Gelecek ve kariyer kaygısı duyuyorum

mahmutxd05

Femtopat
Daha fazla  
Selam herkese.
Ben Front-End üzerinde kendimi geliştiriyorum. Uzun vade de Fullstack'te olmak amacım. React'e yeni başlayacağım. HTML, css/scss ve JavaScript'i bitirdim. Bootstrap biliyorum. Daha hiç iş ilanlarına başvurmadım biraz korkuyorum. Çok girişken biri de değilim. Web sektörünü genel de sabit iş olarak göremiyorum. Çoğu developer profilini LinkedIn de incelediğimde 1 yıllık dönemler de iş yapıyorlar. Sonrasında başka şirkete geçiyorlar. Gelecekte işsizlik ve kariyer sorunu yaşamaktan endişe duyuyorum.

Bu konu hakkında deneyimleriniz neler? Önümde çok fazla iş imkanı yok. Bilgi işlem'de teknisyenlik veya web developer olmayı düşünüyorum. Web tarafının önünün daha açık olduğunu düşünüyorum ama web siteleri çok para kazandırmıyor (e-ticaret siteleri hariç). Çoğu girişimde bir süre sonra yazılımcıları işten çıkartıyor. Yanlış biliyor veya düşünüyor olabilirim. Beni biraz bilgilendirir misiniz?

Son düzenleme:
Hangi okulda ve hangi bölümü okuyorsunuz/okudunuz?

Bilgisayar programcılığı mezunum geçen yıl bitirdim. Bir yarım senedir de işte front end çalışıyorum. Lise de de staj deneyimi olarak bilgi işlem de teknisyenlerin yanındaydım orada da bayağı tecrübeliydim.

Ek olarak Udemy'den 2 tane kurs bitirdim. 3'sünü de bu ay içinde bitirmeyi planlıyorum. GitHub sayfamı kasıyorum projeler ekliyorum.

React kısmını da bitirdiğim de Netflix Disney vb popüler sayfaların Clone'larını yapıp yayınlamayı planlıyorum.

Ancak iş ve iş hayatı kısmına gelince panik ve korku yaşıyorum.

Son düzenleme:
Çoğu developer profilini LinkedIn de incelediğimde 1 yıllık dönemler de iş yapıyorlar. Sonrasında başka şirkete geçiyorlar.

Maaş artımı için en iyi yol her zaman iş değiştirmektir. Developerlar genelde iş arayan değil, iş için aranan insanlar oluyor. Bu yüzden sık iş değişimi görüyorsun.

İnan bana dilleri veya kursları bitirmek diye bir şey yok. İyi bir yazılımcı olduğunu kanıtlamanın en iyi yolu kaliteli kod yazıp sunabilmen.

Maaş artımı için en iyi yol her zaman iş değiştirmektir. Developerlar genelde iş arayan değil, iş için aranan insanlar oluyor. Bu yüzden sık iş değişimi görüyorsun.

İnan bana dilleri veya kursları bitirmek diye bir şey yok. İyi bir yazılımcı olduğunu kanıtlamanın en iyi yolu kaliteli kod yazıp sunabilmen.

Elimden geleni ve daha iyisini yapmak istiyorum. Ama işte dediğim gibi iş hayatından çok korkuyorum. Alıştığım ortamların dışına çıkan tabularını yıkan biri değilim.

Babam bana iş ayarlamaya çalışıyor. Eğer onun dediği yere girersem işim garanti olacak ama hem sevmediğim işi yapacağım hem de kariyer imkanım geleceğim olmayacak. O yüzden hızlı hareket etmem lazım.

Bu sektörde yol gösteren tanıdığım kimse de yok.

Kendini sürekli geliştirmen ve pazarlaman gerekiyor. Burada da LinkedIn önemli rol oynuyor. Etkili kullanman gerekiyor.

Neden iş hayatından korkuyorsun? Asıl sebebi ne? Cevap üzerinde düşün ve oraya odaklan.

Web sektörünü genel de sabit iş olarak göremiyorum. Çoğu developer profilini LinkedIn de incelediğimde 1 yıllık dönemler de iş yapıyorlar.
Çoğu girişimde bir süre sonra yazılımcıları işten çıkartıyor. Yanlış biliyor veya düşünüyor olabilirim. Beni biraz bilgilendirir misiniz?
Sürekli iş veya işyeri değiştirmek bence doğru değil. Açıkçası ben yönetici olsam istediği kadar deneyimi olsun. Dönemlik bir projem olmadığı sürece sürekli iş değiştiren (0 - 1.5 yıl arası) biri ile çalışmam. Ortama ve projeye alışması için min 6 ay geçiyor zaten. Bu daha da büyük projeler olunca (mesela trendyol) zaten ilk 6 ay sadece eğitim ve alışma süreci oluyor. Çoğunlukla işyeri uzun soluklu adaylar arıyorlar ki bazıları sözleşme dahi imzalıyor. (Örneğin, çalıştığım firma 1 yıllık sözleşme imzalıyor.)

Hayatında her zaman side projen olsun. Bu blog sitesi dahi olabilir.
Github ve Linkedin gerçekten önemli. Yaptıklarını sergilemen ve pazarlaman gerekiyor. Klon proje olsa dahi.

Yanlış anlaşılmak istemem yalnız bir psikiyatr'dan yardım almanızı tavsiye ederim. Günümüzde çoğu kişide bu sorun var. Uzman olmadığım için bana düşmez ama tahminimce 'bipolar bozukluk' teşhişi ile tedavi edileceksiniz. Erken dönem de tedavi edilmesi çok kolay olan bu kendine güvensizlik sorunları, yıllarca tedavi edilmezse Allah muhafaza 'psikoz'a kadar gidebilir. Ailenizi ikna edin ve işinde uzman bir psikiyatr'a gidin. Emin olun ilk bir kaç ayda kendinizde ki değişikliği görüp daha girişken ve kendine güvenen biri olacaksınız. Doktorunuzun vereceği ilaçları mutlaka aksatmadan kullanın. Bazıları uykunuzu getirebilir, yada kilo aldırabilir. Sağlıklı olmak için yapılacak küçük bir fedakarlıktır. Saygılar sevgiler...

Son düzenleme:
Neden iş hayatından korkuyorsun? Asıl sebebi ne? Cevap üzerinde düşün ve oraya odaklan.

Hocam ben çok girişken sosyal biri değilim. Yeni ortamlara girince başlarda kasılıyorum sonradan açılıyorum tabii.

Yanlış anlaşılmak istemem yalnız bir Psikiyatr'dan yardım almanızı tavsiye ederim. Günümüzde çoğu kişide bu sorun var. Uzman olmadığım için bana düşmez ama tahminimce 'bipolar bozukluk' teşhişi ile tedavi edileceksiniz. Erken dönem de tedavi edilmesi çok kolay olan bu kendine güvensizlik sorunları, yıllarca tedavi edilmezse Allah muhafaza 'psikoz'a kadar gidebilir. Ailenizi ikna edin ve işinde uzman bir Psikiyatr'a gidin. Emin olun ilk birkaç ayda kendinizde ki değişikliği görüp daha girişken ve kendine güvenen biri olacaksınız. Doktorunuzun vereceği ilaçları mutlaka aksatmadan kullanın. Bazıları uykunuzu getirebilir, ya da kilo aldırabilir. Sağlıklı olmak için yapılacak küçük bir fedakarlıktır. Saygılar sevgiler...

Hocam ben çok girişken sosyal biri değilim. Lise veya üniversite falan ortamlarda arkadaşlarımla aram hep çok iyiydi. Ama işte böyle sosyal ilişkiler telefon internet olayını sürdüremiyorum galiba ve yeni bir ortama girmek benim için işkence tanışıp insanlar arasında bağ kurmak konuşacak konu bulmak zor geliyor.

Mesela şu an ünüversite'den yakın arkadaşlarım vardı onlar bana yazmayınca bende onlara dönüp yazasım gelmiyor. Yazsam bile konuşacak çok bir şeyimiz yok.

Lise için de sınıfımızın %70'i ile iletişimim çok iyiydi. Okul çıkışı sohbetler olaylar yürümeler okulda birlikte çok iyi takılırdık. Ama okul bitince bu ilişkilerin hiçbiri yürümüyor.

Lise stajımı yaptım. Orada da başlarda çekinerek girdim sonradan açılınca bayağı rahatladım. Yine herkesle aram iyiydi. Hatta 4 yıl geçmesine rağmen orada ki abilerimin 2'si arayıp halimi hatırımı sormuştu. Tabii ben tekrar aramadım.

Sizce hala piskiyatrist'e gitmeli miyim? Bipoları zamanın da araştırmıştım bende olduğunu düşünmüyorum.

Hocam ben çok girişken sosyal biri değilim. Yeni ortamlara girince başlarda kasılıyorum sonradan açılıyorum tabii.

Hocam ben çok girişken sosyal biri değilim. Lise veya üniversite falan ortamlarda arkadaşlarımla aram hep çok iyiydi. Ama işte böyle sosyal ilişkiler telefon internet olayını sürdüremiyorum galiba ve yeni bir ortama girmek benim için işkence tanışıp insanlar arasında bağ kurmak konuşacak konu bulmak zor geliyor.

Mesela şu an ünüversite'den yakın arkadaşlarım vardı onlar bana yazmayınca bende onlara dönüp yazasım gelmiyor. Yazsam bile konuşacak çok bir şeyimiz yok.

Lise için de sınıfımızın %70'i ile iletişimim çok iyiydi. Okul çıkışı sohbetler olaylar yürümeler okulda birlikte çok iyi takılırdık. Ama okul bitince bu ilişkilerin hiçbiri yürümüyor.

Lise stajımı yaptım. Orada da başlarda çekinerek girdim sonradan açılınca bayağı rahatladım. Yine herkesle aram iyiydi. Hatta 4 yıl geçmesine rağmen orada ki abilerimin 2'si arayıp halimi hatırımı sormuştu. Tabii ben tekrar aramadım.

Sizce hala piskiyatrist'e gitmeli miyim? Bipoları zamanın da araştırmıştım bende olduğunu düşünmüyorum.
Dediğim gibi uzman değilim, yine de bir gitmeni durumunu anlatmanı isterim. Bipolar bozukluğun alt ve üst olmak üzere dalları vardır. Belki de bipolar değilsindir, başka bir tanı koyulabilir. Yaşadıkların sağlıklı bir zihnin performansı değildir.(İş başvuru ve işe başlama da panik, korku, çekince - Yeni insanlarla tanışmakta zorluk çekme, panik, korku, asosyal davranışlar - Gelecek kaygısı, umutsuzluk, vs.) Sorunlarınızın çözümü için detaylı inceleme gereklidir. Psikoloji söz konusu olduğu zaman insanlar kendinde ne olduğunu anlayamaz dolayısıyla sizde böyle bir rahatsızlık olmadığını düşünmeniz normaldir. Destek almak ayıp yada kötü bir şey değildir. Hayat standart ve kalitenizi arttırmak içindir. Sağlıklı zihinlerde gidebilir. Destek alın!

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı