GeForce RTX 4080'den bazı oyunlarda ses geliyor

Hüseyin Yrkby

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
intel i9 13900K ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 TridentZ DDR5 cl 28 64GB asus tuf z790 plus wifi ASUS ROG STRIX LC II 360 asus tuf 120 fan ASUS TUF GAMING 1000G 1000W 80+ Gold PSU
Meslek
mekatronik mühendisi
RAM
G.Skill 5500MHz DDR5
SSD veya HDD modeli
980 EVO 2TB
Ekran kartı
RTX 4080
Anakart
TUF Gaming Z790-Plus Wi-Fi
İşlemci
i9 13900K
Arkadaşlar ekran kartım bazen ETS 2'de bazen FM23'te böyle ince bir tiz ses çıkarıyor, oyunlar kasıyor. ETS'de küçük droplar giriyor. FM23 açılırken sanki milattan kalma PC'den açıyormuşum gibi kasarak açılıyor. Güç kaynağım 1000W. ASUS TUF i9 13900K işlemci var. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan var mı? ASUS ile iletişime geçtim, videosunu da gönderdim. Vatan Bilgisayar'dan toplamıştım, oradaki arkadaşlarla da konuştum ilk defa denk gelmişler böyle bir duruma. Güç kaynağından olabilir dediler.

Hocam o anki fan hızınız kaç ona göre bağlı bir durum olabilir.
Monitör çözünürlüğü ile alakalı olabilir.
Cızırtı sesi egzozdan geliyor olabilir.
Hepsi de oyun keyfinizi bozmuyorsa hiçbir önemi yoktur.

Coil Whine sorunu yaşıyorsun. Bobin ağlaması olarak tabir edilen de sorunun özü ekran kartı bobinlerinin üretici firma tarafından kalitesiz tasarlanması sonrası yaşanıyor. Normalde Coil Whine oyunlarda herhangi bir FPS düşüklüğüne neden olmaz ya da uzun vadede size sorun çıkartmaz. Genellikle de ekran kartından yüksek watt değeri çeken yeni nesil oyunlarda bu sorun yaşanır, üstüne FPS değeri de fazla olursa Coil Whine kaçınılmaz oluyor. Çözümü için FPS değerinizi 60-90-120 gibi miktarlara sıra sıra sabitleyerek sesin kesilip kesilmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer FPS değerinden feragat etmek istemiyorsanız da ekran kartını garantiye göndererek yenisi ile değişim ya da tamir talep edersiniz.

Sözün özü. Coil Whine başlı başına bir sorun değildir fakat FPS değerinizin düşük olması enteresanmış. FPS sorunun Coil Whine kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Başka bir aksayan nokta olabilir.

Hocam o anki fan hızınız kaç ona göre bağlı bir durum olabilir.
Monitör çözünürlüğü ile alakalı olabilir.
Cızırtı sesi egzozdan geliyor olabilir.
Hepsi de oyun keyfinizi bozmuyorsa hiçbir önemi yoktur.

Hocam fanlar çalışmıyor diyebileceğim kadar yavaş çalışıyor ısınma problemi gibi düşündüyseniz değil 35 40 dereceleri geçtiğini görmedim ekran kartının.

Dediğin sese Coil Whine deniyor. Oyunlara girerken veya ETS 2 gibi yüksek FPS alabileceğin oyunlarda FPS limiti olmadığı için yüksek FPS'lere çıkıp o ince tiz sesini çıkartıyordur. Oyun içi ve menüde FPS limitleyerek çözüm bulabilirsin.

Teşekkürler deneyeceğim bunu

Güç kaynağının markası nedir?

ASUS TUF Gold 1000W Gold Plus

Coil Whine sorunu yaşıyorsun. Bobin ağlaması olarak tabir edilen de sorunun özü ekran kartı bobinlerinin üretici firma tarafından kalitesiz tasarlanması sonrası yaşanıyor. Normalde Coil Whine oyunlarda herhangi bir FPS düşüklüğüne neden olmaz ya da uzun vadede size sorun çıkartmaz. Genellikle de ekran kartından yüksek watt değeri çeken yeni nesil oyunlarda bu sorun yaşanır, üstüne FPS değeri de fazla olursa Coil Whine kaçınılmaz oluyor. Çözümü için FPS değerinizi 60-90-120 gibi miktarlara sıra sıra sabitleyerek sesin kesilip kesilmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer FPS değerinden feragat etmek istemiyorsanız da ekran kartını garantiye göndererek yenisi ile değişim ya da tamir talep edersiniz.

Sözün özü. Coil Whine başlı başına bir sorun değildir fakat FPS değerinizin düşük olması enteresanmış. FPS sorunun Coil Whine kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Başka bir aksayan nokta olabilir.

Hocam RDR2 oynarken sıkıntı yok mesela ETS 2'ye bakıldığında RDR2 de yapması daha olası değil mi 🤔? Anno 1800, Planet zoo, GTAV, Forza5 gibi oyunlarda da yapmıyor. Sadece ETS 2 ve FM23'te yapıyor. FPS muhabbetini deneyeceğim ilginize ve bilgilendirmenize teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı