Game of Thrones dublaj izlenir mi?

17halilibo17

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ben Game of Thrones izlemeye başlayacağım ve ilk 5 bölümü izledim ama alt yazıdan bir şey anlamıyorum. Okuyamadan yazı geçiyor, dublaj izlemek istiyorum ama dublajı iyi mi kötümü bilmiyorum. Sizce dublaj izlenir mi? Blue TV'den izliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimse yorum yapmamış.
Bu kişisel bir tercih. Ben budlaj film tercih etmiyorum. Bu sadece kişisel bir tercih. İngilizcem de gelişmiş değil.
Olay tamamen ses.-efekt sorunu. Yeni film dünyasında efekt ve sesler ayrı bantlarda olmasına rağmen maalesef hangi dilde olursa olsun bir sorun teşkil edebiliyor.

En belirgin şu şekilde anlatayım. "Van disel" mi adının yazılışı. Bu şahsın çok farklı filmleri var. Kulağım o şahsın sesine alıştı. Dolayısı ile ülkemizde veya diğer ülkelerde şahsın filmlerine dublaj yapan kişi her zaman aynı olamayabiliyor. Dolayısı ile kulak-beyin-göz arasında ister istemez bir senkron farkı oluşuyor bende.

CD zamanında film kaliteleri kötü olduğunda her filmin dublajı yapılırken ister istemez efektlerin sesi kısılıyor ve yeni konuşmalar efektleri bastırıyordu. Etrafda bombalar patlarken karakter konuşuyor ama bomba sesleri km-lerce uzaktan gelir gibi basık oluyordu.

Yeni dublajları incelemedim. Düzeltilmiş olabilir ama ben hala alt yazı tercih ediyorum.

Dublaj seyretmenin avantajı şu; ses için göz alt kısma odaklanmadığı için filmdeki görsel efektleri daha net görebilir ve aksiyon sahnelerini kaçırmazsınız.

Seyretmek istediğiniz dizinin özellikle bu tür ejderha sahnelerinde altyazıya odaklanırsanız ister istemez konuyu oluşturan ejderha sahnelerinde çok kaybedeceğiniz kareler olabilir. Buradaki handikap şu; eğer İngilizce kelimelere alışkanlığınız var ise bazı seslendirme sahnelerindeki cümleler orijinal karşılığı yerine farklı yorumlanıyor. Bu da genel izleyici kitlesini kaba konuşma ve hitaplardan korumak amaçlı.

Ayrıca sorunun cevabı sizde. Yazıyı okumayı bitirmeden sahne geçmesi. Bu da hızlı yazı okuma alışkanlığınızın olmadığını gösterirki... Hiç düşünmeden dublaja odaklanın demek olur.

İsterseniz ilerleyen zamanda vakit bulursanız alt yazılı da seyredesiniz. Konu ve görsel efektler çok çok önemli.

Geri
Yukarı