GDDR ve DDR arasındaki fark nedir?

Çok pahalı olmasından ziyade, Gddr5 bellekler gpu için senkronize edilmiş üst seviye belleklerdir. seri üretimle belki bunun önüne geçilebilir.
  • GDDR bellek DDR ile aynı değildir. Genellikle, GDDR çok daha yüksek bant genişliği için üretilmiştir, bunu daha geniş bir bellek veri yoluna borçludur.
  • GDDR, DDR ile karşılaştırıldığında düşük güç ve ısı dağılma gereksinimlerine sahiptir. Ayrıca basit soğutma sistemleri ile yüksek performans modüllerine izin verir.
  • DDR1, DDR2 ve DDR3 64 bit veri yoluna sahiptir. (çift kanal için 128bit). GDDR3, DDR3 belleklere nispeten çoğunlukla 256bit ve 512bit arasında veri yolu kullanır, veya arayüz olarak 4-8 kanal üzerinden çalışır.
  • GDDR3, 4 bit prefetch (önbelleğe alma) sahiptir. GDDR5 de ise 8 bit prefetch mevcuttur. GDDR5 2 kat daha hızlıdır.
  • GDDR aynı saat döngüsünde veri alımına olanak sağlar (bellekten okumada ve belleğe yazarken), DDR belleklerde bu mümkün değildir.
  • DDR1 bellek çipi her saat döngüsünde (hertz) 8bit veri gönderir. GDDR1 ise 16 bit veri gönderir.

GDDR5 bi ekran kartını herhangi bi anakarta takılabiliyor dimi benim ekran kartım GDDR5 anakartın üstünde yazan ram hızı dimi ?

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın denk geldi. DDR3 ekran kartı slotuna GDDR3 ekran kartı uygun olur mu? Farklılık gösterir mi?

Merhaba, DDR3 ekran kartı diye bir slot yoktur. PCI-Express x16 diye bir slot vardır buna da istediğin bellekte bir ekran kartı takabilirsin. O anakartlardaki DDR kelimeleri RAM slotlarına verilen isimdir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı