Game Garaj Tracer 7T-144 Oyuncu Laptopu İncelemesi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Game-Garaj-Tracer-7T-144-03.jpg

Rakiplerine oranla çok daha hesaplı bir fiyatla piyasaya çıkan Game Garaj Tracer 7T-144 dizüstü bilgisayarı detaylı olarak inceledik. Game Garaj Tracer modeli 15.6 inç standartlarında yeni nesil bir oyuncu bilgisayarı. Bu laptop 144 Hz bir ekrana sahip ve NVIDIA’nın yeni RTX 3060 ekran kartıyla geliyor. Temel fiyatını Game Garaj sitesi üzerinden kontrol ettiğimizde 13.336 TL […]

Devamı: Game Garaj Tracer 7T-144 Oyuncu Laptopu İncelemesi
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

F/p olarak gayet iyi bir laptop, sıcaklıklar bir tık fazla gibi geldi ancak laptop soğutucu ile desteklenirse 5-10 derece daha düşebilir.
Hocam 5-10 derece düşürdüğünü tahmin ettiğiniz soğutucular hangileri ? Bir tek ben soğutucudan verim alamıyorum herhalde stand olarak kullanmak dışında. Her mesajda 5-10 derece lafı geçiyor da 1 derece dahi fark olmuyor bende.

@çokdüşünenbiri Laptopun alt kısmında ızgara yok ise 1 derece bile etki etmemesi normal olur, Tracer'ın alt kısmında ızgara olduğu için dolaylı yoldan etkisi olacaktır.
Eğer sizin laptopunuzda ızgara yok ise ne yaparsanız yapın soğutma performansını değiştiremezsiniz, bazı modellerde yandan havayı atıyor oralara özel takılan fanlar bulunuyor belki sizde öyledir.

@çokdüşünenbiri Laptopun alt kısmında ızgara yok ise 1 derece bile etki etmemesi normal olur, Tracer'ın alt kısmında ızgara olduğu için dolaylı yoldan etkisi olacaktır.
Eğer sizin laptopunuzda ızgara yok ise ne yaparsanız yapın soğutma performansını değiştiremezsiniz, bazı modellerde yandan havayı atıyor oralara özel takılan fanlar bulunuyor belki sizde öyledir.
Bakır blok yok bende. Uygun modellere göre karar verilir size lafım yok zaten. Ancak her konuda laptop soğutucunun çok elzem ve fark yaratan bir şey olarak lanse edilmesi beni üzüyor.

Bakır blok yok bende. Uygun modellere göre karar verilir size lafım yok zaten. Ancak her konuda laptop soğutucunun çok elzem ve fark yaratan bir şey olarak lanse edilmesi beni üzüyor.
Haklısınız tabii ki, her konuda övülmesi ve önerilmesi doğru değil.
Ancak Tracer gibi altı ızgara olan modeller için gayet mantıklı bir hareket olacağı da bir gerçek, tabii hava koşullarına göre etkisi olacaktır.
Malzeme kalitesini hesaba katmazsak Monster da bu fiyatlarda daha mantıklı olmuyor mu? Testler sırasında ekran kartı 75 Watt'ı geçmedi. Max-q ve max-p farkından Monster'da çok daha güçlü ekran kartları var sanırsam.
Bildiğim kadarıyla Tracer'ın üreticisi MSI. Eğer marka ve malzeme kalitesine bakılmayacak ise Monster tercih edilebilir, fiyatları biraz daha uygundu diye hatırlıyorum. Ancak Monster o kadar ucuz yapmasına karşın malzeme konusunda bayağı bir düşüş yaşamış, birçok kişi giriş seviyesi modellerin kasasının eridiğini ve çok ısındığını söylüyor. Tracer üreticisinden ötürü daha sıcak bakacağım bir model olurdu. Tracer yapısı gereği soğutucu ile desteklenirse Monster'dan biraz daha iyi olur gibi, tabii uzun ömür konusunda ikisine de net cevabım olamaz çünkü deneyimim henüz olmadı.

Bildiğim kadarıyla Tracer'ın üreticisi MSI. Eğer marka ve malzeme kalitesine bakılmayacak ise Monster tercih edilebilir, fiyatları biraz daha uygundu diye hatırlıyorum. Ancak Monster o kadar ucuz yapmasına karşın malzeme konusunda bayağı bir düşüş yaşamış, birçok kişi giriş seviyesi modellerin kasasının eridiğini ve çok ısındığını söylüyor. Tracer yapısı gereği soğutucu ile desteklenirse Monster'dan biraz daha iyi olur gibi, tabii uzun ömür konusunda ikisine de net cevabım olamaz çünkü deneyimim henüz olmadı.
Haklısınız, bende kullanmadım bu laptopların hiçbirini ama başka forumlarda okuduğum kadarıyla Monster'da ekran kartı 115Watt'a kadar çıkıyormuş. Kasanın erimesini istemeyiz tabi ama arada %50'lik bir watt farkı var ve bu farkın ısınmaya neden olması normal. Uzun vadede, ısınmadan dolayı yıpranma mı yoksa kartın gücünün yetmemesi mi bize daha büyük sorun yaşatır bilemiyorum.

Geri
Yukarı