Gaming laptopu geceleri şarjda açık bırakmak sağlıklı mıdır?

Protkan

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi sosyaller. Ben bir Gaming laptop kullanıcısıyım ve oyun indirmek için geceleri laptopu şarja bağlı bir şekilde açık bırakıyorum. Gündüzleri indiremiyorum çünkü gündüzleri interneti ailem kullanıyor. Bu yaptığım şey laptop için herhangi bir sorun teşkil eder mi?

Ömrü kısalabilir. İndirme gibi bir işlemin bilgisayarınıza zarar vereceğini düşünmüyorum.

Herkese iyi sosyaller. Ben bir Gaming laptop kullanıcısıyım ve oyun indirmek için geceleri laptopu şarja bağlı bir şekilde açık bırakıyorum. Gündüzleri indiremiyorum çünkü gündüzleri interneti ailem kullanıyor. Bu yaptığım şey laptop için herhangi bir sorun teşkil eder mi?

Pilin ömrü kısalır muhtemelen.

Yani uzun süreli indirmeler esnasında laptoplar ısınabiliyor, ekran parlaklığını azaltın, arka planda çalışan gereksiz uygulamalardan sağ alttaki system tray ikonlarından çıkış yapın (Firewall veya Antivirüsler aktif kalsın), ve mümkünse laptopun altını yükseltin iyi hava alsın. Normalde sabaha kadar şarja takılı kalması ciddi zarar vermez ama bir taraftan fazla ısınması pile daha çok zarar verir.

Hayır hiçbir sıkıntı olmaz ne pile ne başka bir parçanın ömrünün azalmasına sebebiyet vermez. Laptopların teknolojik ömrü zaten fiziksel ömründen azdır yani o laptop mekaniksel bir sebepten bozulana kadar çoktan emekliye ayrılacak noktaya gelir, gönül rahatlığı ile açık bırakabilirsin.

Yani uzun süreli indirmeler esnasında laptoplar ısınabiliyor, ekran parlaklığını azaltın, arka planda çalışan gereksiz uygulamalardan sağ alttaki System tray ikonlarından çıkış yapın (firewall veya antivirüsler aktif kalsın), ve mümkünse laptopun altını yükseltin iyi hava alsın. Normalde sabaha kadar şarja takılı kalması ciddi zarar vermez ama bir taraftan fazla ısınması pile daha çok zarar verir.

Laptop standı varsa laptop standı kullansın sizin dediğiniz gibi havalanır.

Laptop standı varsa laptop standı kullansın sizin dediğiniz gibi havalanır.

Evet ben öyle yapıyorum A101'den aldığım bir soğutucu var gece bırakırsam onun üstüne koyuyorum, soğutucuyu çalıştırmasam bile altı yükseldiği ve havalandırma delikleri açık kaldığı için en az 4-5 derece daha serin kalıyor (hava durumuna göre değişebilir). Böyle bir imkan yoksa sağ ve sol arka köşeden havalandırma boşluklarını kapatmayacak şekilde kitap vs koyarak alt tarafı yükseltilebilir.

Geceleri hava soğuk olur camları açsın laptop standı ile hava bayağı bir serinletir tabii aynı odada yatmıyorsa yoksam hasta olabilir.

Uzun süre kesintisiz indirme yapmak WiFi kartına zarar veriyor, ben iki laptopumda da performans kaybı yaşadım. Ama ben özellikle eski laptopu torrent indirmek için kullanıyorum, çok fazla indirme yapıyorum. Ara sıra yaptığınız indirmeden zarar görmez.

Şarjda bırakmanın bir zararı olmadı benimkilere, zaten pil ömrü 3-4 sene oluyor maksimum, ister şarjda bırak ister sök kenara koy.

Yeni konular

Geri
Yukarı