Çözüldü Galax Stealth 03 klavyeyi İngilizce yapma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

esercim

Hectopat
Selamlar. Az önce elime ulaştı klavye ancak ayarlardan unıted kıngdom'u mu ABD'yi mi secmeliyim?

Son düzenleme:
Çözüm
Sizin klavyenizin dizliş şekli USA. İngilizce istiyorsanız USA kullanın.
UK düzeni:

1650899400287.png

USA düzeni:

1650899412547.png
Eğer gelen klavye Teknobiyotik mağazasındaki görsellerle birebir aynıysa ve o dizilişe uygun dil seçecekseniz USA olanı seçmelisiniz. Eğer Türkçe kullanmak isterseniz sticker alıp yapıştırabilir veya tuş dizilimini ezbere biliyorsanız direkt Türkçe seçerek bu haliyle de Türkçe yazabilirsiniz.

Ben de bir an o klavyeyi almayı düşündüm. Ancak alfanümerik karakterler sıkıntı olmasa da noktalama işaretleri, parantezler vs. farklı oluyor. Kod yazarken başa bela oluyor. Türkçe karakterlerde olmazsa olmaz. Mecburen fazladan para bayılıp iki gün önce başka klavye aldım.

Hocam ancak Shift+2'ye basiyorum ancak 'et' işareti gelmiyor.
Eğer gelen klavye Teknobiyotik mağazasındaki görsellerle birebir aynıysa ve o dizilişe uygun dil seçecekseniz usa olanı seçmelisiniz. Eğer Türkçe kullanmak isterseniz sticker alıp yapıştırabilir veya tuş dizilimini ezbere biliyorsanız direkt Türkçe seçerek bu haliyle de Türkçe yazabilirsiniz.

Yazılım çalışıyorum o yuzden aldım bunu bu daha iyi benim icin.
Ben de bir an o klavyeyi almayı düşündüm. Ancak alfanümerik karakterler sıkıntı olmasa da noktalama işaretleri, parantezler vs. farklı oluyor. Kod yazarken başa bela oluyor. Türkçe karakterlerde olmazsa olmaz. Mecburen fazladan para bayılıp iki gün önce başka klavye aldım.

Neden yazılım için sıkıntı olsun ki? İngilizce değil mi + semboller daha el altında.

Neden yazılım için sıkıntı olsun ki? İngilizce değil mi + semboller daha el altında.
Hem Türkçe harflere hem de sembollere ihtiyacım vardı. Bir taraftan Maple'da(Matematiksel hesaplama) kod yazıyorum, bir taraftan tez yazıyorum. Tez yazılırken de denklemlerde sembollere bolca ihtiyaç var. Tezin dili de Türkçe olduğu için Türkçe harflere de ihtiyaç var. İngilizce Q klavyeyi takıp Windows'ta dilip Türkçe seçtiğimde rahatlıkla Türkçe yazabilirim çünkü; ğ, ü, ş, i, ö, ç harflerini ezbere biliyorum. Diğer harfler de aynı yerde. Ancak bu sefer semboller apayrı yerde olup kodlar sıkıntı oluyor. Onları ezbere bilmiyorum. Windows'ta dili İngilizce seçsem sembollerde sıkıntı yok ama bu sefer Türkçe harfler iptal oluyor. Normalde de Türkçe'yi düzgün yazmaya çalışırım. Yani anlayacağın İngilizce klavye işi benim için yaş. Sticker alıp yapıştırılabilir ama orijinal görüntüyü bozar, ışıklandırmayı da zayıflatabilir. Bir de ne kadar dayanıklı olacak? O yüzden 500₺ verip direkt Türkçe Q mekanik klavye aldım.
IMG-6510342696373327839.jpg

Hem Türkçe harflere hem de sembollere ihtiyacım vardı. Bir taraftan maple'da(matematiksel hesaplama) kod yazıyorum, bir taraftan tez yazıyorum. Tez yazılırken de denklemlerde sembollere bolca ihtiyaç var. Tezin dili de Türkçe olduğu için Türkçe harflere de ihtiyaç var. İngilizce Q klavyeyi takıp Windows'ta dilip Türkçe seçtiğimde rahatlıkla Türkçe yazabilirim çünkü; Ğ, Ü, Ş, I, Ö, C harflerini ezbere biliyorum. Diğer harfler de aynı yerde. Ancak bu sefer semboller apayrı yerde olup kodlar sıkıntı oluyor. Onları ezbere bilmiyorum. Windows'ta dili İngilizce seçsem sembollerde sıkıntı yok ama bu sefer Türkçe harfler iptal oluyor. Normalde de Türkçeyi düzgün yazmaya çalışırım. Yani anlayacağın İngilizce klavye işi benim için yaş. Sticker alıp yapıştırılabilir ama orijinal görüntüyü bozar, ışıklandırmayı da zayıflatabilir. Bir de ne kadar dayanıklı olacak? O yüzden 500₺ verip direkt Türkçe Q mekanik klavye aldım.
Eki Görüntüle 1370242

Ha sorun klavyede değil değil mi bende bir an korktum yazılım için uygun değil diye. Yanı sorun siz alışamayacağınızı düşünüp alıştığınız klavyeyi aldınız. Yani ben alışınca benim için bir sorun teşkil etmez değil mi klavye?

Ha sorun klavyede değil değil mi bende bir an korktum yazılım için uygun değil diye. Yanı sorun siz alışamayacağınızı düşünüp alıştığınız klavyeyi aldınız. Yani ben alışınca benim için bir sorun teşkil etmez değil mi klavye?
Evet. Bir sorun olmaz. Ekran klavyesiyle bile yazılımcı olabilirsiniz. Lazım olan tek şey gerekli sembolleri yazabilecek imkanınızın olması. Gerisi sizin el alışkanlığınıza bağlı.

Alışırsanız sorun olmaz tabi. Ben sembolleri de öğrenebilirim belki ama bazen kafam dolu olunca yanlış falan basarım diye çekindim. Yoksa ekran klavyesi ile sembol yazmak, sürekli klavye dili değiştirmek veya üzerine sticker yapıştırmak da seçenektir. Ben kolayını seçtim. Klavyeyi de beğendim aldım.
789579730_0.jpg

Geri
Yukarı