Galax GTX 1060 6GB OC Nasıldır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kardeşim gidiyorsun en yakın bilgisayar bileşenleri satan bir mağazaya. Diyorsun ki hey dostum lanet olsun bana şuradan bir GTX 1060 ver. Kartı alıp o lanet bilgisayarına takıyorsun ve keyfine bakıyorsun. Desem kesin bur da kavga çıkar. Hemen fan boy derler. :D :D :D

80 dereceye çıkanlar referans modellerdi ve ayrıca 6 pin güç konektörü bulunduruyordu. Rx 580 'lerin referans modelleri piyasaya çıkmadı zannedersem. Hepsi özel soğutmalı ve 8 pinli modeller.
Daha az ısındığı bir gerçek, ama bunun nedeni fan devir profilleri ile alakalı zannedersem.
Mesela kullanmakta olduğum Rx 480 oyunlarda yük altında ortalama 60 derece ve bunu da 1000-1200 RPM ile sağlıyor.
Rx480 'e Rx 580 BIOS 'unu flaşlayıp kullanmaya başladığımda, sıcaklık yük altında 50 'li derecelere kadar düştü ama fan devri de 1500-1600 RPM 'lere kadar yükseldi. Zannedersem sıcaklık herhangi bir donanımsal farklılıktan değil de bu nedenden ötürü daha düşük.
Yazılımsal farklılık var. Sadece fanlarla ilgili birşey olsa AMD'yi rezil ederlerdi çoktan. Ayrıca sadece referans tasarımlar değil, bir çoğunda yüksek sıcaklıklarda çalışma durumu vardı. Kısa bir araştırma yaparsanız bir sürü örnekle karşılaşabilirsiniz. Sizin kart 3 fanlı Asus modelinden bile daha serin çalışıyor. 60 derece ortalama da o kart için mükemmel değer. Kasanın içinde ekran kartına üfleyen ekstra fanlarınız yoksa bence çok şanslısınız.

Yazılımsal farklılık var. Sadece fanlarla ilgili birşey olsa AMD'yi rezil ederlerdi çoktan. Ayrıca sadece referans tasarımlar değil, bir çoğunda yüksek sıcaklıklarda çalışma durumu vardı. Kısa bir araştırma yaparsanız bir sürü örnekle karşılaşabilirsiniz. Sizin kart 3 fanlı Asus modelinden bile daha serin çalışıyor. 60 derece ortalama da o kart için mükemmel değer. Kasanın içinde ekran kartına üfleyen ekstra fanlarınız yoksa bence çok şanslısınız.
Hakikaten bilmiyordum bir çok modelde bu problemin baş gösterdiğini.
Halbuki Teknopat da da bir çok kez konusu açılmış ben denk gelmedim demek ki. :)

Biz burda sen gidip R9 270X al diye mi bu kadar tartıştık ? Ayıp ettin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı