GeForce Experience klip alma özelliği disk ömrünü kısaltır mı?

Lyraess

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 - RX6700XT - 8x4 3000 MHz
SSD veya HDD modeli
Crucial BX500
Anakart
B450M-H
Merhabalar. Sorum gayet basit ve açık. Crucial BX500 SSD kullanıyorum. Biliyorum kronik sorunlu bir SSD ve değişim yapacağım. SSD'yi yaklaşık 2 yıl kullandım ve bu süre boyunca NVIDIA üzerinden son 1-2 dakikalık klipleri alan özelliği sürekli olarak kullandım. Geçenlerde bir kontrol programından baktığımda SSD'nin ömrünün kısaldığını ve sağlık miktarının düştüğünü gördüm. Kullandığım HDD ise sapasağlam idi. Bu ömür kısalmasının sebebi sürekli olarak aldığım kayıtlar mı, yoksa SSD kronik sorunlu olduğu için mi?

Yazma işlemi gerçekleştireceği için elbette sağlığa etkisi olacaktır. Sorunlu olmasının da etkisi olabilir.

Değiştirseniz güzel olur. O zamana kadar HDD'e kaydedin.

Hocam dediğiniz gibi kronik sorunlu olduğu için muhtemelen. SSD'nizi değiştirene kadar HDD'ye kaydedin.
Yazma işlemi gerçekleştireceği için elbette sağlığa etkisi olacaktır. Sorunlu olmasının da etkisi olabilir.

Değiştirseniz güzel olur. O zamana kadar HDD'e kaydedin.
Klipleri SSD'ye değil harici olarak kullandığım HDD'ye kaydediyorum. Yazma işlemini harici diske yapıyor biliyorum, ama anlamadığım şey kullandığım harici diskin ömrü de sağlığı da çok iyi durumda idi. Geforce Experience bilgisayarımda SSD'ye kurulu. Acaba klip almadığım zamanlarda sürekli olarak 1 dakikadan eski kısımları silip yenilerini kaydettiği geçici dosyayı SSD'ye yazıyor olabilir mi?

Galiba dediğim gibi. Şimdi baktığımda geçici dosyaları SSD'deki temp klasörüne kaydediyormuşum. Harici HDD'ye ayrı bir klasör açıp geçici dosyaları oraya kaydetmeyi seçip klip almayı açtığımda iki adet .tmp dosyası oluştu, tahminimce bunlar sürekli olarak eski kısımları silip yenileri yazıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı