Gate.io Borsası Kullanımı ve Sunduğu Fırsatlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

koltar

Centipat
Bu yazı son 2 haftadır gelişen trend gereği borsaların yükselen yıldızı Gate.io hakkında kısa, net ve anlaşılır bilgilendirmeler yapmak için yazılmıştır.

Gate.io şu an dünyanın en büyük 7. borsası. Gayet güvenilir ve işlem hacmi yüksek. İlk 7'deki diğer borsalardan kendini ayıran en önemli özelliği ise ben bu yazıyı yazarken tam 628 coini listeliyor oluşu. Binance'ta bu sayı 358, Kucoin'de 322. Peki bu bize ne sağlıyor? Henüz gün yüzüne çıkmamış coinleri erken dönemde keşfedip yatırım yapma fırsatı.

Burayı alt lig gibi düşünün. Burada listelenen coinler başarılı olup da Binance'ta listelenmeye başlayınca uçup gidebiliyor, uçup gitmese bile büyük merhale kat ediyorlar. Bu da erken dönemde onları keşfeden yatırımcıların büyük kâr elde etmesine neden oluyor. Dün 1 günde %450'lik artış yaşayarak patlayan Shib coin (doge'un kardeşi olarak görülüyor), %200'lük artış yaşayan Akita coin, Safemoon ve daha pek çoğu burada listeleniyor. Hatta benim bile hiç haberdar olmadığım busy diye bir coin dün 1 günde %3500 artmış. Resmen çılgınlık...

Binance'ta listelenen coinler zaten belirli bir noktaya gelmiş oluyorlar. Evet stabiliteleri daha yüksek oluyor ancak kazanç oranları da aynı şekilde düşüyor. Gate'te projesine inandığınız güvendiğiniz coinlere 5-10 dolar atıp unutmak, ileriye dönük ciddi kazançlar elde etmenize neden olabilir.

Biraz borsanın kullanımı hakkında bilgi vereyim. Alım-satım işlemlerinde komisyon oranı %0.18. Eğer referans linkiyle üye olduysanız, ömür boyu tüm alım-satım işlemlerinizde iki tarafa da %20-%20 komisyon uygulanıyor. Üstüne, hesabınızda borsanın kendi tokeni olan ve son 1 haftada fiyatını ikiye katlayan Gate Token bulundurursanız bu oran %20 daha düşüyor. VIP seviyelerinde artış sağlarsanız ödediğiniz komisyon %0.0055'lere kadar düşebiliyor.

Web sitesi ve mobil uygulamasında Türkçe seçeneği var ve bu işlem yapmayı kolaylaştırıyor. Gate'e para göndermek için Binance ya da başka bir kripto hesabınızdan usdt gönderimi yapabilirsiniz. Direkt gönderim yok. Bu kısım önemli değil çünkü zaten direkt TL gönderimlerinde komisyon yüksek oluyor. Usdt evrensel ve TRC20 ağı hem hızlı hem de ucuz.

Gate.io'nın diğer bir öne çıkan özelliği de yeni startup'lardan hisse alma özelliği sunması. Ancak bunu pek önermiyorum çünkü VIP5 seviyesine gelmeden tatmin edici bir hisse almanız pek mümkün olmuyor. Yine de ileriye dönük düşünülmesi için güzel bir özellik ve fırsat.

Ayrıca kullanıcıların pek bilmediği bir özellikten bahsedeyim. Mobil uygulamasında "Giveaways" diye bir bölüm var. Her 24 saatte bir oraya girince "Gate points" kazanıyorsunuz ve bu puanlar komisyon yerine kullanılıyor. 1 Gate Point = 1 dolar. Böylelikle alım satım işlemlerinde komisyon harcamasından kurtuluyorsunuz. Ben bu sayede epeydir al-satlar'da komisyon ödemiyorum.

Başka sorusu olanların sorularını yanıtlayabilirim.
Ekran görüntüsü 2021-05-09 092640.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam coinlere minimum kaç dolar atabiliyoruz?

Hocam coinlere minimum kaç dolar atabiliyoruz?

İsterseniz 1 dolar atın, isterseniz yarım dolar, isterseniz 10 cent. 1 dolar ile şu an shib coin'den 64.092 tane alıyorsunuz. Olur da bir gün doge gibi ivmelenir ve tanesi 50 kuruş olursa 32 bin tl'ye ulaşmış oluyorsunuz. Gate'te böyle onlarca coin var. Projesi incelenip güvenilenlere yatırım yapılabilir ya da hepsine 1-2 dolar atıp gelecek dönemler için filizlenmesi umulabilir. Elbette yatırım tavsiyesi değildir, ben sadece mantığını anlatıyorum.

Teşekkürler. Kimlik doğrulama yapmak gerekiyor mu para atıp çekmek veya al sat yapmak için? Paribu, Binance vs. borsalardan atıp işlem yapıp geri çekebilir miyim kimliği doğrulamadan?

Teşekkürler. Kimlik doğrulama yapmak gerekiyor mu para atıp çekmek veya al sat yapmak için? Paribu, Binance vs. borsalardan atıp işlem yapıp geri çekebilir miyim kimliği doğrulamadan?

Kimlik doğrulama önce sizin güvenliğiniz için gerekli bir şey. Kim olduğunuzu hesabınıza ibraz ve ispat ediyorsunuz. Kimlik doğrulaması olmadan zaten para çekme işlemi yapmayın. Olası bir sıkıntıda güvenlik aşamaları incelenir ve işlemi yapanın/hesap sahibinin kim olduğundan emin olunması gerekir.

Sorunuza gelince, ben bir platforma üye olunca kimlik doğrulaması yapmadan hiçbir işlem yapmadığım için net bir şey söylemem doğru olmaz ama para yatırabiliyorsunuz ancak çekemiyorsunuz diye biliyorum. Diğer tüm borsalarda olduğu gibi. Kimlik doğrulaması olmadan hiçbiri izin vermiyor zaten.

Hocam banka kartları ile ödeme yapılıyor mu? Bir de TL olarak yükleyebiliyor muyuz banka hesaptan yoksa dolar olarak almak daha mı mantıklı?

Hocam banka kartları ile ödeme yapılıyor mu? Bir de TL olarak yükleyebiliyor muyuz banka hesaptan yoksa dolar olarak almak daha mı mantıklı?

Gate'e direkt banka kartı ya da kredi kartıyla para yatırılmıyor. Binance ya da onun gibi başka bir borsada paranız olmalı, oradan transfer etmelisiniz. Eğer yoksa önce paranızı Binance ya da başka bir borsaya atmalı, ardından USDT (doların kripto hali) ya da yukarıdaki arkadaş gibi TRX gibi bir kripto para cinsinden Gate hesabına aktarmalısınız. Daha önce işlem yapmadıysanız kulağa karışık gelebilir belki ancak hepsi epi topu 10 dk'lık iş. Hem öğrenmiş oluyorsunuz. Hata yapma ihtimaliniz de düşük. Hiç yapmadıysanız söyleyin, sonraki cevabımda adım adım anlatırım.

Binance'den alışveriş yapamıyorum sıkıntı orada banka kartımı kabul etmiyor. Alışverişe açık ama desteklemiyor uyarısı veriyor. O yüzden şansımı oradan deneyim demiştim maalesef o da olmayacak gibi :(.

Binance'den alışveriş yapamıyorum sıkıntı orada banka kartımı kabul etmiyor. Alışverişe açık ama desteklemiyor uyarısı veriyor. O yüzden şansımı oradan deneyim demiştim maalesef o da olmayacak gibi :(.
Paribu yu deneyebilirsiniz hocam.

Binance TR hesabı açın kendinize. Binance TR'ye direkt banka kartından havale gönderilebiliyor. Önce Binance TR'ye havale edin, sonra o TL'yi hemen oradaki borsada USDT'ye çevirin. Oradan direkt Gate'e gönderin TRC20 ağını kullanarak. Hiç Binance ya da başka borsayı kullanmanıza gerek yok.

Ayrıca Gate'e üye olurken referanssız linkle üye olursanız bir daha referanslı linkle üye olma şansını kaybedersiniz. Referans %20 komisyon indirimi sağlıyor ömür boyu tüm işlemlerde. Link bu

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı