Gaming laptop soğutucu vs stant

Qobye

Centipat
İzlediğim videolarda soğutucunun hiçbir işe yaramadığını, en fazla 2-3 celcius oynadığını söylüyorlar. En ucuz soğutucular bile 300-400 bandında. Sizce alttan büyük bir hava girişi olan Gaming laptop için stant mı daha sağlıklı olur yoksa soğutucu mu? Yazın laptopum patlasın istemiyorum hava 40 dereceyi görüyor.

90 derecelere gelen bir maddeyi alttan pofidik pofidik hava üfleyen bir cihaz mı soğutacak?

Stand dan kasıt yükseltici ise her zaman her yerde söylediğim gibi, yükseltici daha mantıklıdır.

O 2 3 derece yerine göre 5 6 da oluyor bazen hiç etki de etmiyor ama ben kullanılmasından yanayım. Konu sadece işlemci değil diğer komponentler de var ısıya maruz kalan. Ana kart vs. kısımların da da soğutmasına yardımcı oluyor yani. Yükseltici en azından direkt masaya koymaktan çok daha iyi.

Ben elimde bulunan yükselticinin altına kendi PC kasamdan çıkma 12cm kasa fanının güç kablosunun ucuna USB kafa ekleyerek o işi çözmüştüm. Tam randımanda dönmese de 5v enerjiyle %40-50 arasında çalışsa bile yine laptop soğutucularıyla eşdeğer bir hava üflüyordu. Hatta fanın da bir tarafını havaya kaldırdım ve alttan çektiği havayı üste laptopa üflüyordu. Yani illa hazır almak da gerekmiyor. Varsa elinde benim gibi değerlendir. Hatta fotoğraf paylaşayım. Geçende kardeşimin bozulan laptop soğutucusunun fanını elimdeki bir fanla yeniledim. Maliyeti 100 TL bile tutmaz bir fan ve bir kablonun.

2023-03-30 21.51.36.jpg

2023-03-30 21.51.40.jpg

Laptop soğutucusu tamamen para tuzağı hiçbir etkisi yok kullandım, özellile ucuz olanları sen git termal macun sür işlemciye daha iyi olur. Sürmem diyorsan yukarı tut stant ile yeter.

20 yıldır laptop kullanıyorum, 2011 yilinda Akasa Helix model laptop sogutucu aldim. Zamaninda Zalman NC-1000 ile kapisiyordu bilenler bilirler. 13 yıldır calisiyor ve neredeyse hiçbir ise yaramiyor. Ozellikle boyle TX falan gibi uyduruk markalarin sogutucularini alip 10-15 derece dususle karsilastim diyenlere inanmayin. Ne dediklerinden haberleri yok. Ekstra olarak tozlanmaya sebep oluyor bilgisayar alti sogutuculari. Ben Tuneex laptop stant kullanıyorum super memnunum ve Akasa ile arasinda 0.5 dereceden daha fazla bir fark yok. Bu yuzden stant tavsiye ederim.

Masanın altını delip laptopun altına denk gelecek şekilde vantilatör yerleştirmedikten sonra hiçbir soğutucu fayda etmez. Öyle bir şey yapamayacağımız için stant alman en mantıklısı. Hatta ona da para verme altına 2-3 tane kitap koy altını yükselt.

Geri
Yukarı