Çözüldü Gammix D30 RAM'lerin farkı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mehmett00

Kilopat
Daha fazla  
Adata XPG Gammix D30 8 GB 3000MHz DDR4 RAM almayı düşünüyorum ama iki farklı versiyonu var. Çok dikkatli bakınca anca anlaşılıyor.

1. https://www.hepsiburada.com/adata-x...-ddr4-ram-ax4u300088g16a-sr30-p-HBV00001C0KL9

2. https://www.hepsiburada.com/adata-x...-ddr4-ram-ax4u300038g16a-sr30-p-HBV00000KAOWQ

Bu iki RAM arasında fark yok gibi ama aslında barkod kodlarına bakınca ufak bir ayrıntı var birisi (AX4U300088G16A-SR30) diğeri (AX4U300038G16A-SR30) . Birisi "88g" diğeri "38g". Adata'nın sitesinde "bellek dekoder" buldum. Fakat burada "38g" açıklaması var ama "88g" yok. Kısacası çok kafayı taktım ama aralarındaki farkı çözemedim, kendi sitesinde bile yok. Bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim.

XPG_FAE_PNDecoder.jpg

Çözüm
Arkadaşlar aralarındaki farkı söylüyorum çünkü sonu 88g olanı satın aldım. 88g olan 8 GB içerisinde 4 adet bellek var yani 2 GB'lık çipler var 4 tane. Yüksek ihtimal diğerinde 8 GB içerisinde 8 adet 1 GB'lık çipler bulunuyor. Şimdi aradaki fark bu, acaba performans farkı bulunuyor mu? Bunu bilen varsa yazarsa sevinirim.
Yazım hatası olduğunu sanmıyorum, bu fotoğrafı internetten buldum yani böyle bir ürün mevcut.

Eki Görüntüle 1022222

Yani ben de onu anlamadım kendi sitelerinde yok ama ürün olarak var attım şimdi.

Sende o modelin 88g olan versiyonu varsa bana CL değerlerini ve voltajını program yardımıyla atar mısın? ( AIDA64 gibi)

Bir de videolarda hep 38g olan versiyona denk geldim 88g hiç rastlamadım sadece fotoğraf olarak buldum.

Çok bir fark olduğunu zannetmiyorum ama bakarım.
Biraz uzun sürdü ilk defa kullandım da. RAM'i BIOS'tan 3000 yapıp Gigabyte EasyTune üzerinden 3200 yapmıştım. Voltajları otomatik kendisi ayarlamıştı.

Minimum: 1.368 V
Maksimum: 1.380 V
Ortalama: 1.376 V

En Yüksek Saat Hızı: 3200 MT/s
En Düşük Voltaj: 1.200 V

Bulabildiğim her şeyi ekledim.

Dosya Ekleri

• Inkedstabilitytest_LI.jpg
    Inkedstabilitytest_LI.jpg
    89,2 KB · Görüntüleme: 53
  • Inkedstabilitytest2_LI.jpg
    Inkedstabilitytest2_LI.jpg
    104 KB · Görüntüleme: 53
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    83,8 KB · Görüntüleme: 44
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    66,3 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
Çok bir fark olduğunu zannetmiyorum ama bakarım.
Biraz uzun sürdü ilk defa kullandım da. RAM'i BIOS'tan 3000 yapıp Gigabyte EasyTune üzerinden 3200 yapmıştım. Voltajları otomatik kendisi ayarlamıştı.

Minimum: 1.368 V
Maksimum: 1.380 V
Ortalama: 1.376 V

En Yüksek Saat Hızı: 3200 MT/s
En Düşük Voltaj: 1.200 V

Bulabildiğim her şeyi ekledim.
Gerçekten çok teşekkür ederim uğraşmışsın. Bir şey daha soracaktım da benim sistemde 8'lik ram var, sistem 2133 Mhz maximum destekliyor (şimdilik) , Bios menüsünde 2133 Mhz getirdiğinizde CL değeri kaç olarak gözüküyor acaba şimdiden teşekkürler.

Gerçekten çok teşekkür ederim uğraşmışsın. Bir şey daha soracaktım da benim sistemde 8'lik ram var, sistem 2133 Mhz maximum destekliyor (şimdilik) , Bios menüsünde 2133 Mhz getirdiğinizde CL değeri kaç olarak gözüküyor acaba şimdiden teşekkürler.
Valla BIOS menüsü biraz karışık çok anlamıyorum, yardımcı olamayacağım maalesef.

Arkadaşlar aralarındaki farkı söylüyorum çünkü sonu 88g olanı satın aldım. 88g olan 8 GB içerisinde 4 adet bellek var yani 2 GB'lık çipler var 4 tane. Yüksek ihtimal diğerinde 8 GB içerisinde 8 adet 1 GB'lık çipler bulunuyor. Şimdi aradaki fark bu, acaba performans farkı bulunuyor mu? Bunu bilen varsa yazarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İkisi beraber kullanılır mı peki? Sorun çıkar mı?

Geri
Yukarı