Gelecek için en mantıklı meslekler

En ideali kendi meslegim olan asciligi tavsiye ederim. Artilari ve eksileri ile buraya yazacagim dostum senin gibi karasiz arkadaslarimiz icinde faydali olabiliecek icerikler barindiracaktir.

Artilarindan başlayayım;
- Maas skalasi cok iyi.
- Karin doyurma isi cok guzel. AC kalmiyorsun her daim bir şeyler yiyip yemek masrafindan kurtulabilirsin.
- Olmeyecek ve herdaim varolacak bir meslek.
- Yurt dışına gidebilmek icin en guzel ve kolay bir secenek.
- İssizlik orani en dusuk meslek cunku her zaman talep var.(ister iyi otellerde calisir ister piyasadaki cafe restorantta ister firinda ister catring firmasinda ister lokantada yemek pisen her yerde is var :)
- Yazlik otellerde ve yazlik turizmin oldugu yerlere yakin calisiyorsan personel lojmanlari oluyor. Bu sebepten kalacak yer masrafindan da kurtuluyorsun.

Az biraz da eksileri var tabii :)

Calistigin yere gore degisen calisma saatleri.
Dışarıdan gorundugu gibi olmayan is temposu(cok yorucudur hem zihnen hem bedenen)mevzu sadece yemek yapmakla bitmez.
Hos olmayan calisma kosullari (calistigin yere gore degisir)

Hocam orada ortalama üstü meslek yazmıyor. Ortalama üstü maaş yazıyor. Yaptığı işe kendini veren birisiyim. Sevdiğim ve sevmediğim şeyler var tabii ki. Örneğin oyun oynamaktan hoşlanıyorum, film-dizi izlemekten hoşlanıyorum. Ama oyun yapabilecek birisi olmadığımı biliyorum. Çünkü diğerlerinden farklı bir şey koyamam ortaya o alanda. Oyunculuk yapacak potansiyelimin olmadığının da farkındayım. Yani sevip de yapamayacağın şeyler vardır. Yanlış anlamayın, bana yardımcı olmaya çalıştığınızı biliyorum. Ama özellikle demeyin dediğim şeyi deyip, öneri istediğim konuya da öneri vermeden cevap yazmışsınız.
Ortalama üstü maaş kaç senin için? Ben de sana maaşının işle ilgili değil senin durumunla ilgili olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Doktor vardır hani, halk arasında çok kazanır diye bilinir. Ama sen doktor olup da bir cacık yapmazsan, devlet doktoru olarak kalırsın 3 kuruş maaşa diğer doktor beyin cerrahı olup para içinde yüzerken.

Sen yanlış şeyleri soruyorsun, yanlış öneri istiyorsun.

Oyuncu olamayacağını bilemezsin. Kemal Sunal'ın çay dağıtırken fark edildiğini biliyor muydun?

Yani, bakış açını düzeltmen lazım. Yoksa kaportacı ol, deli para kazan. Al sana istediğin tavsiye.

Daha yaşın 18-19 hangi mesleği seçeceğini bilmemek çok doğal.
Bence o kadar da doğal değil. 20 yaşında olayı biraz olsun yakalayamamışsan ne yapacaksın 30 yaşında mı karar vereceksin? Evet verenler var, sonu da belli.

Gerçekten çok doğru. Şahsımdan örnek vermem gerekirse mezun olduğumda sap gibi mezun olmuştum. 2 yılda geldiğim noktayı hayal bile edemezdim. Ortalama üstü olmak çok önemli. Şu anda Türkiye aynı Güneydoğu Asya ülkeleri gibi sadece kas gücü gerektiren mesleklerin para kazandırdığı bir ülke olma yolunda ilerliyor. Eğer amacınız para kazanmaksa okul okumanızın bir gerekliliği yok. Girip sanayide veya gıda sektöründe çalışabilirsiniz. Gerçekten iyi paralar kazanırsınız. Ancak ben okul okumak ve aynı zamanda çok para kazanmak istiyorum diyorsanız sevdiğiniz mesleği yapmanız gerekiyor. Yoksa gerçekten dünyaları kazansanız da keyif vermeyecek.
Hocam bakın, gerçekten anlıyorum sizi. Sevdiğin işi yapmak gerçekten önemli. Ama gerçekten gına geldi. Ne kadar bu konuda tecrübe sahibi biriyle konuşsam aynı şeyi söylüyor. Dediklerinizi es geçmiyorum, bunun önemini bende biliyorum. Ama neyi sevdiğimi bilmiyorum işte.

Hocam bakın, gerçekten anlıyorum sizi. Sevdiğin işi yapmak gerçekten önemli. Ama gerçekten gına geldi. Ne kadar bu konuda tecrübe sahibi biriyle konuşsam aynı şeyi söylüyor. Dediklerinizi es geçmiyorum, bunun önemini bende biliyorum. Ama neyi sevdiğimi bilmiyorum işte.
Tamam sorun değil. Benim gördüğüm en sağlam kazanan meslekler el işleri mesela su altı kaynakçılı, yurt dışı yük gemisinde personel, kaporta ustası..

Yeni konular

Geri
Yukarı