GarajOnline klavye garantisinde mekanik muadili ürün göndermedi

Arahama

Decapat
GarajOnline'dan mayıs ayında Gamenote KB857l model blue Switch bir klavye aldım. 6 ay kullandıktan sonra bazı tuşları çalışmamaya başladı ve birkaç tuşun ışığı yanmamaya başladı. Garanti kapsamında ürünü gönderdim ve 2 hafta boyunca garanti sürecinde kaldıktan sonra beni arayarak yeni bir model göndereceklerini söylediler. Sözde daha üst model olduğunu iddia ettiler. Ben de güvenerek ve o esnada müsait olmadığımdan adresimi verip konuşmayı sonlandırdım.

Daha sonrasında tekrar arayarak hangi modeli gönderdiklerini sorduğumda, bana Game booster G76k modeli gönderdiklerini öğrendim. Bu model yarı mekanik hisli, kısaca mekanik klavye olmayan ve farklı bir marka. Ben mekanik bir klavye istediğimi belirtince, bunu yapamayacaklarını ve isteğim doğrultusunda ücret iadesi yapabileceklerini söylediler, ücret iadesi 400TL şu anda ortalama bir blue Switch klavyue ise 800'den başlamakta.

Hem aldığım ürün kusurlu çıktı hem de GarajOnline garanti ekibinin keyfi istedi diye mekanik klavye kullanamıyorum. Hakkımı savunmak için ne yapabilirim?

İade dışında değişim garantisi de verdilerse aynı ürünle değişiminin yapılması gerekiyor. Davaya kadar gider bu iş. Uğraşmak isteyip istememenize bağlı. Bir avukata danışabilirsiniz.

Yanlış görmediysem eğer ilk bahsettiğin ürün bu;

İkinci bahsettiğiniz ürün de bu;

Not: Ürünler yanlışta olabilir ama fark etmez.
Ben de güvenerek ve o esnada müsait olmadığımdan adresimi verip konuşmayı sonlandırdım.
Burada yaptığınız bir hata olmuş, firma ile konuşarak göndereceklerini söyledikleri ürünü araştırdığınızı ve muadili veya daha üst bir seviye cihaz olmadığını anladığınızı söyleyin. Kendi ürününüzün muadilini veya güncel fiyat iadesini talep edin. Hala aynı şekilde konuşmaya ve sizi mağdur etmeye devam ettiklerini gördüklerinde sakin bir şekilde THH'ye başvuracağınızı ve hakkınızı arayacağınızı, ürününüzden daha alt seviyede bir ürünü kabul etmeyeceğinizi bildirin.

Aradaki fiyat farkı bariz bir şekilde belli. Firma size ürünün ücret iadesini ve stoklarında yoksa eğer muadilini önerme hakkına sahip ancak burada sizin de belirttiğiniz gibi önerdikleri sizin ürününüzle uzaktan yakından alakası olmayan bir ürün. Firma ile anlaşamıyor iseniz eğer iade/değişim raporunuzla birlikte THH'ye başvurun.

THH süreci de büyük ihtimal 2 ay sürer. Bu tarz bir olaya bilirkişi atanır, iki ürünün de kontrol eder ve lehinize karar verir gibi duruyor. Tabii ki anlattığınız durumdan farklı bir durum yok ise.

Servis raporunu da mutlaka alın.

İade dışında değişim garantisi de verdilerse aynı ürünle değişiminin yapılması gerekiyor. Davaya kadar gider bu iş. Uğraşmak isteyip istememenize bağlı. Bir avukata danışabilirsiniz.

Dava işi ile uğraşamam maalesef ama o kadar uzatmak isterdim.

Yanlış görmediysem eğer ilk bahsettiğin ürün bu;

İkinci bahsettiğiniz ürün de bu;

Not: Ürünler yanlışta olabilir ama fark etmez.

Burada yaptığınız bir hata olmuş, firma ile konuşarak göndereceklerini söyledikleri ürünü araştırdığınızı ve muadili veya daha üst bir seviye cihaz olmadığını anladığınızı söyleyin. Kendi ürününüzün muadilini veya güncel fiyat iadesini talep edin. Hala aynı şekilde konuşmaya ve sizi mağdur etmeye devam ettiklerini gördüklerinde sakin bir şekilde THH'ye başvuracağınızı ve hakkınızı arayacağınızı, ürününüzden daha alt seviyede bir ürünü kabul etmeyeceğinizi bildirin.

Aradaki fiyat farkı bariz bir şekilde belli. Firma size ürünün ücret iadesini ve stoklarında yoksa eğer muadilini önerme hakkına sahip ancak burada sizin de belirttiğiniz gibi önerdikleri sizin ürününüzle uzaktan yakından alakası olmayan bir ürün. Firma ile anlaşamıyor iseniz eğer iade/değişim raporunuzla birlikte THH'ye başvurun.

THH süreci de büyük ihtimal 2 ay sürer. Bu tarz bir olaya bilirkişi atanır, iki ürünün de kontrol eder ve lehinize karar verir gibi duruyor. Tabii ki anlattığınız durumdan farklı bir durum yok ise.

Servis raporunu da mutlaka alın.
KB857L modelini 400 liraya almıştım. Şu an piyasada stok yok diye, öyle uçuk bir fiyata satılmakta sanırım. Ben 3000 lira istemiyorum. Sadece ya yeni bir blue switch klavye ya da sadece muadilini alabilecek kadar para istiyorum. Ürün şu anda kargolanmış dendi. İlk aradıklarında dediğim gibi müsait olmadığımdan güvenmek zorunda kaldım. Yarın dediğiniz gibi THH'ye başvuracağımı söyleyerek tekrar arayıp konuşmayı deneyeceğim.

Ürün şu anda kargoda. Eğer elime ulaşırsa ne yapmamı tavsiye edersiniz? Eğer ürünü reddedersem ve ücret iadesi olarak çevirilirse 400 TL'ye düzgün bir membran bile alamam. Öğrenci olduğumdan pek bütçemde yok maalesef.

Şu anda dediğiniz klavye bir tek Hepsiburada'da satılıyor ve fiyatı 3.000 lira. Eğer aynı klavyeyi veremeyeceklerse size o klavyeyi yeniden alacak kadar para vermeleri gerekir. Bunu talep edin. Zaten vereceklerini zannetmiyorum ama THH'ye başvurmanız gerekecek gibi duruyor.

En son çare onu yapacağım gibi, mağdur olmama rağmen müşteri memnuniyetindense nasıl başımızdan atarız gibi davranıyorlar resmen

Son düzenleme:
Dava işi ile uğraşamam maalesef ama o kadar uzatmak isterdim.
THH'ye başvurmanız yeterli olacak dava mava boyutuna çıkmaz. Çıkarsa da ancak size itiraz ettikleri için çıkar.

Gönderdikleri ürünü de bana soracak olursanız paketini bile açmayın. Yarın ilk işiniz yine firmayı aramak olsun ve yukarıda söylediğim gibi söylemlerde bulunmak olsun.

Şöyle de bir yol izleyebilirsiniz; önce uzlaşmacı olarak konuşun. Sularına gidin, "Müşteri memnuniyeti adına yaptığınızın doğru olduğunu düşünmüyorum. İnternet üzerinde firmanız hakkında güzel yorumlardan ötürü güvenmek istedim ama sanırsam yanılmışım." diyin. Daha sönrasında ise baktınız hâlâ aynı kafadalar. Kapanışa geçin: "Sizin müşteri memnuniyetini düşündüğünüzü düşünmüşüm ama sanırsam yanılmışım. O halde bana başka bir çare bırakmadınız. Hakkımı aramak adına Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım. Bundan sonraki aşamaları THH eşliğinde izleyeceğiz." diyin.

Size yeni bir ürün teklifi yaparlarsa eğer ürünü olumlu bulursanız kabul edin, bulmaz iseniz güncel olarak ürününüzün özelliğine sahip bir ürünün fiyat bedelini isteyin.

THH'ye başvurmanız yeterli olacak dava mava boyutuna çıkmaz. Çıkarsa da ancak size itiraz ettikleri için çıkar.

Gönderdikleri ürünü de bana soracak olursanız paketini bile açmayın. Yarın ilk işiniz yine firmayı aramak olsun ve yukarıda söylediğim gibi söylemlerde bulunmak olsun.

Şöyle de bir yol izleyebilirsiniz; önce uzlaşmacı olarak konuşun. Sularına gidin, "müşteri memnuniyeti adına yaptığınızın doğru olduğunu düşünmüyorum. İnternet üzerinde firmanız hakkında güzel yorumlardan ötürü güvenmek istedim ama sanırsam yanılmışım." deyin. Daha sönrasında ise baktınız hâlâ aynı kafadalar. Kapanışa geçin: "sizin müşteri memnuniyetini düşündüğünüzü düşünmüşüm ama sanırsam yanılmışım. O halde bana başka bir çare bırakmadınız. Hakkımı aramak adına tüketici hakem heyeti'ne başvuracağım. Bundan sonraki aşamaları THH eşliğinde izleyeceğiz." deyin.

Size yeni bir ürün teklifi yaparlarsa eğer ürünü olumlu bulursanız kabul edin, bulmaz iseniz güncel olarak ürününüzün özelliğine sahip bir ürünün fiyat bedelini isteyin.

Yarın avukatlık okuyan arkadaşıma soracağım süreci falan danışacağım eğer çok uğraştırmayan bir süreç ise THH şikayette bulunurum.

Teşekkürler bilgilendirdiğin için.

Geri
Yukarı