Garsonluk işi zor mu?

569992

Decipat
Arkadaşlar, yarın Ankara Balgat'ta işe başlayacağım. Eve aşırı uzak. Beni patron arabasıyla gelip alacakmış. Çalışma yerinin ismini bilmiyorum bana arkadaşım önermişti. Bu çalışma yerinin şubeleri varmış. Benim arkadaşım başka şubede çalışıyor.

Ne yapmam lazım ilk gün? Nasıl patrona kendimi sevdiririm? Sabah 11, akşam 12'de bitiyor bu arada. 300 TL günlük.
Ben şundan korkuyorum, ya söylenileni anlamazsam, ya bir şeyi dökersem falan bana ne yaparlar?

Arkadaşlar, yarın Ankara Balgat'ta işe başlayacağım. Eve aşırı uzak. Beni patron arabasıyla gelip alacakmış. Çalışma yerinin ismini bilmiyorum bana arkadaşım önermişti. Bu çalışma yerinin şubeleri varmış. Benim arkadaşım başka şubede çalışıyor.

Ne yapmam lazım ilk gün? Nasıl patrona kendimi sevdiririm? Sabah 11, akşam 12'de bitiyor bu arada. 300 TL günlük.
Ben şundan korkuyorum, ya söylenileni anlamazsam, ya bir şeyi dökersem falan bana ne yaparlar?
O kadar saate 300 liramı cidden.

Açıkçası garsonluk deneyiminin olmadığını var sayarsam komi olarak başlayacağını ön görüyorum ve komilik gireceğin restorantın seviyesine göre değişir servis komisi vardır bir de garsona yardımcı olmak için masa silme vb şeyler için komi vardır onun harici 300 TL gerçekten bu meslek için az bir rakam ve pek bahşiş kazancın olacağını sanmıyorum.

9000 TL az gibi gözükse de aile evinde yaşıyorsanız güzel paradır fakat asgari ücret veren yer bulabilirseniz daha iyi.

15 yıllık bi garson olarak yazıyorum. Yoğun şubelerde tip çıkabilecek şubelerde çalışınca güzel kazanıyorsun ama özel hayatın hiçbir şeyin kalmıyor yeri geliyor 12 saati 20 dk mola ile geçiriyorsun ve ertesi günü erkenden iş başı yapabiliyorsun ve sürekli dinç olman gerekiyor. Bazı yerlerde kasayı bile üzerinde tutuyorsun iş zor mu dersen tabi ki zor ilk 2-3 aya dişini sıkar atlatırsan alışırsın yaparsın o ilk 3 ayda belli olur hersey ama unutma güneş varken dışarıda olursan para kazanamazsın..yani gece vakitlerini görmeden çıkış olmuyor o sektörde

Yeni konular

Geri
Yukarı