Çözüm Gaming Laptop ısınması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

_Theia_

Hectopat
Bilgisayarımın hikayesini dinlemek istemeyenler direkt çözüme bakabilir!

Arkadaşlar öncelikle merhaba; ASUS TUF Gaming FX506HM-HN06 model laptop kullanıyorum. Bundan 2-3 ay önce ASUS Armoury Crate üzerinden işlemci sıcaklığımı göremiyordum, yazılımsal bir problemdir diyerek es geçtim üzerinde pek durmadım ama ekran kartım hiçbir zaman %100 olmuyordu bu beni şüphelendiriyordu. Bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım Armoury Crate'i yükledim işlemci sıcaklığım karşıma geldi sürekli 60 dereceden 90 dereceye 90 dereceden 70 derecelere iniyordu. Bende 6 ay geçti temizlik yaptırayım diyerek teknik servislere gittim. İlk gittiğim servis bilgisayarıma 2 defa hard reset attırdı bende aldım gittim kendi bildiğim servise. Oradaki adam az da olsa sorunumu çözdü ama hala işlemcim 95 derecelere kadar çıkıyordu foruma sordum kronik sorun hepsinde var diyerek geçiştirildi kafaya taktım araştırmaya başladım ve sorunu buldum anlatmaya geçeyim.

Çözüm;
Arkadaşlar bu laptoplarda VRAM'lerin ve işlemcinin kompansatörlerinin üzerinde termal pad konulmuyormuş direkt termal macun sürülerek bakır boru kapatılıyormuş. Gittim Vatan Bilgisayar'dan 11KW'lik Cooler Master'ın termal macununu aldım, 220 liraydı bugünün tarihinde. İşlemci bakır borularının temas ettiği her bileşenin üzerine az çok sürdüm. Sert termal macun olduğu için çoğu yerini düzgün dengeli bile süremedim. Elim ayağım titreye titreye açtım ve 90 dereceyi geçmeyen sıcaklık değerleri ve 80-88 arasında git gel yapıyor. Benim ekran kartım 90W gücünde ekran kartım bütün gücünü kullanıyor 85W ile 90W arasında kullanım değerleri ve oyun içerisinde sürekli %99-%100 arasında. Yani şöyle diyeyim ben kütahyadayım buradaki en iyi bilgisayarda armada bilgisayar sahibi de cidden işini bilen birisi çok nazik çok beyefendi ama adamlar yeni cihazlara nasıl ne uygulanacağını bilmiyor. Benim bakır borumda hafif yormulma var kompansatörlerde çok çok az da olsa bir boşlum oluşuyor. Sert şekilde oturmuyor. Temizlik yapmadan önce sizin cihazınıza en uygun modele bakın. Temizlik yapılırken cihazın başında bekleyin, gözünüzün önünde yapılsın mal sahibiyiz şu anda giriş seviyesi laptoplar 16-17 binlerden başlıyor. Bilgisayarım 30 bin civarlarında yazık günah bilmedikleri işine burunlarını sokuyorlar insanları rezil ediyorlar 500 liram gitti termal macun ve termal pad uygulamasına. Ne oldu yine kendi işini kendim hallettim. Bir haftam sinir, stres ve küfürlerle geçti. Çok araştırın öyle halledin işinizi ya da kendi teknik servisine gönderin. Herkese iyi sosyaller.

Şansıma konumu açtığımda sitede çökme olmuştu 7 görüntülenme var biraz uplayalım çok önemli bir konu benim gözümde sitede böyle bir içerik yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı