Gelecekte hangi mesleği icra etmek mantıklı?

Adahisna

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI Pro B660M-A

RAM: 32GB DDR4

SSD: 1TB.

İşlemci: Intel i7-12700

Ekran kartı: 3050 ti

PSU: 800W.
Merhaba hocalarım kısa ve öz özet geçerek sizden tavsiye almak istiyorum.
Öncelikle 18'ime yeni gireceğim fakat kafamdaki bazı şeyleri oturtamıyorum. Küçüklüğümden beri subaylık istiyorum, sülalemin çoğu askerdir. Hep başka ne iş yapabilirim diye düşünürdüm. Şu sıralar kafama iftaiyecilik girmeye başladı. Bunun sebebi de ileride aile, yuva kurmak istediğimde daha rahat bir hayat kurmak, subaylıkla kıyasla. Babam havacı albay ve kendimden de biliyorum ki babamı çok gören birisi değilim, görsem de görev yaptığı yerden yere sürüklenirdim. MSÜ de 260k yaptım bu sene deneyebilirim subaylığı ve çok da istiyorum fakat doğru karar mı? Bilemiyorum. Bu arada da yazılım alanında stajyerlik yapıyorum. (Backend ve web tasarım.)

İftaiyeci olmakta çok düzgün bir meslek değil tabii ki de tehlikesi var fakat böyle işler beni çekiyor. Bazen de hepsini bırakıp mühendislik mi okusam diye düşünürken, ne mühendisliği okuyabilirim, hangisinde iş bulurum, çok fikrim yok.
Yardımcı olabilir misiniz veya fikriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Okuyabiliyorsan, bilgin/çalışman yetiyorsa mühendislik iyi olur. Onun harici itfayeci yerine polislik tercih edebilirsin, bazı meslek hastalıklarından kurtulursun.

Sevdiğin işi yapmalısın. Mühendisliğe karar verirsin yazılım alanında zaten bir şeyler yapmışsın kendini geliştirirsen maddi anlamda rahat bir hayat yaşarsın. Ama itfaiyecilik seni daha çok çekiyorsa kesinlikle onu yap.

Hayalini gerçekleştir. Subaylığa devam et bence. Daha sonra keşke deme kendine. Hangi mesleği, işi istiyorsan o yönde devam et. En önemlisi, ne yapmak istediğine ve hayatında neyin seni gerçekten mutlu edeceğine odaklanman.

Okuyabiliyorsan, bilgin/çalışman yetiyorsa mühendislik iyi olur. Onun harici itfayeci yerine polislik tercih edebilirsin, bazı meslek hastalıklarından kurtulursun.

Polisliği sevmiyorum hocam. Bazı meslek hastalıklarından derken ne demek istediniz?

Sevdiğin işi yapmalısın. Mühendisliğe karar verirsin yazılım alanında zaten bir şeyler yapmışsın kendini geliştirirsen maddi anlamda rahat bir hayat yaşarsın. Ama itfaiyecilik seni daha çok çekiyorsa kesinlikle onu yap.

Hocam kafam basıyor fakat basmak istemiyor gibi de ilgimi çekmiyor. Mühendislik okumak istesem hangi dalına yönelmem mantıklı olur?

Hayalini gerçekleştir. Subaylığa devam et bence. Daha sonra keşke deme kendine. Hangi mesleği, işi istiyorsan o yönde devam et. En önemlisi, ne yapmak istediğine ve hayatında neyin seni gerçekten mutlu edeceğine odaklanman.

Haklısınız hocam kalbimden subaylık geçiyor fakat işi 3. tarafa çektiğin zaman ileride aile, yuva işlerini nasıl halledeceğim gibi düşüncelere dalıyorum.

İster istemez ne yaparsan yap o duman geliyor, onun zararı, sürekli stresten kaynaklı çeşitli hastalıklar vs.

Anladım hocam teşekkür ederim samimiyetiniz ve fikirleriniz için son olarak itfaiyeci olmak istesem hangi sınavlara girmem gerekiyor KPSS şart mı?

Geri
Yukarı