Gelecek ARM'de mi, yoksa X64 mimarisinde mi?

Emre SÜRER

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sorum mobil cihazlar için. Apple'ın Intel ile yollarını neredeyse ayırıp kendi ARM tabanlı işlemcisini ürettiği, Microsoft'un bile kendi SQ1-SG2 işlemcileri ve Windows 10 ARM işletim sistemini çıkardığı bir zamanda, X64 bir dizüstü almak ne kadar mantıklı? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
x64'ün birden bire biteceğini sanmıyorum uzun zaman kullanılacaktır ama ARM'nin çok büyük atılımla her mimarının önüne geçeceği aşikar. Ve evet bence gelecek ARM'de.

Gelecek silikon bazlı işlemcilerde değil.

Artık sınıra yaklaşıyoruz. 10 bilemedin 15 sene kadar daha belki silikon işlemciler üretilmeye ve kullanılmaya devam edilecek diye düşünüyorum fakat daha hızlı işlemcileri görecek miyiz orası meçhul.

Silikon işlemciler de piyasadan kalkınca bu mimarilerin alayını konuşmuyor olacağız zaten. Uygun yeni mimariler ortaya çıkacak.

Günümüzü soracak olursan, şu anda normal bir kullanıcının x64'ten ARM'a geçmesini mantıksız buluyorum açıkçası.

Sorum mobil cihazlar için. Apple'ın Intel ile yollarını neredeyse ayırıp kendi ARM tabanlı işlemcisini ürettiği, Microsoft'un bile kendi SQ1-SG2 işlemcileri ve Windows 10 ARM işletim sistemini çıkardığı bir zamanda, X64 bir dizüstü almak ne kadar mantıklı? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Belli de olmaz belki ileride mobil RISC-V işlemciler çıkar -eğer ki varsa mazur görün- , (ücretsiz oluşundan mütevellit midir bilmiyorum ama) riscv ortalığı bayağı bir sallamıştı.
Gelecek silikon bazlı işlemcilerde değil.

Artık sınıra yaklaşıyoruz. 10 bilemedin 15 sene kadar daha belki silikon işlemciler üretilmeye ve kullanılmaya devam edilecek diye düşünüyorum fakat daha hızlı işlemcileri görecek miyiz orası meçhul.

Silikon işlemciler de piyasadan kalkınca bu mimarilerin alayını konuşmuyor olacağız zaten. Uygun yeni mimariler ortaya çıkacak.

Günümüzü soracak olursan, şu anda normal bir kullanıcının x64'ten ARM'a geçmesini mantıksız buluyorum açıkçası.

Açıkçası ben silisyum elementinden kolay kolay vazgeçeceklerini düşünmüyorum.

Çünkü hem ucuz, hem bol, hem kolay işlenebilir, hem de makul bir yarı iletken ve ayrıca diğer elementlerin de bir küçüklük sınırı vardır o yüzden silisyumdan kurtulmak sorunu çözmez.

Ama hızlı işlemci mevzusunda konuyu paralel icra teknikleri ile çözebilirler, yani pcb üzerindeki cpu (mib) die sayısı arttırılabilir ve bunlar özelleştirilmiş inteconnect bağlarla bağlanabilir (veya işlemci (die/zar) içi paralel işleme de kullanılabilir itanium'un yaptığı gibi) bu durumda işlemciler arası çoklu görev paylaşımı da iyileştirilebilir, her bir talimat (instruction) daha fazla mikro talimat kodlayabilir, veri yolları genişletilebilir, veri transfer yollarının sayısı arttırılabilir (mesela double data rate ddr, quad data rate qdr olabilir -quad yani dörtlü dememin sebebi veri ve kod beslemesi ayrı olduğu içindir-), uyumluluk katmanları geliştirilebilir, kuzey köprüsü komut uyumluluğu doğrulaması yapmaksızın veri beslemesi yapabilir (tabi bu durum kararsızlık da oluşturabilir), işletim sistemleri çekirdeklerinde yani konseptler denenebilir (donanım emülasyonları, veri kodlama gibi).

Velhasıl kelam demem o ki elimizdeki teknolojiyi daha son damlasına kadar sıkmadık, uygun tekniklerle ve yöntemlerle başarım arttırılabilir.

Geri
Yukarı