Garantili arızalı ürünün tedariği yoksa farklı ürün için ek ücret ödenir mi?

• Konuyu başlatan dmla
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 131

dmla

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, garanti kapsamındaki arızalı ürünün tedariğinin mevcut olmaması halinde farklı bir model ile değiştirilmesi için ek ücret ödemem gerekiyor mu? Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Ellerinde sizinkinden daha pahalı bir ürün varsa onu ek ücret ödemeden vermek zorundalar. Para iadesi tuzağına düşmeyin, enflasyon farkını alamazsınız.

Ellerinde sizinkinden daha pahalı bir ürün varsa onu ek ücret ödemeden vermek zorundalar. Para iadesi tuzağına düşmeyin, enflasyon farkını alamazsınız.
O yüzden değişim talep ettim ama aynı ürün mevcut olmadığından bir üst modeliyle değişim yapmak istiyorlar. Onun için de 2k ücret istiyorlar. Alo 175'i arayıp sordum, isteyebilirler dediler. Bilemedim. :(

Hayır ek ücret ödemenize gerek yok. Arçelik marka kahve makinemiz arıza vermişti, yetkili servise yolladık, tamir edilemez denilince ve ellerinde aynı modelden olmayınca, bir üst modelini vermişlerdi. Bizim orjinal cihaz ile aralarında neredeyse o zaman 1k olmasına rağmen herhangi bir ücret ödememiştik.

O yüzden değişim talep ettim ama aynı ürün mevcut olmadığından bir üst modeliyle değişim yapmak istiyorlar. Onun için de 2k ücret istiyorlar. Alo 175'i arayıp sordum, isteyebilirler dediler. Bilemedim. :(
Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

Hayır ek ücret ödemenize gerek yok. Arçelik marka kahve makinemiz arıza vermişti, yetkili servise yolladık, tamir edilemez denilince ve ellerinde aynı modelden olmayınca, bir üst modelini vermişlerdi. Bizim orjinal cihaz ile aralarında neredeyse o zaman 1k olmasına rağmen herhangi bir ücret ödememiştik.

Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
Fason üretim ürün alınca adamlar tereddüt etmeden üst modeli verebiliyor ama fason olmayan misal bir laptop ise bunu yapmak zor.

Merhaba, garanti kapsamındaki arızalı ürünün tedariğinin mevcut olmaması halinde farklı bir model ile değiştirilmesi için ek ücret ödemem gerekiyor mu? Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
Duruma göre değişir. Ürünün garantisi yoksa ürün arızalı olduğu için direkt olarak değişim hakkınız bulunmuyorsa ürün değişiminde "tamir ücreti kadar" ek ücret istenebilir.

Yani aslında sizin ürünü tamir ederken ödemeniz gereken ücreti alıp, size sıfır ürün teslim edebilirler.

Fason üretim ürün alınca adamlar tereddüt etmeden üst modeli verebiliyor ama fason olmayan misal bir laptop ise bunu yapmak zor.
Zor diyebilir miyiz bilmiyorum ama tüketici memnuniyetini düşünen firmalar distribütör-üretici ile gerekli anlaşmaları yaparak bunu sağlıyor. Örnek satıcıları da distribütörleri degörüyoruz.

Zor diyebilir miyiz bilmiyorum ama tüketici memnuniyetini düşünen firmalar distribütör-üretici ile gerekli anlaşmaları yaparak bunu sağlıyor. Örneklerini satıcı olarakta distribütör olarakta görüyoruz.
Firmaların yarısı limitli çalışıyor daha doğrusu firma burada servis kurmak yerine bir servise fason veriyor servis kar etmek için firmadan gelen paraya göre hesaplama yapıp haftalık ya da aylık tamir ve değişim limiti koyuyor. Gerçek mi gerçek adamlar haftalık 200 iade kabul ediyorsa kutudan arızalı çıkan cihaz 201. olsun değişim yapmaz onarım yapar.

Geri
Yukarı