Ga-M68MT-S2 ve FX 4100 overclock

Zaethien

Centipat
Elimde GA-M68MT-S2 adlı anakart ve FX4100 adlı işlemci bulunuyor ben bu işlemciyi 3.60 GHz'den 4.2 GHz'ye overclocklamak istiyorum fakat BIOS'um izlediğim videolardan farklı MIT bölümünde sadece AMD CPB var CTRL+F1 kombosuyla CPU clock ratio gibi seçenekler açık hale geliyor. Oradan sonra ne yapacağımı bilmiyorum. 4.0 GHz ve üstüne OC yapmak için yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem
  • İşlemci: FX 4100 3.60 GHz
  • Anakart: Ga-M68MT-S2(rev 3.1)
  • Ekran kartı: OEM RX 460
  • RAM: 1X 4 GB 1333 MHz Kingston
  • PSU: 250W Everest
  • HDD: WD 1TB 7200 RPM

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde GA-M68MT-S2 adlı anakart ve FX4100 adlı işlemci bulunuyor ben bu işlemciyi 3.60 GHz'den 4.2 GHz'ye overclocklamak istiyorum fakat BIOS'um izlediğim videolardan farklı MIT bölümünde sadece AMD CPB var CTRL+F1 kombosuyla CPU clock ratio gibi seçenekler açık hale geliyor. Oradan sonra ne yapacağımı bilmiyorum. 4.0 GHz ve üstüne OC yapmak için yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem
  • İşlemci: FX 4100 3.60 GHz
  • Anakart: Ga-M68MT-S2(rev 3.1)
  • Ekran kartı: OEM RX 460
  • RAM: 1X 4 GB 1333 MHz Kingston
  • PSU: 250W Everest
  • HDD: WD 1TB 7200 RPM
Öncelikle elindeki PSU çok yetersiz. OC yaparken anakart daha fazla güç isteyecek. Stock fan kullanıyorsan işlemciyi 4.1 GHZ yapsanda hem sıcaklık artışı yükselecek hemde stock fanın sesinden rahatsız olacaksın. Denemek istiyorsan CPU clock ratio kısmından işlemci hızını yükseltebilirsin. CPU voltajıda yükseltmen gerekecek. RAM hızında yükseliyorsa onuda düşürmelisin veya RAM'lerin voltajını yükseltmen gerekiyor.

Öncelikle elindeki PSU çok yetersiz. OC yaparken anakart daha fazla güç isteyecek. Stock fan kullanıyorsan işlemciyi 4.1 GHZ yapsanda hem sıcaklık artışı yükselecek hemde stock fanın sesinden rahatsız olacaksın. Denemek istiyorsan CPU clock ratio kısmından işlemci hızını yükseltebilirsin. CPU voltajıda yükseltmen gerekecek. RAM hızında yükseliyorsa onuda düşürmelisin veya RAM'lerin voltajını yükseltmen gerekiyor.

evet dediğiniz gibi cpu ratioyu yükselttim ve 3.80 ghz ye oc yaptım ama cpu ratio 19x in üstüne çıkmadı bu psudan kaynaklanıyor demi fanım stok fan değil bakır borulu bir fan almıştım o yüzden sıcaklık pek yükselmedi en fazla 2 derecelik bir artış gösterdi onun dışında aynıydı sıcaklık değerleri nerdeyse

Sıcaklık yükselmediyse biraz daha zorlayabilirsiniz. CPU voltajı kaç yaptınız?
hocam değerler bu şekilde sıcaklık olarakta boşta 22-23 yük altında maksimum 36
görev yöneticisinde 3.80 ghz olarak gözüküyor bide hocam ben cpu clock ratioyu arttıramıyorum maksimum x19 oluyor bunun sebebi nedir
20190829_190744.jpg
20190829_190801.jpg

CPU ratio işlemci çarpanı ve her işlemcide farklı olabilir. CPU frekansını 210'dan daha fazla değer girebilirsin. 4.2 olana kadar frekansı yükselt. Resimde gördüğüm kadarıyla RAM frekansın yükselmiş. 4.2 yapınca dahada yükselecek.Ya RAM frekansını düşüreceksin veya 1.65 voltaj vereceksin. RAM'lerinde soğutucu varsa voltaj verebilirsin sıkıntı olmaz.

CPU ratio işlemci çarpanı ve her işlemcide farklı olabilir. CPU frekansını 210'dan daha fazla değer girebilirsin. 4.2 olana kadar frekansı yükselt. Resimde gördüğüm kadarıyla RAM frekansın yükselmiş. 4.2 yapınca dahada yükselecek.Ya RAM frekansını düşüreceksin veya 1.65 voltaj vereceksin. RAM'lerinde soğutucu varsa voltaj verebilirsin sıkıntı olmaz.
hocam cpu frekansını 220 yaptım ve dediğiniz gibi yaptım ram frekansını düşürdüm soğutucu olmadığı için ama anlamadığım tek şey fx 4100 ile diğer insanlar cpu clock ratioyu istedikleri gibi arttırabiliyorlar ama ben 19 un üstüne çıkamıyorum 19.5 i seçtiğim an autoya çekiyor kendini

Bazı anakartlarda CPU ratio çok artmaz. Bunun yerine cpu frekansı ile OC yaparsın. 4.2 GHZ'da sorun yoksa bu şekilde kullanabilirsiniz.

Elimde GA-M68MT-S2 adlı anakart ve FX4100 adlı işlemci bulunuyor ben bu işlemciyi 3.60 GHz'den 4.2 GHz'ye overclocklamak istiyorum fakat BIOS'um izlediğim videolardan farklı mıt bölümünde sadece AMD CPB var CTRL+F1 kombosuyla CPU clock ratio gibi seçenekler açık hale geliyor. Oradan sonra ne yapacağımı bilmiyorum. 4.0 GHz ve üstüne OC yapmak için yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem.
  • İşlemci: FX 4100 3.60 GHz.
  • Anakart: GA-M68MT-S2(rev 3.1)
  • Ekran kartı: OEM RX 460.
  • RAM: 1X 4 GB 1333 MHz Kingston.
  • PSU: 250W Everest.
  • HDD: WD 1TB 7200 RPM.

CTRL+F1 tam nerede yapıyosun ana menünde yapıyorum değişen bir şey olmuyor aynı anakart bende var.

Geri
Yukarı