Galaxy A55'te kullanılacak SoC olan Exynos 1480'in Geekbench 6 skorları

irsuya

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Mersin
wğepr (1).jpg

Normalde mobil SoC'larda CPU karsilastirmasi yaparken tekli cekirdegi yani sadece Prime cekirdegin olculdugu skoru pek de baz almazdik ancak bunun bile baz alindigi senaryoda tam anlamiyla Snapdragon 865 ayarinda olmus, hatta %5 civari daha onde. Muhtemelen SD 865 gibi 5,5 - 6 watt da yakmaz. CPU cekirdek dizayni Dimensity 9300 gibi, 4 tane oncul cekirdek, 4 tane verimlilik cekirdegi var. Beklentimin epey ustunde, GPU icin elde tutulur bir veri yok simdilik, sadece AMD Xclipse 530 oldugunu biliyoruz.

Senelerdir bu işin içerisindeyim, şu işlemci olayını, antutu puanlarını, geekbench puanlarını, %10-15 farkları, dört çekirdek, sekiz çekirdek olaylarını bir türlü anlayamıyorum.

Senelerdir bu işin içerisindeyim, şu işlemci olayını, antutu puanlarını, geekbench puanlarını, %10-15 farkları, dört çekirdek, sekiz çekirdek olaylarını bir türlü anlayamıyorum.
Antutu puanı; telefonun kullandığı RAM biçiminden depolama aygıtına kadar her şeyi ölçer, overall bir ölçüm yapar kısacası. Çekirdekler ise CPU'yu oluşturan temel noktadır, her CPU'da bir tane prime çekidek bulunur, performans ve verimlilik çekirdekleri olmasa da olur ancak bunlar olmayınca sürekli prime çekirdek aktif olacağı için cihaz boşta bile olması gerektiğinden fazla yakar, bu da pili etkiler (prime çekiredek, en güçlü çekirdekdir.)

Geekbench ise bu çekirdekleri ölçer, doğrudan CPU'yu ölçer kısacası. Tekli çekirdek skoru sadece prime çekirdeğin skoru, çoklu çekirdek ise bütün çekirdeklerin skorudur.

Bkz:

Ekran_Goruntusu_213.png

Son düzenleme:
Telefonu çok merak ediyorum ilk çıktığı zaman sipariş edip A54 le karşılaştıracağım bir inceleme yayınlayabilirim.

A5X serisini gittikçe premiumlaştırdılar ve A7X serisine gerek kalmadı.
A54 bu konuda ciddi bir adim. Eğer A75 çıkarsa A55, A54'ten kötü bile olabilir.

Hocam zaten A70 serisini S serisine cok yakin diye iptal ettiklerini dusunuyorum. A71 kullanıyorum bende.

Exynos kullanıcısıyım almayın aldırmayın.
- Animasyonlari snapdragona gore kötü.
- Arayüz laglı.
- Snapdragona göre oyun optimizasyonu daha kötü.
- Şarjı daha kötü.
- Daha çok ısınıyor.

Exynos kullanıcısıyım almayın aldırmayın.
- Animasyonlari snapdragona gore kötü.
Hayır, değil. Blurları kaldıramayacak kadar güçsüz bir SoC yok güncelde.

- Snapdragona göre oyun optimizasyonu daha kötü.
RAW güçler yakın olduğu sürece optimizasyonun çok bir önemi yok, biriyle 60 FPS alıp, diğeri ile 120 FPS almayacaksın. Ayrıca optimizasyonlar firma öznelinde değil, modelden modele yapılıyor ve bu konuda Samsung’un da tonla atılımı var.

- Şarjı daha kötü.
- Daha çok ısınıyor.
Bu da modelden modele değişen bir durum, misal Exynos 2100’e sahip bir Samsung’un hissedilir bir pil ve ısı sorunu olmaz, çünkü aşırı güç tüketimi problemine sahip değil, sadece verimsiz. Misal, 8 Gen 1, Exynos 2100’den daha fazla ısınır çünkü daha fazla yakıyor (Direct Die’ı hesaba katmıyorum, kötü olan SoC yok bu konuda.)

Yeni konular

Geri
Yukarı