Gaming laptop gereksizliği

Laptoplar masaüstüne yakın güce ulaşamaz. Bir kere parçalar dar bir alanda sıkışık halde, dolayısıyla hava sirkülasyonu oluşturabilecek yer kalmıyor. Soğutma sistemleri gelişir derseniz, e onlar masaüstünde de gelişiyor zaten. Daha geniş alan, daha çok hava sirkülasyonu, daha düşük sıcaklık = yüksek performans. Dolayısıyla laptoplar masaüstü gücüne ulaşamaz.

140W RTX 3060 mobil ekran kartının normal desktoptaki RTX 3060 ile neredeyse aynı performansı verdiğini biliyor muydunuz? Mobil islemci olan i5 12500H'ın tekli ve çoklu cekirdek skorlarına bakıp bir de gunumuzde cok populer olan desktop işlemcisi Ryzen 5 5600'e bakmanizi tavsiye ederim. Mobil islemcinin nasil tokatladigini gorursunuz.

Sıcaklık ile gücün arasında herhangi bir oran yok bu arada. Laptopdaki işlemci zaten ona göre üretiliyor. Klavyende herahangi anormal derecede sıcaklık hissetmezsen sorun yok, çünkü 85-90 derecede çalışan işlemci gayet normal kabul ediliyor. Herhangi bir frekans kısma olayı da olmuyor. Cunku dedigim gibi ona gore uretiliyor.

Son düzenleme:
Uzun yıllar Monster kullanıp masaüstüne geçmiş biri olarak konuşuyorum laptopta Gaming diye bir şey olamaz. Eğer sürekli laptopunuzu bir yerlere taşımanız gerekmiyorsa almayın oyun için. 27 inç bir monitör alıp orada oyun oynadıktan sonra laptop ekranları telefonda oyun oynamak gibi geliyor. Aradaki fark çok büyük.
Kendiniz demişsiniz hocam "Eğer sürekli laptopunuzu bir yerlere taşımanız gerekmiyorsa diye" insanlar zaten bu yüzden alıyor laptop. Bir yere taşıma gerekliliği olmayan biri zaten masaüstü alır. Ayrıca gereksiz demişsiniz ama kime göre neye göre? "Size göre" gereksiz...

İkiside var bende. Mümkünse ikisi de alınmalı diye düşünüyorum. Zaten şuanki laptoplar f/p olarak daha iyi durumda mesela 3060lı bir laptop pc tarafından o kadar da kötü performans vermiyor. Mesela yılda 1 tatile çıktığımda 2 hafta ya da 1 ay o zaman çok iyi oluyor laptop götürmesi. Ama katılıyorum laptopta oynamakla masaüstünde oynamak çok farklı.
Tek sıkıntısı fan sesi ve sıcaklık. O da gürültü engelleyici bir kulaklıkla çözülebilir. Aynı zamanda harici monitör bağlanabildiğini de unutmamak lazım.

140W RTX 3060 mobil ekran kartının normal desktoptaki RTX 3060 ile neredeyse aynı performansı verdiğini biliyor muydunuz? Mobil islemci olan i5 12500H'ın tekli ve çoklu cekirdek skorlarına bakıp bir de gunumuzde cok populer olan desktop işlemcisi Ryzen 5 5600'e bakmanizi tavsiye ederim. Mobil islemcinin nasil tokatladigini gorursunuz.

Sıcaklık ile gücün arasında herhangi bir oran yok bu arada. Laptopdaki işlemci zaten ona göre üretiliyor. Klavyende herahangi anormal derecede sıcaklık hissetmezsen sorun yok, çünkü 85-90 derecede çalışan işlemci gayet normal kabul ediliyor. Herhangi bir frekans kısma olayı da olmuyor. Cunku dedigim gibi ona gore uretiliyor.
"neredeyse" aynı performansı verdiğini biliyorum.
Sıcaklık ile güç arasında oran var demedim zaten. Güç farklı bir olay, performans farklı bir olay. Aynı sistemin soğutması daha iyi olanın daha iyi performans vereceği net. Bu konuda ayrışmıyoruzdur herhalde. Demek istediğim bu. Laptop soğutması, masaüstüne erişemez. Gaming laptop alınabilir ama tercih meselesi. Amatör oyuncular için uygun olabilir tabi. Ben almam. Laptop almam demiyorum, gaming laptop almam. Otobüste, tatilde ciddi oyun oynayacak değilim, laptopta portal oynarım ancak :)

Son düzenleme:
Abi bıkmadınız mı her ay bu tip konuları açmaktan? Ben görmekten sıkıldım yeter artık.

Size ne kardeşim, millet istediğini alır. Adamın ihtiyacı var alıyor. Bu "masaüstü daha iyiĞ, laptoĞp niye aliyonuzz?" muhabbeti neden var onu da anlamıyorum.

Neredeyse 4 kat daha küçük, daha hafif ve taşınabilir olmaya yönelik tasarlanmış bir sistemin masaüstü ile tıpatıp aynı performansı vermesini bekliyorsanız kusura bakmayın ama aklınızı seveyim.

ÖZELLİKLE Laptop isteyen adama " ama laptop daha pahalı! Onun yerine daha iyi masaüstü toplarsın!" diyen bir kitle de var. Ne yani, aynı sistem özelliklerine sahip laptop masaüstü ile aynı fiyatta ve aynı performansta olacaksa masaüstü bilgisayarın ne anlamı var?

Biraz içimi dökmüş gibi oldum. İyi forumlar.

Uzun yıllar Monster kullanıp masaüstüne geçmiş biri olarak konuşuyorum laptopta Gaming diye bir şey olamaz. Eğer sürekli laptopunuzu bir yerlere taşımanız gerekmiyorsa almayın oyun için. 27 inç bir monitör alıp orada oyun oynadıktan sonra laptop ekranları telefonda oyun oynamak gibi geliyor. Aradaki fark çok büyük.

Şehir dışına cikan ve 2 hafta dışarıda kalan insanlar icin nimet performansida tadmin edici Pro oyuncu degilse koyune gitsen yaninda tatile gitden yaninda 60 FPS uzeri oynatiyor mu oynatir o yuzden gerekli performansida tatmin edici.

Ben de hp pavilion Gaming kullanıyordum iyi ki kasaya geçmişim
Gençleştim resmen

Makine mühendisliği okuyorum, yurda sağlamından bir kasa getir bakalım kaç günde çalınıyor. Evet masaüstü çok daha iyi performans ve ekran büyüklüğü sağlayabilir ama asla laptopun konforluğunun ve taşıma kolaylığının yerini tutamıyor.

Geri
Yukarı