Geleceğin Laptopu: Aya Neo Founder

AMD mükemmel bir cihaz ortaya koymuş. Nintendo Switch boyutuna günümüz Ultrabook'larında bulunan parçaları koymuşlar. Vega 6 genel olarak bu boyutta ki bir cihaz için çok iyi bir GPU. Oyun testlerinde 720P Low ayarlarda RDR2 bile oynanabiliyor. Burada 720P'ye takılmayın çünkü zaten cihazın ekranı Full HD değil, 1200*800 bir çözünürlük var. Nintendo Switch'in 1280*720 çözünürlüğe sahip ekranından daha fazla piksele sahip.

Fiyatını bulamadım. Ama o kadar da abartılacak bir seviyede olduğunu düşünmüyorum.

İleride harici GPU'lu modelleri de gelirse rakipsiz bir cihaz olacağını düşünüyorum. Sonuçta bu boyutlarda Nintendo Switch konsolu, Android ve iOS telefon ve tabletler yer alıyor. Fakat hiçbiri bu kadar geniş kapsamlı değil. Gpd'nin ürünleri ise daha çok Nintendo 3DS tarzında cihazlar olduğu için onları katmıyorum.

Kaynak: PC El Konsolu Aya Neo Founder, Çin'de Ön Siparişe Açıldı

Son düzenleme:
PSP gibi başarısız olmasın.

Buna gülünür gerçekten. :)

PSP, birçok yönden devrim yaratan bir aletti. Ben de hem ilk 1000 sürümünü hem de 3004 modelini uzun seneler kullandım, birçok arkadaşım bile kullandı. Tüm varyantlarıyla neredeyse 100 Milyon satılmış bir üründen bahsediyoruz.

Eğer akıllı telefonlar aniden yaygınlaşmasaydı, PS Vita bu başarıyı devam ettirecekti. Fakat akıllı telefonların oyun kabiliyetleri, kısa bir zamanda çok hızlı geliştiğinden, PS Vita beklenen ilgiyi göremedi. Ki, bana göre PS Vita da güzel bir cihazdı.

Hayır, PSP bahsediyorum çıktığı gün tarihi sayfalara gömüldü. PS Vita'da öyle.

En çok satılan konsollar listesinde 10. sırada, nasıl gömülmüş oluyor. :)

Buna gülünür gerçekten. :)

PSP, birçok yönden devrim yaratan bir aletti. Ben de hem ilk 1000 sürümünü hem de 3004 modelini uzun seneler kullandım, birçok arkadaşım bile kullandı. Tüm varyantlarıyla neredeyse 100 milyon satılmış bir üründen bahsediyoruz.

Eğer akıllı telefonlar aniden yaygınlaşmasaydı, PS Vita bu başarıyı devam ettirecekti. Fakat akıllı telefonların oyun kabiliyetleri, kısa bir zamanda çok hızlı geliştiğinden, PS Vita beklenen ilgiyi göremedi. Ki, bana göre PS Vita'da güzel bir cihazdı.

En çok satılan konsollar listesinde 10. sırada, nasıl gömülmüş oluyor. :)

Gülebilirsin dostum. 🙃
Benim kastettiğim şu diğer PSP modelleri.(PS Vita gibi.)
Şu satış olaya gelirsek attığın kaynak bile tahmin olarak söylüyor.
Emin ol Nintendo DS çıkmasaydı piyasada olacaktı. Nintendo çıktığı an PSP satışları %30'u geriledi. Zamanında PSP başarılıydı. Tabii Nintendo çıkana kadar. PSP'den sonra gelen modeller saçmalamışlardı ve fazla satış yapamamışlardı.

Benim kastettiğim şu diğer PSP modelleri. (PS Vita gibi.)

Mesajında öyle demiyorsun ama? Biri sana "PS Vita'dan mı bahsediyor" diye soruyor ve sen özellikle böyle diyorsun:

Hayır, PSP bahsediyorum çıktığı gün tarihi sayfalara gömüldü. PS Vita'da öyle.

Şahsen PSP'nin çıktığı zamanı görmüş, almış ve oynamış hiç kimseden böyle bir yorum görmedim ben. Paylaştığım satış rakamları da resmi verilere dayanıyor bu arada. Ben iki modelini kullandım mesela ve 2011'de ikinci modelini aldığımda bile popülerdi.

Emin ol Nintendo DS çıkmasaydı piyasada olacaktı. Nintendo çıktığı an PSP satışları %30'u geriledi. Zamanında

PSP'yi Nintendo 3DS değil akıllı telefonlar öldürdü.

PSP başarılıydı. Tabii Nintendo çıkana kadar. PSP'den sonra gelen modeller saçmalamışlardı ve fazla satış yapamamışlardı.

Vita'nın satış rakamları tek başına değerlendirildiğinde makul aslında. Ama diğer oyun ve el konsollarına göre düşük. Bunun nedeni de 3DS falan değil akıllı telefonlar. Yoksa Vita'da saçmalamamışlardı, aksine orijinal PSP'deki birçok eksik noktayı gidermişlerdi. Ancak akıllı telefonlar hesabı bozdu.

