GA-A320M-S2H rev. 1.1 anakarta BIOS Update nasıl yapılır?

tamer5510

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Windowsda F53'ten yukarı BIOS Update yapamıyorum. Güncel @Bios programı ile F56 ya kadar BIOS var ama hiçbirine izin vermedi hata verdi. Güncel sürücüleri kurdum. Nasıl yaparım? Yardım.

Sistemim:
Power Boost VK-V02m 350W USB3.0 Micro ATX kasa.
AMD Ryzen 3 3200G işlemci.
Gigabyte GA-A320M-S2H AM4 soket anakart revizyon 1.1
Corsair Vengeance LPX CMK8gx4m1D3000C16 8 GB DDR4 3000 MHz CL16 PC RAM.
Hi-Level 256 GB SATA3 M.2 NVMe PCI-e SSD 3300/1200MBS HLV-M2PCIESSD2280/256
Seagate 2TB XT 64MB SATA 6GB/sn sabit disk ST32000641as.

Son düzenleyen: Moderatör:
@ BIOS'la falan uğraşma, ben hiçbir işletim sistemi içerisinden BIOS güncellemesi yaptıran uygulama ve yöntemleri önermiyorum. Her şey doğru gitse bile BIOS nedensizce bozulabiliyor, kendim 2 kere yaşadım.

Verdiğim linkten F55 ve üstü bir sürüm indir. F56b düzgün çalışmalı. Sonrasında da flash belleğine BIOS güncelleme dosyasını at. BIOS güncelleme dosyasının uzantısı sürüm neyse odur. Mesela F55 sürümlü BIOS güncelleme dosyasının ismi A320MS2H.F55. BIOS'a gir ve BIOS içine girince F8'e bas, Q-Flash'a girmiş olmalısın böylece. Sonrasında da Update BIOS seçeneğine tıklayıp flash belleğinin içindeki BIOS güncelleme dosyasını seçip onayla. Onayladıktan sonra BIOS güncelleme işlemi başlamalı. BIOS güncelleme işlemi 5-10 dakika sürmeli. Bu işlem esnasında PC herhangi bir şekilde kapanırsa BIOS'un çok yüksek ihtimalle bozulacak ve sistem açılmayacak.

Her şey yolunda gittiği takdirde BIOS'unu sorunsuz güncellemiş olacaksın.

Burada kullanılan anakart B450M S2H fakat görsel olarak her şey aynı. Videoda B450M S2H var diye sen de yanlışlıkla bu anakartın BIOS güncelleme dosyasını kullanma, dikkatli ol.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son olarak, Ryzen 7 5700G almak iyi bir fikir olmayabilir. Elindeki Ryzen 3 3200G'yi satıp düzgün bir PSU'ya geçip makul bir CPU + GPU kombosu almak çok daha mantıklı olacaktır. Veyahut işlemci kalıp sadece GPU ve PSU alabilirsin.

@ BIOS'la falan uğraşma, ben hiçbir işletim sistemi içerisinden BIOS güncellemesi yaptıran uygulama ve yöntemleri önermiyorum. Her şey doğru gitse bile BIOS nedensizce bozulabiliyor, kendim 2 kere yaşadım.

Verdiğim linkten F55 ve üstü bir sürüm indir. F56b düzgün çalışmalı. Sonrasında da flash belleğine BIOS güncelleme dosyasını at. BIOS güncelleme dosyasının uzantısı sürüm neyse odur. Mesela F55 sürümlü BIOS güncelleme dosyasının ismi A320MS2H.F55. BIOS'a gir ve BIOS içine girince F8'e bas, Q-Flash'a girmiş olmalısın böylece. Sonrasında da Update BIOS seçeneğine tıklayıp flash belleğinin içindeki BIOS güncelleme dosyasını seçip onayla. Onayladıktan sonra BIOS güncelleme işlemi başlamalı. BIOS güncelleme işlemi 5-10 dakika sürmeli. Bu işlem esnasında PC herhangi bir şekilde kapanırsa BIOS'un çok yüksek ihtimalle bozulacak ve sistem açılmayacak.

Burada kullanılan anakart B450M S2H fakat görsel olarak her şey aynı. Videoda B450M S2H var diye sen de yanlışlıkla bu anakartın BIOS güncelleme dosyasını kullanma, dikkatli ol.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son olarak, Ryzen 7 5700G almak iyi bir fikir olmayabilir. Elindeki Ryzen 3 3200G'yi satıp düzgün bir PSU'ya geçip makul bir CPU + GPU kombosu almak çok daha mantıklı olacaktır. Veyahut işlemci kalıp sadece GPU ve PSU alabilirsin.

çok teşekkür ederim hocam. dediğiniz yöntemi bugün denedim F56g son biosa güncelledim şükür.

ryzen 7 5700g almak istememin sebebi, yaş itibariyle oyun oynayan biri değilim. harici ekran kartı kullanmıyorum. kasamın elektrik tüketimi düşük. evde bilgisayar oyunu oynayacak çocuk yok sadece 5 yaş kız var o da ilerde bilgisayar oyunlarına merak salmaz diye düşünüyorum simdilik tablet kullanmayı seviyor.

ben evde internet sörf, maç yayınları, idm ile film indirme ve android emulatör kullanıyorum. şuan ryzen 3 3200g(2gb ekran kartı var) ve 8 gb ram yetiyor 3 yıldır bana iyi yetti. bi 5-6 yıl daha gitsin diye ekonomik çözüm aradım kendimce. yani bu kasanın sadece ram ve işlemciyi değiştirerek, ryzen 7 5700g(en yüksek 8gb ekran kartı olan anakarta uyan en uygun var) ve 2x16gb 3200 mhz ram alarak 8 gb ekran kartı 24 gb ram ile gittiği yere kadar gitsin diye düşünüyorum. anakartın tmp si yok. ilerde windows 11 kurmanın çaresini bulursam onu da kuracam inşallah. eğer başarabilirsem sistemim şöyle olacak:

Sistemim:
Power Boost VK-V02m 350W USB3.0 Micro ATX kasa.
AMD Ryzen 7 5700G işlemci.
Gigabyte GA-A320M-S2H AM4 soket anakart revizyon 1.1
2x16 gb 3200 mhz DDR4 ram
Hi-Level 256 GB SATA3 M.2 NVMe PCI-e SSD 3300/1200MBS HLV-M2PCIESSD2280/256
Seagate 2TB XT 64MB SATA 6GB/sn sabit disk ST32000641as.

oyun oynamayan biri olarak sizce düşüncem iyi mi?

Son düzenleme:
BIOS'u güncelleyebilmene sevindim, çok şükür.

Ekonomik olsun diye Ryzen 7 5700G almak yerine ikinci elden ek güç girişine sahip olmayan bir ekran kartı almanı çok daha fazla tavsiye ederim. PSU değişirim dersen RX 470/570/480/580 olabilir.
İllaki APU olsun diyorsan da ikinci elden Ryzen 5 2400G, Ryzen 5 3400G ve Ryzen 5 5600G öneririm. Ryzen 7 5700G'nin herhangi bir şekilde sana yarar sağlayacağını hiç düşünmüyorum. RAM'i de en aşağı 2x8 GB yaparsın, başka bir şeye ihtiyacın olmaz gibi. Ekstradan para harcamaya gerçekten gerek yok. Malum, kolay kazanılmıyor.

BIOS'u güncelleyebilmene sevindim, çok şükür.

Ekonomik olsun diye Ryzen 7 5700G almak yerine ikinci elden ek güç girişine sahip olmayan bir ekran kartı almanı çok daha fazla tavsiye ederim. PSU değişirim dersen RX 470/570/480/580 olabilir.
İllaki APU olsun diyorsan da ikinci elden Ryzen 5 2400G, Ryzen 5 3400G ve Ryzen 5 5600G öneririm. Ryzen 7 5700G'nin herhangi bir şekilde sana yarar sağlayacağını hiç düşünmüyorum. RAM'i de en aşağı 2x8 GB yaparsın, başka bir şeye ihtiyacın olmaz gibi. Ekstradan para harcamaya gerçekten gerek yok. Malum, kolay kazanılmıyor.

çok sağolasın hocam.
uygun fiyata 1900 tl ye letgodan ram buldum. CMK32GX4M2D3600C18 2X16GB 3600 MHZ bu anakarta uyar mı acaba?
3000 veya 3200 de dual çalışır mı? biostan xmp ile ayarlanır mı?

sistemim:
PowerBoost VK-V02m 350W USB3.0 Micro ATX Kasa
AMD Ryzen 3 3200G işlemci
Gigabyte GA-A320M-S2H AM4 Soket Anakart revizyon 1.1
Corsair Vengeance LPX CMK8GX4M1D3000C16 8 GB DDR4 3000 MHz CL16 PC Ram
Hı-Level 256GB Sata3 M2 Nvme Pcıe SSD 3300/1200MBS HLV-M2PCIESSD2280/256
Seagate 2TB XT 64MB Sata 6GB/sn ST32000641AS Sabit Disk
Acer EK240Yabi 23.8" 60hz 5ms monitör

Son düzenleme:
Uyar, çalışır.
Örneğini verdiğin siteler arayüz uyumuna, mhz uyumuna bakar, karşılaştırır ve uyumludur ya da değildir der, garantisi yoktur, süprizler yaşatabilir.

Ben Gigabyte B450-M S2H anakarta tam araştırmadan G.Skill 3600mhz CL16 aldım, çalıştırmadı. (aynı sorunu yıllar öncesinde de yaşadım) Araştırınca uyumsuz olduğunu gördüm, uyumluluk listesinde yazan Corsair 3600mhz CL18 aldım, o da çalışmadı. Kullanıcı yorumlarında 3200mhz çalıştıran gördüm ama G.Skill'i elimde tuttum, anakart ve Corsair RAM'i iade ettim, X570 chipsetli anakart aldım. Dediğim gibi chipsetler yüksek mhz ve düşük CL değerine sahip bir RAM için yeterli gelmeyebilir.
sağolasın hocam. forumda arama yapmıştım. yukarıdaki anakart da s2h ile bitiyor. aldığı ramler çalışmamış o yüzden tereddüte girdim.

Geri
Yukarı