G41M BIOS Sürümünü Değiştirme

Mrtarikaya

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
G41M anakartım var. Bu ana kartın BIOS'u eski, güncelleme yaptım ancak yeni sürümlere göre eski. Haliyle birçok düzenlemeyi yapamıyorum.
Acaba bu anakarta farklı bir BIOS sürümü yükleyebilir miyim? Yani mesela h81m anakartın biosu çok güzel bir sürü öge var. Bunun gibi yeni bir BIOS ile değiştirebilir miyim BIOS'u?

Hayır, uyumlu olmayan BIOS'u kabul etmez anakartın. Kendi model - sürüm anakartının en güncel BIOS'unu kullanabilirsin.
Memnun değilsen anakartı değiştir.

Bilmen gerekir ki o beğendiğin BIOS'lardaki özelliklere sahip anakartlar fiziksel olarak da bazı teknoloji ve imkanları üzerlerinde barındırıyorlar.
Senin anakart UEFI bile değil :) Yani şuan için yapacak bir şeyin yok.

Anladım teşekkür ederim.
@BilgisayarKurdu Bir sorum daha olacak ufak bir şey konu kirliliği olmasın.
Fiyat Performans videonuz da ki G3258 sisteme baktım her şey güzel ancak kafamda bir sor var.
Overclockla birlikte i5 performansından bile yüksek değerler alınabiliyor.
Ancak işlemci çift çekirdekli.
Çekirdek sayısının az olması neyi etkiler ne fark ettirir?
Çift çekirdekli olmasına rağmen yinede 4 çekirdekli i3 den daha iyi midir?

Oradaki durum biraz yanlış algılanabiliyor, elbette I5 serisinin çarpan kilidi açık bir bireyinden daha kuvvetli bir işlemci değil G3258.
Yalnızca oyunlardaki darboğaz noktasında, çift çekirdek desteği olan ve optimizasyon sorunu yaşanmamış oyunlarda I5 seviyesindeki bir işlemciden farksız olduğu anlatılıyor. G3258'i OC edince oyunlarda I5 kullanılan sistemden daha fazla FPS falan alınabileceğini hiç sanmıyorum. G3258'in darboğaz yaratmadığı oyunda I5 seviyesindeki bir işlemci de darboğaz yapmaz. Çok özel bir durum varsa bilemem ancak varsa da genele yaymamak lazım.
Yoksa G3258 ve I5 4690K gibi bir işlemcinin render performansını asla karşılaştıramazsın bile. G3258 dediğimiz işlemci OC potansiyeli ile birlikte, düşük bütçeli adam için çok iyi bir alternatif sadece bundan bahsediliyor. Yoksa kimsenin "I5 4690K almayın, G328 OC ile aynı performansa çıkar" dediği yok, böyle bir şey de yok zaten, performans olarak arada elbette fark var.

Sadece G3258 darboğaz yapmadığı sürece elbette oyunlarda I5 seviyesindeki bir işlemciden farklı FPS almayacaktır olay bu. Ki bu da G3258 ile I5 4960K eşit demek değil. Render performansında fark ortaya çıkar.
İşlemci kullanımı ve tek çekirdek performansına ihtiyaç duyan oyunlarda G3258'in yetersizliği görülürken I5 serisi işlemciler sorun yaratmayacaktır.

Derin derin anlatıyorum anlayasınız diye :)

Ayrıca Skylake mimarisinden G4400 de var aynı fiyata, daha yeni nesil bir işlemci, anakartını da ona göre seçeceksin elbette, daha ileri dönük bir yatırım olur ayrıca. İleride daha güçlü bir Skylake işlemciye de geçilebilir tabi.

Performansını sorarsan render testlerinde bile I3 41** civarındaki işlemcilere hiç de uzak olmadığını görüyoruz. Performans olarak hiç de fena değiller fiyatlarına göre. Güncel oyunlarda da problem yaratacaklarını hiç mi hiç sanmıyorum. Belki tek çekirdek kullanımına yüklenen, optimizasyon sorunlu oyunlar olur onlarda darboğaz yaratırlar. Bunun dışındaki güncel oyunlarda hiçbir eksiklik yaşatmazlar kesinlikle, piyasadaki üst seviye ekran kartlarında dahi.

OC potansiyeli iyi kullanılırsa bazı durumlarda I3 41** seviyelerine geldiği ve geçtiği görülüyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı