Galaxy S8'e şekersiz çay döküldü

Şekerli su elektrik iletimi arttırır. Tuz ve şeker ayrımı yapar telefonlar. Şeker ve su aynı zamanda oksitlenmeye sebep olur. Su döküldükten sonra cihaz kapatılırsa %90 ihtimalle kurtulur. Bu işlem tuzlu veya şekerli suda çok daha düşer. Özellikle tuzlu su çok zararlı.
Teşekkür ederim ben de bu şekilde bildiğim için detay paylaştım. Bilgili birinin yorumunu almak iyi oldu sağ olun.

Şekerli su elektrik iletimi arttırır. Tuz ve şeker ayrımı yapar telefonlar. Şeker ve su aynı zamanda oksitlenmeye sebep olur. Su döküldükten sonra cihaz kapatılırsa %90 ihtimalle kurtulur. Bu işlem tuzlu veya şekerli suda çok daha düşer. Özellikle tuzlu su çok zararlı.
%90 demek gerçekten mantıksız ve tamamen tutarsız. Şekerli veya şekersiz dökülmesinden çok telefonun ne kadar suya maruz kaldığı daha önemlidir.
Telefonun bozulmaması tamamen yukarı da yazdığım etkenle alakalı.

%90 demek gerçekten mantıksız ve tamamen tutarsız. Şekerli veya şekersiz dökülmesinden çok telefonun ne kadar suya maruz kaldığı daha önemlidir.
Telefonun bozulmaması tamamen yukarı da yazdığım etkenle alakalı.
Yani tabii ki 5 metrelik okyanusa düşürdüyseniz bozulacaktır nedeni ise basınç. Onun dışında şekerli / tuzlu değilse isterse üstüne 20 litre su dökülsün. Anında kapatıldığı anca zarar riski düşük. %90 gibi matematiksel bir payda vermem yanlış. Ancak "yüksek ihtimalle" dersem daha doğru olacaktır. Etken suyun ne kadar olduğu değil içindekilerin ne olduğudur. Saf su hiç zarar vermez mesela çünkü saf su elektriği iletmez ancak Ph değeri içindeki mineraller vs. iletkenliği arttırır ve korozyona sebep olurlar. Şeker ve tuz bu tepkimeyi hızlandırır ve arttırır.

Arkadaşlar babamın Galaxy S8 model telefonuna 15-20 gün önce şekersiz çay döküldü. Hemen kapatmış, olayın üzerinden 15-20 gün geçtikten sonra bugün açmış kullanıyormuş sorun yok diyor. Suya karşı koruması var ama ileride bir sorun oluşabilir mi? Oksitlenme vs. olur mu? Teşekkürler şimdiden.

Hiçbir şey olmamış gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Benim Samsung Note 4'üme şekerli çay döküldü bir şey olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonda suya karşı dayanıklılık var. Çay şekerli de değilmiş. Bir sorun olmaz fakat dikkat etsin kullanırken. Ayrıca telefonun içini açıp temizlettirmek gibi şeylere girişmeyin. Telefonun içi açılırsa suya dayanıklılık özelliğini yitirir. Bu sebeple önemli bir parça değişimi dışında telefonun içini açmayın, başkasına da açtırmayın. Suya dayanıklı olduğu için muhtemelen içine hiç bir şey girmemiştir.

Sağ olun arkadaşlar çok teşekkür ederim hepinize. Şu an sorun gözükmüyor.

Bende de S23+ var. Dün ona şekerli kahve döküldü. Bende kısık suyun altında 10 saniye yıkadım ve 2-3 saat hava olan ortamda 2-3 saat de nemsiz ve havasız ortamda kuruttum ki tamamen geçsin ve şu anlık sorun yok şarj da oluyor sorunsuz ama S8 için yıkayın diyemezdim😀

Geri
Yukarı