Game Garaj Alışveriş Deneyimim ve Merak Edilenler

Makaleler
4
Yer
İstanbul
Merhaba. Günümüzde masaüstü PC toplama ya da hazır OEM sistem alma çok revaçta. Gerek günümüz oyunları gerekse geldiğimiz nokta bunu gerektiriyor galiba. Tabii bununla beraber birçok site ve marka türemiş durumda. Hangisine nasıl ve ne kadar güveneceğiz bilemiyoruz her zaman. Tabii bu konuda belirli başlı site ve markalar mevcut. Çok tanındık firmalar başı çekiyor. Ama son zamanlarda Game Garaj adlı adı yeni, ama kökeni sağlam bir firma baş göstermeye başladı. Ben de yaklaşık 1,5 ay önce 3-4 sene kullanmış olduğum Laptopumu satıp, artık üniversitem de bittiği için bir Masaüstü PC toplamaya karar vermiştim.

Bütçem sadece kasa için 4500 TL civarı bir durumdaydı. Birkaç gün saatler boyunca tüm bilindik ya da daha az popüler olan onlarca sitede araştırma yaptım. Tek tek toplamak istemiyordum. Hem zaman açısından hem de önceden montaj tecrübem olmadığı için açıkçası biraz da üşendiğim için girişmedim toplama işine. Birçok bilindik sitedeki aklımdaki özelliklerdeki PC fiyatları benim bütçemin oldukça üzerindeydi. 4500 TL olan bütçemi 5000'e kadar çıkarıyordu bazıları. Game Garaj'ın sistemlerini gördüğümde açıkçası fiyat bazında şüphelenmedim değil. Birçok forum gezdim ve alışveriş deneyimi olanları inceledim. YouTube'da videolar vardı ve bunların reklam olabileceğini göz önünde bulundurarak incelemeye çalıştım. Hatta müşteri hizmetlerindeki ve teknik destek ekibindeki herkes ile görüştüm desem yalan olmaz sanırım. 😄 Uzun araştırmalar sonucunda Game Garaj'dan Pollux 3AN sistemini kendi yaptığım özelleştirmeler ile beraber 4561 TL'ye satın aldım. Aşağıda sipariş verdiğim tarihi ve teslim aldığım tarihi bırakıyorum.

Gönderim Tarihi: 18-12-2020 14:49
Teslimat tarihi: 22-12-2020 12:17

Cuma günü sipariş verdiğim için ve haftasonları da malum korona kısıtlamalarından dolayı paketleme yapamadılar. Fakat haftasonu dahil benimle sürekli iletişimde kaldılar. İnstagram DM de buna dahil. 😄 Sitelerindeki canlı sohbet hizmeti oldukça hızlı geri dönüş sağlıyor. Pazartesi günü kargolamam tamamlanıp nihayetinde de salı günü elime olmuş oldu sistemim. Hatta aldığım sistemin parçalarını da yazayım, çünkü onlarla ilgili de birkaç bir şey söyleyeceğim.

AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4 × 1
Gigabyte B450M S2H S+V+GL DDR4 AM4 (mATX) × 1
Palit GTX1650 SUPER GP OC 4GB 128Bit GDDR6 × 1
Crucial Ballistix 8GB 3000MHz DDR4 CL15 × 2
Netac N535S 240 GB 560/520 MBs 2.5" SATA3 × 1
GameGaraj 650W 80+ Bronz × 1

Parçalar ve Sistem Hakkında
Bu şekilde bir sistemi 4561 TL'ye toplamıştım. Tek tek toplasam belki yine bu fiyatlarda toplayabilirdim farkındayım ama dediğim kriterlerden ötürü tercih etmedim. Benzeri özelliklerdeki toplama sistemleri diğer tüm firmalarla karşılaştırdığımda emin oldum ki aldığım fiyat eşşizdi. Şimdi bunun 2 sebebi var. Birincisi Game Garaj'ın kullandığı ekran kartları çoğumuzun eskiden tanıdığı ama şuan çok da ülkemizde ön planda olmayan markalar. Palit eski, kaliteli ve köklü bir firmadır fakat şuan MSI, Asus gibi firmalar başı çektiği için adı çok daha az duyulur vaziyette. Bu ve bunun gibi marka seçimlerinden dolayı parça bazında fiyatları çok daha uyguna geliyor kısacası. Tabii her parçaya bunu uygulayamıyorlar. Genelde bu tarz marka seçimlerini ekran kartında ve SSD seçiminde gördüm. Zaten bilgisayarın fiyatını artıran en büyük parça da ekran kartı maalesef. Peki bu marka seçimi bir sorun yaratıyor mu? Tabii ki de hayır. Zaten forumda da çoğu kişinin bildiğini düşündüğüm Palit ve Inno3D gibi markalar oldukça köklü ve de kaliteli. Ayrıca her bir bileşenin ayrı ayrı garantisi bulunmakta. Ben alırken şahsen SSD ve PSU bakımından sorun yaşar mıyım diye düşündüm. Fakat araştırınca Netac SSDlerin yurtdışında oldukça kullanıldığını ve bilindiğini gördüm. Aslında teknoloji biraz da şans işi. Hangi marka olursa olsun sorun çıkacaksa kaçınılmaz oluyor maalesef. Fakat 1.5 ay geçmesine rağmen ne SSD ne de PSU hiçbir sorun çıkarmadı. Yani kısacası parçaların hepsi çok sağlam ve tatmin edici seviyede. Teknik Destekteki ekibe ayrıca bu parçalar hakkında geri dönüşleri sordum. Aklımdaki tereddütlerden ve sorunlardan bahsettim. Bunları yaparken tek bir kişiyle değil çoğu farklı kişiyle muhatap oldum. Hepsinden aldığım ortak cevap şuydu. Tabii ki bileşenlerimizin bazılarından olumsuz geri dönütler alıyoruz, ama bunlar diğer tüm markalardaki gibi olağan seviyede ve olabilecek sorunlardan oluşuyor. Fakat bu geri dönüşler standart dışında kalıp fazlalaşırsa, o bileşenin tedariğini artık yapmayıp, farklı alternatiflere yöneliyoruz. Ayrıca mağdur olan müşterimizle de ilgilenmeye çalışıyoruz tarzında bir cevapları oldu. Şahsen ben tatmin olduğumu söyleyebilirim. Diğer büyük firmalarda bile bu kadar büyük şikayetlerin olup da Game Garaj'ın sikayetvar.com'da bile bu kadar az şikayetinin olup, mevcut şikayetlerin neredeyse tamamını da çözüme kavuşturmuş olması beni ziyadesiyle tatmin etti ve sevindirdi.

Kargolama ve Ürün Alımı Sonrası Hizmet
Ürün kutusu ve kolileme sorunsuz ve güzeldi. Ürün benim elime sorunsuz ulaşmıştı. Koli sağlamlığı, paketleme ve bantlama gayet güven vericiydi. Zaten kasa bir koruyucu poşette ve köpüklerle geliyor. Zarar görmesi çok ama çok zor. Ekran kartı PCI yuvalarını kırmasın diye kendi paketinde ama önceden test edilmiş bir şekilde eksiksiz gönderiliyor. Yani kısacası hiçbir şekilde eksik parça göremezsiniz. Bende sadece ekran kartını kasaya sabitleyen demir parça yoktu. Ama onu da arayıp sorduğumda bazı kasalarda mevcut olmadığını belirttiler. Bir sorun teşkil eder mi diye sorduğumda da hayır, gerekli vidaları güzelce sabitlerseniz problem olmaz. Olursa da biz yardımcı oluruz dediler. Ben de açıkçası talep etmedim o küçük parçayı ve vidalar gayet yeterli oldu sabit tutma konusunda. Ürün alımı sonrası birkaç kez arayıp, hem teknik hem de diğer konular hakkında yardım aldım. Hepsinde çok ilgilenildi. Samimi ve içten yaklaştılar. Çözüm odaklılardı.

Sistem Performansı Hakkında
Burada sistemi ayrıntılı test etmeyeceğim ufak testleri açıklayacağım. Sistemi kurduktan sonra FurMark testi, SSD testi v.b birçok test yaptığımda vadedilen değerleri karşıladığını ve hiçbir sorun olmadığını gördüm. Ayrıca ekran kartı aklınızda kalmasın diye de şunu söyleyeyim %99-100 kullanımında bile 73-74 derecenin üstüne çıkmadı sistem. Kısacası sistemde hiçbir sorun bulunmamakta. Ekran kartında beni rahatsız etmeyen ufak bir coil whine mevcut ama sesi düşük seviyede. Açıkçası değişimle uğraşmak istemedim. Çünkü yenisinde de olmayacağının garantisi yok. Maalesef büyük firmalarda bile şuan bu sorun oldukça fazla var.

