DRAM kırmızı ışık yanıyor

Abexius

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, geçen gün eksi bilgisayarım elime geçti ve içindeki hard diski bilgisayarıma takmak istedim. Taktıktan sonra PC'yi çalıştırdım ve sanırım hard diskte sorun olduğu için fixlemeyi önerdi. Ekranda to skip disk checking press any key with in X seconds yazısı vardı, bir şeye basmadım daha sonra diskleri fixledi. Yani bir sorun vardı sanırım hard diskimde, bilmiyorum. Şu an bilgisayarım çalışmıyor, kasa çalışıyor fakat ne fareye enerji gidiyor ne de monitör ekranı yansıtıyor. Az önce ana kartımda DRAM ışığının yandığını gördüm. Yardım eder misiniz?

Not: Hard diskte Windows 7 yüklüydü, benim bilgisayarım da ise Windows 11 yüklü.

Sonradan takmayı denediğiniz HDD'yi çıkartıp PC'yi açtınız mı? (İşletim sistemleri çakışıyor ve UEFI sebebiyle başlamıyor olabilirler) Eğer açılırsa, diğer HDD'yi harici bir aparatla bağlayıp, biçimlendirdikten sonra takın.

Yaptığınız işlem ile DRAM hatasının alakasını çözemedim ancak iki ihtimal var;

1- İşlemi yaparken statik elektrik yüklenmesine sebep oldunuz.
2- İşlemi yaparken RAM belleklere zarar verdiniz ya da yuvalarınan çıkardınız.

Statik elektriği çıkarmak için bir parça A4 kağıdını bir kaç sefer katla ve PSU'nun arkasında güç giren 3 dişli enerji girişine değdir, bunu yaparken bir taraftan da açma tuşuna basılı tut.

HDD'nin şu anki sisteminizde çalışması için önceden sisteme takılıp sistemde çalışacak şekilde kurulup sonra sistemden ayrılması lazım. Yani HDD öyle direkt olarak aynı donanım ve işletim sistemi seviyesindeki cihazlar olmadıkları sürece iki cihaz arasında gelişigüzel değiştirilemezler.

Sonradan takmayı denediğiniz HDD'yi çıkartıp PC'yi açtınız mı? (İşletim sistemleri çakışıyor ve UEFI sebebiyle başlamıyor olabilirler) Eğer açılırsa, diğer HDD'yi harici bir aparatla bağlayıp, biçimlendirdikten sonra takın.
Denedim, olmadı.

RAM'de sorun olabilir ara yüzünü silgi ile çok bastırmadan sil.
Denedim, olmadı.

Yaptığınız işlem ile DRAM hatasının alakasını çözemedim ancak iki ihtimal var;

1- İşlemi yaparken statik elektrik yüklenmesine sebep oldunuz.
2- İşlemi yaparken RAM belleklere zarar verdiniz ya da yuvalarınan çıkardınız.

Statik elektriği çıkarmak için bir parça A4 kağıdını bir kaç sefer katla ve PSU'nun arkasında güç giren 3 dişli enerji girişine değdir, bunu yaparken bir taraftan da açma tuşuna basılı tut.

HDD'nin şu anki sisteminizde çalışması için önceden sisteme takılıp sistemde çalışacak şekilde kurulup sonra sistemden ayrılması lazım. Yani HDD öyle direkt olarak aynı donanım ve işletim sistemi seviyesindeki cihazlar olmadıkları sürece iki cihaz arasında gelişigüzel değiştirilemezler.
İşletim sistemi farklı olan HDD'leri farklı anakartlara takıtğımızda, anakartın kısa süreli belleğinde dosya bozulmaları olabilir mi? Problemin bununla bir ilgisi olabilir mi?

Ek not: Güç ışığı yanmıyor ama bilgisayar hala çalışıyor.
Sabit diski diğer bilgisayarımda denedim ve aynı sorun tekrar oluştu.

RAM: Corsair Vengeance
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max

Geri
Yukarı