GA-H110M-Gaming 3 kırmızı ışık yanıyor

VeliDemir

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8 GB
SSD veya HDD modeli
1 Tb WD10EZRZ
Ekran kartı
Sapphire Nitro RX460
Anakart
Gigabyte GA-H110M-Gaming 3
İşlemci
İ5-6500
Merhabalar bugün bilgisayarım sorunsuz çalışırken bu akşam bir anda mavi ekran hatası verdi ve %0'da takılı kaldı. Biraz bekledikten sonra düzelmeyince bilgisayarı tuşundan kapattım.

Daha sonrasında bilgisayarı çalıştırdığımda anakartta kırmızı ışık yandı ve 5 defa bip sesi geldi, biraz araştırdım, ekran kartını sökmeyi denedim, problemin işlemciden kaynaklandığını düşünüyorum.

İnternet üzerinde 5 kısa bip işlemci hatası anlamına geliyormuş ve ben de bunu denemek için işlemcinin güç kablosunu (ATX 12v) söktüm, bu şekilde sistem çalıştı, anakart herhangi bir hata vermedi. İşlemci yerinden oynamış olabilir diye çıkarıp tekrar taktım, termal macunu değiştirdim, ancak hatayı almaya devam ettim.

İşlemciye varana kadar ekran kartını sökmeyi, BIOS pilini çıkartıp geri takmayı denedim. İnternette sorunun BIOS pilinin bitmiş olabileceği ile ilgili bir yazı okudum ve yarın BIOS pilini de değiştirmeyi düşünüyorum. İşlemcinin bozulmuş olmasına karşın bir arkadaşımdan denemek amaçlı işlemci isteyeceğim. Bunun dışında aklıma gelen hiçbir şey yok ve bu yüzden, bu konuda bir bilginiz varsa yardımınızı rica ediyorum.

RAM'i farklı slotta deneyebilirsiniz. Olmazsa dediğiniz gibi farklı bir işlemci ile birlikte deneyin. Yine de olmazsa anakartta sıkıntı olmuş olabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…