Zamanında PSP de 3DS de popüler cihazdı. Ama PSP hakkında senden başka böyle düşünen görmedim. 80 milyon satan bir oyun konsoluna "çıktığı gün tarih sayfalarına gömüldü" demen ayrı bir komiklik zaten...

Tartışmaya gerek yok, PSP oyuncular için özel bir yere sahip 3DS de öyle.

Mesajında öyle demiyorsun ama? Biri sana "PS Vita'dan mı bahsediyor" diye soruyor ve sen özellikle böyle diyorsun:

Şahsen PSP'nin çıktığı zamanı görmüş, almış ve oynamış hiç kimseden böyle bir yorum görmedim ben. Paylaştığım satış rakamları da resmi verilere dayanıyor bu arada. Ben iki modelini kullandım mesela ve 2011'de ikinci modelini aldığımda bile popülerdi.

PSP'yi Nintendo 3DS değil akıllı telefonlar öldürdü.

Vita'nın satış rakamları tek başına değerlendirildiğinde makul aslında. Ama diğer oyun ve el konsollarına göre düşük. Bunun nedeni de 3DS falan değil akıllı telefonlar. yoksa vita da saçmalamamışlardı, aksine orijinal PSP'deki birçok eksik noktayı gider mişlerdi. Ancak akıllı telefonlar hesabı bozdu.

Zamanında PSP'de 3DS de popüler cihazdı. Ama PSP hakkında senden başka böyle düşünen görmedim. 80 milyon satan bir oyun konsoluna "çıktığı gün tarih sayfalarına gömüldü" demen ayrı bir komiklik zaten...

Tartışmaya gerek yok, PSP oyuncular için özel bir yere sahip 3DS de öyle.

Çelişmişim yapacak bir şey yok. Onu PS Vita olarak diyecektim. Neyse alışkanlık olmuş.
Şu akıllı telefonları PSP(vita) nasıl öldürdü? İkisi de kullanım amacı farklı. Nintendo çıktığı zaman PSP satışlarda %30'u gerilemişti. Hatta attığın linkte PSP 10. sıradayken Nintendo 2. sırada.
Demek ki bir tek akıllı telefonlar değil Nintendo'da mevcut.

Mesajların komple çelişik ve garip zaten. Hayatımda öyle düşüneni görmedim, neyse... :)

Şu akıllı telefonları PSP Vita nasıl öldürdü? İkisi de kullanım amacı farklı. Nintendo çıktığı zaman PSP satışlarda %30'u gerilemişti.

PSP Vita değil PS Vita. Ayrıca Akıllı telefonları PS Vita değil, Akıllı telefonlar PS Vita'yı öldürdü...

PS Vita birçok yönden PSP'nin eksikliklerini tamamlıyordu. Dokunmatik ekran, gelişmiş internet tarayıcısı özellikleri, YouTube desteği, daha iyi kontroller... Cidden PSP'nin tüm eksikliklerini giderecek nitelikte bir cihazdı.

Ancak akıllı telefonlar da bu işleri fazlasıyla yapabiliyordu artık. Üstüne, oyun da oynatabiliyorlardı. Yani hem PS Vita hem de telefon yerine, tek bir akıllı telefon dha cazip gelmeye başladı. Çünkü PS Vita'da, UMD'den kartlı oyunlara geçiş de hoş karşılanmamıştı.

Nintendo çıktığı zaman PSP satışlarda %30'u gerilemişti. Hatta attığın linkte PSP 10. sıradayken Nintendo 2. sırada.

2. sırada bulunan komple DS ailesi. PSP ile direkt rekabetteki ise 3DS, 11. sırada. Ama hiçbir önemi yok zira PSP de, 3DS de oyuncular tarafından sevilen cihazlardı. Ben ilk PSP'mi aldığımda, DS kullanan arkadaşlarım vardı mesela. 3004 aldığımda da 3DS yeni yeni çıkıyordu. Ama PSP daha cazipti mesela, elde tutuşu, büyük ekranı, tuşları falan.

Ancak bunları tartışmanın anlamı yok, zira iki cihaz da, iki oyun konsolu ailesi de oyuncular tarafından sevilmiş ve kullanılmış ürünler. Hani konuyu gereksiz yere DS vs PSP tartışmasına çekmene gerek yok... :)

600 dolar... Acaba daha güçsüz işlemci (R3 vb.), 512GB NVME SSD yerine 256 GB Sata SSD kullanılıp, 8GB RAM ve Freedos bir şekilde 350 dolara gelse nasıl olurdu? Emülasyon ve indie canavarı olurdu, ek olarak PC diye Türkiye'ye gelirse ek gümrük vergilerinden de kurtulurdu. Umarım böyle bir versiyonu da çıkar, küçük ekranda orta-yüksek ayarlarda 60 FPS için 600 dolar vereceğime, düşük ayarlarda 30 FPS için 350 dolar vermek daha akıl karı.

Yeni konular

Geri
Yukarı