Eksileri ve Artıları
+ iyi ve ilgili müşteri hizmetleri
+ Satış öncesi ve sonrası destek
+ Sağlam kargolama ve hızlı gönderim
+ Fiyat konusunda birçok firmadan çok daha hesaplı olması
+ Teknik Desteğin her konuda yardımcı olması
+ Şikayetleri çözüm odaklı halletmeleri
+ Vadedilenleri karşılamaları
+ Piyasaya rekabet getirmeleri

- Bence kasa tasarımlarının yetersiz olması
- Ürün çeşitliliğinin az olması
- Aldığım ekran kartında coil whine olması ( Değişim mümkün fakat beni rahatsız etmediği için uğraşmadım. İsteyen değişimini yapabilir. )

Olabildiğince tüm deneyimimi eksiksiz anlatmaya çalıştım. Eksik kalan ya da sorunuza cevap bulamadığınız bir konu olursa yine konu altına yazabilirsiniz. Her sorunuzu cevaplamaya çalışırım. 🙂

Ben de kasım ayında GameGaraj'dan sistem almıştım. İletişim konusunda şahsen pek ahım şahım bir ilgi görmedim zaten kimse de öyle bir ilgi beklemez. Ama iletişime siz geçmek isterseniz çok kolay ulaşabiliyorsunuz.

Palit ekran kartlarında CW sıkıntısı genel bir sorun galiba çünkü 1660S modelini kullanıyorum bende de var.

Sitenin bence eksi yanları Kasa, PSU, Bellek ve Anakart çeşitliliği çok çok az. GameGaraj PSU'su 3 aydır sıkıntısız çalışsa da çok gürültülü çalıştığını söyleyebilirim.
İkincisi ben kasanın kablolamasını beğenmedim. Kasa içinde kablo görünmüyor fakat kasanın arkasında kabloları baştan savma kelepçeleyip sıkıştırmışlar boşluklara.

Ben de kasım ayında GameGaraj'dan sistem almıştım. İletişim konusunda şahsen pek ahım şahım bir ilgi görmedim zaten kimse de öyle bir ilgi beklemez. Ama iletişime siz geçmek isterseniz çok kolay ulaşabiliyorsunuz.

Palit ekran kartlarında CW sıkıntısı genel bir sorun galiba çünkü 1660S modelini kullanıyorum bende de var.

Sitenin bence eksi yanları Kasa, PSU, Bellek ve Anakart çeşitliliği çok çok az. GameGaraj PSU'su 3 aydır sıkıntısız çalışsa da çok gürültülü çalıştığını söyleyebilirim.
İkincisi ben kasanın kablolamasını beğenmedim. Kasa içinde kablo görünmüyor fakat kasanın arkasında kabloları baştan savma kelepçeleyip sıkıştırmışlar boşluklara.
İletişim konusunda bana denk geldi o zaman ama hiçbir sıkıntı yaşamadım. Gayet ilgililerdi. Özellikle ilk telefonu açan hanımefendi gayet kibar nazikti. Teknik destektekilerin ilgisi de tatlı dilden çok yardımcı olmaya çalışmaları ve onlarca soru sormama rağmen bıkmadan cevaplamaları hususundaydı.

CW konusuna gelecek olursam bunu hiçbir marka garantilemiyor sanırsam. Hatta bi ara MSI marka bir seri ekran kartı full bu sorundan muzdaripti. Sonuçta performans açısından ve ömrü bakımından bir sorun yaratmıyor. O yüzden eğer çok sesli ve rahatsız edici değilse takılacak bir sorun değil. Bendeki PSU gayet sessiz çalışıyor. Şuan mesela sadece çok hafif fan ve çalışma sesi mevcut. Rahatsız eden bir sesi olmadı hiç. Sana öyle denk geldi sanırsam. :( rahatsızsan bildirmelisin bence. Kasa kablolaması dediğiniz gibi iç tarafta çok gözükmüyor ama evet arkada bir kalabalık mevcut. Fakat onu da şöyle değerlendirmeliyiz ki bu insanlar mesai saatlerinde onlarca kasa toplamak zorunda. Bu kadar özen bile yeterli bence. Her kasayı aşırı özenli yapmaları imkansız. Bu bile bence yeterli denebilecek seviyede.

Yeni konular

Geri
Yukarı