GALAX GTX 1060 ısınma sorunu

Aykut Paksoy

Hectopat
Galax GTX 1060 3 GB EXOC versiyon ekran kartına sahibim. AAA oyunlarda 75 derece ve 80 derece sıcaklıklara ulaşıyor. Kasa olarak Dark F40 kullanıyorum. 4 fan mevcut. Soğutma kötü değil bana göre ama bu sıcaklıklara neden çıkıyor anlamadım. Bu ekran kartını satıp MSI Gaming X 1060 3 GB ya da 6 GB almak mantıklı olur mu? Sıcaklık ile takıntım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

75 üstü biraz anormal sayılsa da değişiklik olduğu için çok kötü değil değerler. MSI Gaming X modeli soğutma olarak daha iyidir ama aynı kartı satıp boşu boşuna zarara girmeyin. İllaha sıcaklıktan korkuyorsanız bu modeli satıp RX 580 8 GB alın. MSI Armor modeli falan.

MSI Gaming 6GB daha güçlü bir kart. Hem kendini daha az yoracak hem de malzeme kalitesi daha iyi olduğu için 4-5 derece fark yaratır. Kasa sirkülasyonunu inceleyin kasanın arkası duvarla temas etmesin.

Garantisi bittiyse ve eliniz yatkınsa soğutma bloğunu açıp kaliteli bir macun kullanarak macununu yenileyin. Garantisi bitmediyse ve 80 dereceyi pek geçmiyorsa kullanmaya devam edin. Hava sirkülasyonu da olabildiğince iyi olsun.

Yük altında 75-80 derece ekran kartı için normal, hele de GALAX için. :)
Bunun GALAX ile alakası yoktur. Mevsimler, oda sıcaklığı, ortam sıcaklığı, kasanın hava sirkülasyonu. Bu saydıklarım duruma göre 5-15 derece arası sıcaklık farkları oluşturur. Uzun bir süre GALAX GTX 1060 6GB kullanmış biri olarak, kışın 55-60 derece yazın ise 70-71 derece arası sıcaklık değeri oluşuyordu. GALAX markasının soğutma olarak direk markalardan farkı yoktur. Bahsi geçen model EX OC modeli ise soğutması güçlendirilmiş bir modeldir.

Galax GTX 1060 3 GB EXOC versiyon ekran kartına sahibim. AAA oyunlarda 75 derece ve 80 derece sıcaklıklara ulaşıyor. Kasa olarak Dark F40 kullanıyorum. 4 fan mevcut. Soğutma kötü değil bana göre ama bu sıcaklıklara neden çıkıyor anlamadım. Bu ekran kartını satıp MSI Gaming X 1060 3 GB ya da 6 GB almak mantıklı olur mu? Sıcaklık ile takıntım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Konumuza gelirsek, termal macunu eskimiş olabilir, kasanın fanlarının yönleri yanlış olabilir, işlemci fan ile soğutluyorsa işlemcinin yaydığı sıcak havadan ekran kartı da etkilenir. MSİ GAMİNG X modeli alman bir şeyi değiştirmez, kart 5 derece daha soğuk olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı