Gece arabaya hırsız girdikten sonra ne yapılmalı?

burks0

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben İzmir'de müstakil bir mahallede yaşamaktayım. Son 1-2 haftadır bu çevrelerden olmayan birkaç kişi gece geç saatlerde mahallede telefonla konuşarak geziyordu. İlk başta gece telefonla konuşurken camdan izlediğim için, aradan geçen zaman sonrasında bunların normal birisi olduğunu sandım. Daha sonrasında dün gece yarısı dışarıdan saat 4-5 civarında gene telefon ile konuşan birilerinin seslerini duydum. Camdan baktıktan sonra yoluna devam etmeye başladı. Daha sonrasında sabah 6-7 civarlarında arabanın şoför koltuğu tarafındaki kapının yerde bir sürü evrak ve arabanın torpido kısmında olan eşyaları yerde olduğunu gördüm. Şoför koltuğu tarafındaki hoparlör ve arabanın arka koltuk kısmındaki amfileri çalmışlar. Ancak bu kişi veya kişiler, arabaya zarar vermeyip, kabloları bile kesmeden tek tek sökmüşler. Ne alakaysa arabanın teybini çalmamışlar ve üzerinde takılı duran flaşa dahil dokunmamışlar. Daha sonrasında polis çağıracaktık ancak, geldiklerinde bir şey yapmayacakları için gerek duymadık. Normalde mahallelerde bekçiler geziyordu. Ancak son dönemde sanırım deprem sebebiyle bekçiler olduğumuz bölgeden gönderildi. Bu konu hakkında ne yapacağımı şaşırdım. Ruhsatlı silah alsam bunların peşine düşsem hırsızın değil benim suçlu çıkabileceğimi, Başka bir tuzak kurup yakalasam gene ben suçlu sanılacağımı düşünüyorum. Bu konuda ne önerirsiniz? Veya bu tarz başına olay gelmiş birileri ne yaptılar? Aklıma şu anlık güvenlik kamerası taktırma fikri geliyor. Ancak bunlar için yeterli kalır mı bilmiyorum.

Ne alakaysa arabanın teybini çalmamışlar ve üzerinde takılı duran flaşa dahil dokunmamışlar. Daha sonrasında polis çağıracaktık ancak, geldiklerinde bir şey yapmayacakları için gerek duymadık.

Nasıl bir şey yapamicaklar? Parmak izi veya kamera görüntülerinden rahat yakalarlar adamları.

Nasıl bir şey yapamicaklar? Parmak izi veya kamera görüntülerinden rahat yakalarlar adamları.

Yakalayabilecek kapasiteye sahipler ancak bunu kullanmıyorlar. Daha önce örneklerini gördüm. Telefonu çalınan tanıdığım vardı ve şikayette bulundular. Karakol tarafından olayın inceleneceği vs söylenildi. Olay o kadar basitti ki, hatta telefonu çaldıran kişi kendi başına hırsızların mahallesini buldu. Oradaki kişilere sorduğunda ise, senin telefonu "şu kişi çalmıştır. Şuraya satmıştır" şeklinde nokta atışına kadar her şeyi ve herkesi söylüyor. Ancak herhangi bir işlem yapılmadı. Ne telefon ortada ne de herhangi bir işlem yapılmadı maalesef.

4 Yıl önce ana caddede duran aracımın şoför camını kırıp teyb'i çaldılar. Polise gittim ve parmak izi aldılar. Birşey çıkmadı. Polise gidin yine de belki şanslısınızdır. Onun harici arabaya kamera veya yüksek sesli alarm taktırabilirsin.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı