Geceleri internet hızı düşüyor

misterscofield

Kilopat
Yer
İstanbul
Netspeed'in 100Mbps paketini kullanıyorum, altyapım 65 Mbps modeme 80Mbps internet gelirken modemden eve 50 Mbps geliyor bunda sorun yok. Gündüzleri 50 Mbps download 8 upload alırken akşam 6'dan sonra neredeyse bu değerler 10 15 Mbps'lere kadar düşüyor. Daha önce Milleni kullanıyordum onda da aynısı vardı. Operatörler böyle bir düzenlememiz vs yok diyor ama neredeyse hep her gün aynı durum söz konusu. Sebebi nedir nasıl düzeltilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde yaptıkları açıklama yoğunluk. Ne kadar doğrudur yanlıştır bilmiyorum ama yoğunluğun bunu etkilediği bana kalırsa doğrudur. Bakır ile dağıtılan internetlerde, mahallenize kadar kutu geliyor, gelen kutudan internet dağıtılıyor. Hızlıca artan abone sayısıyla yeni kutular kurmak yerine, yeni santraller ve yeni alt yapılar sağlamak yerine, mevcutları çoklayarak abonelere internet veriyorlar. Alt yapı 100 kişilik kurulmuşken 500-600 kişi bağlanınca ve herkes interneti akşam saatlerinde yoğun kullanıyor olunca internetin yavaşlaması mümkün.

CGNAT dolaylı bir sorun olabilir mi?
Açıkçası bunla ilgili bilgim yok.
Genelde yaptıkları açıklama yoğunluk. Ne kadar doğrudur yanlıştır bilmiyorum ama yoğunluğun bunu etkilediği bana kalırsa doğrudur. Bakır ile dağıtılan internetlerde, mahallenize kadar kutu geliyor, gelen kutudan internet dağıtılıyor. Hızlıca artan abone sayısıyla yeni kutular kurmak yerine, yeni santraller ve yeni alt yapılar sağlamak yerine, mevcutları çoklayarak abonelere internet veriyorlar. Alt yapı 100 kişilik kurulmuşken 500-600 kişi bağlanınca ve herkes interneti akşam saatlerinde yoğun kullanıyor olunca internetin yavaşlaması mümkün.
Olabilir ama bilemeyiz ki. Net rakam vermeleri gerekir.

Geri
Yukarı