Çözüldü Gaming laptop RAM kullanımı çok fazla

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hydra_12

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1,5 yıl önce Hp victus'un 11.Nesil Core i5 11400H-8 GB-512SSD-16.1-RTX3050 4 GB-Windows 10 özellikli modelini aldım. Yaklaşık 2 ay önce kasmaya başladı ve format attıktan sonra Düzeldi. Fakat yine kasmaya başladı, özellikle Youtube'da video izlerken çok fazla kasıyor. Ayrıca Windows güncellemesi geldikten sonra kasma birkaç günlüğüne düzelip tekrar başlıyor. Görev yöneticisinden baktığımda çok fazla ram kullanıyordu. Sebebi nedir?

Dosya Ekleri

• ks.png
    ks.png
    68,2 KB · Görüntüleme: 50
Çözüm
AIDA 64 adlı program ile çipsetinize maksimum uyumlu RAM miktarı ve türünü öğrenebilirsiniz.

Şu şekilde.

8 GB yetmiyor hocam orası kesin, idareten çözüm istiyorsanız Görev Yöneticisi'nden başlangıçta açılan uygulamaların 7 24 kullanmadıklarınızda otomatik başlatmayı devre dışı bırakın (bilgisayar açılınca otomatik açılan Steam, DC vs.)

Video izlemeye açtığınızda arkada boşu boşuna 1GB RAM gitmesin. Ek olarak en az RAM yiyen tarayıcıları araştırıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Hocam peki başta neden kasmıyordu?

Windows'a tekrar güncelleme geldi ve kasma düzeldi. RAM'lerden dolayı değil de başka bir sebebi mi var acaba arkadaşlar?
Başta kasmıyordu 1,5 yıldır hiç bakım yaptırmadım ondan olabilir mi?

8 GB yetmiyor hocam orası kesin, idareten çözüm istiyorsanız Görev Yöneticisi'nden başlangıçta açılan uygulamaların 7 24 kullanmadıklarınızda otomatik başlatmayı devre dışı bırakın (bilgisayar açılınca otomatik açılan Steam, DC vs.)

Video izlemeye açtığınızda arkada boşu boşuna 1GB RAM gitmesin. Ek olarak en az RAM yiyen tarayıcıları araştırıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Orijinal güncel Windows 10 ve 11'ler çok azdı artık hocam. Ağır geliyorsa Atlas, Revios gibi gül gibi seçenekler var onlara yönelin. Şuan 4 GB RAMli bir emektar dizüstümüzde Revios kurulu, takır takır çalışıyor. Ram yükü 900 MB - 1,1 GB arası gidip geliyor memnunuz. Orijinal Windows'çular artık boşta 5 GB yükü normal görüyorlar haberiniz olsun.

Peki RAM olarak ne önerirsiniz pek anlamıyorum ben. CPU-z programından baktım DDR4 3200mhz 4x2 şeklindeymiş şu an takılı olan RAM'ler. Ne almalıyım ?

Peki RAM olarak ne önerirsiniz pek anlamıyorum ben. CPU-z programından baktım DDR4 3200mhz 4x2 şeklindeymiş şu an takılı olan RAM'ler. Ne almalıyım ?
Aida 64 adlı program ile çipsetinize maksimum uyumlu ram miktarı ve türünü öğrenebilirsiniz.

AIDA 64 adlı program ile çipsetinize maksimum uyumlu RAM miktarı ve türünü öğrenebilirsiniz.

Şu şekilde.

Hocam peki başta neden kasmıyordu?

Windows'a tekrar güncelleme geldi ve kasma düzeldi. RAM'lerden dolayı değil de başka bir sebebi mi var acaba arkadaşlar?

Dosya Ekleri

• ram.png
    ram.png
    52,2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı