlar için bir işlemci bakılıyorsa çekirdeklerin çokta bir anlamı yok. O yüzden G3258 diğer işlemcilerin yanında parladı. İntel i7 4790K ile kıyaslanamaz. Aralarında dağlar kadar performans farkı var. Ama G3258'de gerek tekil işlemci performansı gerekse Haswell oluşu gerekse fiyatıyla göze batan bir işlemci bunuda kabul edin. İntel 20. yıla özel bombayı patlatmış :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı