GeForce NOW internet hızını düşük gösteriyor

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
GAME+ üzerinden Basic paketi denedim. İnternetim 100/8 TurkNet fiber, odama bu Ethernet kablosu ile 78/7.9 olarak geliyor. 3ms civarında ping değerim var test sonuçlarına göre. Steam'de indirme yaparken 10.5/sn indirme yapabiliyorum.

Fakat GeForce'ta bu internetle ne yaptıysam iyi bir bağlantı alamıyorum. GeForce ayarlardan sunucuyu otomatik seçtirirsem "Trwest" sunucusuna bağlanıyor ve 32Mbps civarı bir bağlantı hızı oluyor, otomatik değil de kendim "Trcentral" seçersem 47Mbps gösteriyor. Ama bunların ikisinde de akıcı bir oyun deneyimi ve net bir görüntü yok, görüntü karıncalı bir şekilde ve droplu geliyor. Bunlara ek olarak ayarlardan internet bağlantı şeklini özel yapıyorum ve maksimum bit hızını en üste alıp zayıf ağ bağlantı koşullarına göre ayarlar seçiyorum. Sonuçta yine bir değişiklik olmuyor, kesinlikle hiçbir ayarda akıcı deneyim yok.

Dikkatimi çeken görev yöneticisinde ağ değerlerine baktığımda GeForce uygulaması maksimum 21-22Mbps çekiyor ama aslında eş zamanlı olarak interneti kullanan bir cihaz yok evde, boşta 50Mbps'ten fazla internet varken tamamını kullanmıyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Basic pakette bunu çözümleyebilirsem eğer almayı planlıyorum ama kesinlikle alınabilecek kalitede bir servis elde edemedim.

Yaşanan drop, pikselleşme; sunucunun doluluğuna göre değişebiliyor maalesef.

Sabah veyahut gece kimsenin olmadığı zamanlarda deneyin.

GFN üzerinde aldığınız hız gerçek değil, anlık olarak gösterdiği için yanlış gösteriyor.

Yaşanan drop, pikselleşme; sunucunun doluluğuna göre değişebiliyor maalesef.

Sabah veyahut gece kimsenin olmadığı zamanlarda deneyin.

GFN üzerinde aldığınız hız gerçek değil, anlık olarak gösterdiği için yanlış gösteriyor.
İlk olarak gece denedim zaten hatta çeşitli ayarlar ile totalde gir, çık, bekle kısımları ile beraber 2 saatlik bir periyod bu. Gündüzde sonuç aynı. Basic paket diye dolu sunucuya mı atıyor beni? Paket alınca bu doluluk olayı yine aynı mı?

Birde bence sorun uygulamanın internetin tamamını kullanmıyor olması gibi geldi bana. Aktif +70Mpbs internetim varken uygulama maksimum 21-22 civarında internet kullanıyor.

İlk olarak gece denedim zaten hatta çeşitli ayarlar ile totalde gir, çık, bekle kısımları ile beraber 2 saatlik bir periyod bu. Gündüzde sonuç aynı. Basic paket diye dolu sunucuya mı atıyor beni? Paket alınca bu doluluk olayı yine aynı mı?

Birde bence sorun uygulamanın internetin tamamını kullanmıyor olması gibi geldi bana. Aktif +70Mpbs internetim varken uygulama maksimum 21-22 civarında internet kullanıyor.
Basic ile Premium aynı sıraya girmiyor. Premium kişiler özel bir sıraya giriyor. Dediğim gibi doluluktan kaynaklanıyor olabilir.

GeForce Now, internet hızının tamamını kullanmaz. İhtiyacı kadarını kullanır, mesela 30 Mbps isteniyorsa, 30 Mbps kullanır.

Basic ile Premium aynı sıraya girmiyor. Premium kişiler özel bir sıraya giriyor. Dediğim gibi doluluktan kaynaklanıyor olabilir.

GeForce NOW, internet hızının tamamını kullanmaz. İhtiyacı kadarını kullanır, mesela 30 Mbps isteniyorsa, 30 Mbps kullanır.

Ayrı sıraya girdiğini biliyorum hatta Premium paketler direk bağlanıyor. Anlamak istediğim bu olay doluluk oranından dolayı böyleyse herhalde Premium paket alınca beni bağlantı sorunu yaratacak düzeyde dolu olan bir sunucuya koymaz değil mi?

Zamanında GeForce NOW beta testlerine katılmıştım o zaman daha Türkiye'de sunucular yoktu. Beta zamanında Avrupa sunucularına bağlanırken bile(ki internet bağlantım yarı yarıya düşüktü ve fiber değildi) bu kadar kötü değildi.

Para verip böyle bir hizmet almak istemem, o yüzden önden çözmeye ve anlamaya çalışıyorum durumu.

Geri
Yukarı