Gelecekte Yazılım Mühendisliği

Daha fazla  
Dostlar :)

1-2 ay sonra üniversite tercihleri var ve benim aklımda yazılım mühendisliğini okumak var ama bu konu hakknda bazı endişelerim var.

1) Bu mühendislik gelecekte nasıl bir yerde olur? (Yani önü açık mı yoksa sınırlı mı vs...)
2) İş bulma sıkıntısı çeker miyim?
3) Pişman olur muyum?
4) Okuyacaksam nerede okumalıyım?
5) Çalışma şartları nasıl olur?
6) Ve maaş :D

Bu konularda biraz ayrıntılı şekilde bilgilendirir misiniz?

küçüklüğümden beri teknolojiyle aramda baya bir bağ var. Bilmediğim bir teknolojik bir şey göreyim onu karıştırıp incelerim, araştırırım. Bu yönümden dolayı bu bölümü istiyorum ama babam sağlık okumak konusunda diretme yapıyor ve sürekli "herkes yazılım biliyor, yazılım okuyup ne yapacaksın, bu notlarla mı okuyacaksın......." gibi cümleler kurup vazgeçirmeye çalışıyor.
Siz ne dersiniz?

Ben de okul kazanıp yazılıma yönelmek istiyorum. Bu konu hakkında da şöyle bir düşüncem var : Teknoloji geliştikçe yazılıma olan ihtiyaç azalmayacaktır ki zaten her şey dijitalleşmeye başladı. Babanız sağlık istiyor ama hayatınız boyunca istemediğiniz bir mesleği yapmak ne kadar doğrudur? Her gün işe giderken belki de küfür ede ede gideceksiniz. Bu konuda babanızı ikna etmeniz lazım.

Ben de okul kazanıp yazılıma yönelmek istiyorum. Bu konu hakkında da şöyle bir düşüncem var : Teknoloji geliştikçe yazılıma olan ihtiyaç azalmayacaktır ki zaten her şey dijitalleşmeye başladı. Babanız sağlık istiyor ama hayatınız boyunca istemediğiniz bir mesleği yapmak ne kadar doğrudur? Her gün işe giderken belki de küfür ede ede gideceksiniz. Bu konuda babanızı ikna etmeniz lazım.

İlk başlarda onay veriyordu sonra Kırıkkale Üniversitesindeki bazı bilgisayar mühendisleri ile konuşmuş sakın gitmesin çok pişman olur gibi şeyler söylemişler. Onların dediğine inanarak şimdi kapı duvar gibi karşı çıkıyor. İkna etmeyi çok denedim araştırdıklarımı söyledim ama dinlemedi. Bende artık oluruna bıraktım belki zamanla fikri değişir. Hem Kırıkkale üniversitesinden bilgisayar mühendisliği mezunu olunca hangi şirket dikkate alır ki bir öğrenciyi? (Azmedip çok emek harcayan varsa onlar hariç)

Bende bilgisayar mühendisliği düşünüyorum, araştırdıklarıma göre severek bu bölümlere giden kişilerin iş bulmama gibi bir durumu yok. Bu meslekler toplum tarafından bilinmediği için basit, iş bulması zor, üniversite okumaya gerek olmayan işler olarak görülüyor.
Ülkemiz gelişmekte olduğu için teknolojiyle ilgili mesleklerin geleceği olduğunu düşünüyorum. Gerçekten ilginiz varsa pişman olmazsınız.

Bende bilgisayar mühendisliği düşünüyorum, araştırdıklarıma göre severek bu bölümlere giden kişilerin iş bulmama gibi bir durumu yok. Bu meslekler toplum tarafından bilinmediği için basit, iş bulması zor, üniversite okumaya gerek olmayan işler olarak görülüyor.
Ülkemiz gelişmekte olduğu için teknolojiyle ilgili mesleklerin geleceği olduğunu düşünüyorum. Gerçekten ilginiz varsa pişman olmazsınız.

Aynen haklısın daha TR'de bilinmiyor, Avrupa'da çok biliniyor ve dediğiniz gibi meslek daha taze olduğu için bilinmiyor iş bulunamaz sanılıyor. Burada iş bulamazsam Avrupa yolu gözükür bana orda daha çok eleman arıyorlar :p
Aynı zamanda zaten ilgim var araştırma aşamasındayım o soruların cevabını almam gerekiyor, babamı ikna etmem gerekiyor...

Yazılımın asla sonu gelmez bence. Sürekli yeni yazılımlara ihtiyaç artıyor. Bu yüzden gelecekte daha çok ihtiyaç duyulacağını düşünüyorum. Pişman olma durumu sana bağlı. Çalışma şartları sana zor gelebilir. Bu biraz sana bağlı. Kazanabileceğin en iyi okulu kazanman gerek. Bence okulun etkisi çok büyük. Şartları çalıştığın yere bağlı. Ama genel olarak şartları iyi olur. Maaş durumu sana bağlı. Sen bilgili bir eleman olur isen maaş ona göre olur. Burada önemli olan senin bilgin. Sen iyi yetişmiş bir eleman olur isen şartlar ve maaş ona göre olur. Başarılar dilerim.

Okulun eğitimini tam olarak bilmiyorum. Eğer bu mesleği düşünüyor isen okula gidip derslere katılmanı öneririm. Bunun için okulu arayıp bilgi alabilirsin. Bu konuda destek olacaklarını düşünüyorum. Öğrenciler ile iletişim kurup bilgi alabilirsin. Bence en doğrusunu öğrenciler ve mezun olanlar söyler.

Okulun eğitimini tam olarak bilmiyorum. Eğer bu mesleği düşünüyor isen okula gidip derslere katılmanı öneririm. Bunun için okulu arayıp bilgi alabilirsin. Bu konuda destek olacaklarını düşünüyorum. Öğrenciler ile iletişim kurup bilgi alabilirsin. Bence en doğrusunu öğrenciler ve mezun olanlar söyler.

Hmm bak bu konuda haklısın yapılabilir bir şey ama İstanbul ile aramda 3.5 saat fark var :p

Sana bir kaç şey önereceğim, bak şimdi. Yazılım, sevdiğin meslek, güzel hoş da getirisi ne olacak ? Eğer ilerlersen, bir kaç proje yazıp milyonlar kazanabilirsin ama çok zor. Şuanda her 10 kişiden 7'si yazılım seçeceğini söylüyor, bu da işsizliği getirecek beraberinde. Ama ben öğreneceğim diyorsan, eğer bir durumun varsa 2 üniversite oku. Önce yapacağın mesleği ardından yazılımı okuyabilirsin. Mühendislik alanında bir kişinin yazılım bilip/bilmemesine çok özen gösteriyorlar. Yazılım bilen kişiler, alanında daha iyi yerlere geliyor. Ancak, babanı dinleyip doktor olup, bu meslekte ilerleyip, öğrenmek için okuyabilirsin. Veya okumaya gerek de kalmayabilir, yazılım, üniversiteye ihtiyaç duymadan da, en kötü ihtimal olarak kurslarla tamamlayabilirsin. İyi düşün, bu senin geleceğin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı