Geleneksel hamam anlayışı hakkında görüşleriniz

İnsanlar havuzdayken ihtiyacını yapıyor.
Yapamıyor, çoğu havuz dışkı ve üreyle temasta renk değiştiren maddelere sahip. Artık adamı havuzdan çıkartıp dövüyorlar mıdır ne yapıyorlardır bilemem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hamamda hastalık kapildığını hic görmedim. Varsa hijyensiz hamamlarda ancak olur. Onun dışında hamamlar hastalık atmak içindir. İşe yarıyor. Ayrıca bence havuzlar daha kirli. İnsanlar havuzdayken ihtiyacını yapıyor.
Hamamda göbek taşı vb. herkesin ortak kullandığı yerde cildinize yerleşen virüsleri kapmanız çok olasıdır. En basiti uyuz bile kapabilirsiniz. Şuan salgın var.
Hastalığı olanlara bakın ne öneride bulunmuşlar.
Uyuz ve mantar hastalıkları vs.

Kaynağın yanında İHA'ya açıklamalarda bulunan Alpu ilçesi Yunus Emre Mahallesi Muhtarı İsmail Cardalak, Uyuz Hamam'daki suyun, egzama, uyuz, kaşıntı gibi hastalıklara iyi geldiğine dikkat çekti.

Sizin de dediğiniz gibi, hamam hastalık atmak içindir. Tüm hastalar orda yani, hasta olmaya bire bir. :)

Son düzenleme:
Hamamda hastalık kapildığını hic görmedim. Varsa hijyensiz hamamlarda ancak olur. Onun dışında hamamlar hastalık atmak içindir. İşe yarıyor. Ayrıca bence havuzlar daha kirli. İnsanlar havuzdayken ihtiyacını yapıyor.

Ben de sizler gibi düşünmekteyim ustam. Lakin hamama hiç gitme fırsatına erişemedim. Meraklıyım doğrusu... 🫠
Lakin o kadar sıcak ve nemli yerde hastalık, virüs olacağını pek sanmam diğer üstatlarımın aksine zira size bir hikaye anlatmak isterim.

Osmanlı zamanında yabancı bir kral yatak döşek hastalanıyor. Bir sürü tabip bir araya geliyor lakin nafile... Bu durum Osmanlıya kadar duyuluyor ve dönemin padişahı yabancı kralı İstanbula gitiriyor. Kralı hamama sokup bir güzel yıkıyorlar.
Kısa süre sonra kral ayaklanıyor. Yanlışım yoksa Fransa kralıydı lakin yalan olmasın net bilgim yok. 🫡

Nemli ve sıcak ortamın kiraleri daha da yumuşatması neticesinde kolay temizlik olmaktadır. 🤌🏼

Siz neredeki hamamlara gidiyorsunuz ben anlamadım. Geleneksel Türk hamamlarını tercih edin. Ben sadece nişanlımın yanına memlekete gittiğimde bilen vardır belki Sivas'ta tarihi kurşunlu hamamı var orayı tercih ederim. Hamama girince insan sıcaktan gevşer kasları rahatlar saunada ciğerleri açılır vücudundaki kir yumuşar. Bu kadar gevşemenin üstüne tellak dayağı ballı kaymak gibi gelir.

Siz neredeki hamamlara gidiyorsunuz ben anlamadım. Geleneksel Türk hamamlarını tercih edin. Ben sadece nişanlımın yanına memlekete gittiğimde bilen vardır belki Sivas'ta tarihi kurşunlu hamamı var orayı tercih ederim. Hamama girince insan sıcaktan gevşer kasları rahatlar saunada ciğerleri açılır vücudundaki kir yumuşar. Bu kadar gevşemenin üstüne tellak dayağı ballı kaymak gibi gelir.

Tarihi Sivas Selçuklu camiinde(ismi böyle mi emin değilim ama Selçukludan kalmış) bulundum bir kaç defa gerçekten adam akıllı kültürümüze sahip çıkan yerleri tercih etmekte fayda var üstadım dediğiniz gibi.. 🤌🏻🤚🏼

Yeni konular

Geri
Yukarı