Gemi kaptanlığından pilotluğa geçiş mantıklı mı?

Kaan_klft

Hectopat
Biliyorsunuz uzak yol gemi kaptanlığı eksisiyle artısıyla ortalama üzeri maaş kazandıran bir meslek fakat ben ileride pilot olmak istiyorum. Araştırdığıma göre ilk başta kaptan olarak çalışıp 100k dolar gibi para biriktirdikten sonra pilotaj okumak için özel üniversitelere gidebilirim. Sizce bu mantıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence yapabilirseniz direk pilotaj okuyun sonradan başka bir mesleği yapmak daha zor gelebilir ayrıca ikisi de güzel meslekler gayet iyi meslekler ama bana göre pilotluk gemi kaptanlığına göre daha iyi çünkü gemi kaptanlığı herkesin yapabileceği bir iş değil şartları daha zor diye düşünüyorum.

Bence yapabilirseniz direk pilotaj okuyun sonradan başka bir mesleği yapmak daha zor gelebilir ayrıca ikisi de güzel meslekler gayet iyi meslekler ama bana göre pilotluk gemi kaptanlığına göre daha iyi çünkü gemi kaptanlığı herkesin yapabileceği bir iş değil şartları daha zor diye düşünüyorum.
Hakılısınız sonuçta 40 gün limana uğramadan da gitme ihtimaliniz var. Pilotlukta 20 saatten fazla uçuş yoktur diye düşünüyorum.

Pilotajın puanları aşırı yüksek ve özel üniversitelerde ise çok pahalı ondan ilk gemici olup ordan para kazanıp pilotluğa geçmeyi planlıyordum.

Kaptan olarak çalışmak için de okul gerekiyor.

Onun farkındayım şu anki gidişata göre İTÜ deniz ulaştırma işletme mühendisliği kazanabilirim ama YKS'de 2K gibi bir sıralama yapamam diye aklıma böyle bir şey geldi.

Son düzenleme:
Pilotajın puanları aşırı yüksek ve özel üniversitelerde ise çok pahalı ondan ilk gemici olup ordan para kazanıp pilotluğa geçmeyi planlıyordum.

Onun farkındayım şu anki gidişata göre İTÜ deniz ulaştırma işletme mühendisliği kazanabilirim ama YKS'de 2K gibi bir sıralama yapamam diye aklıma böyle bir şey geldi.
Sonrasında pilotaj için yaşınız büyük olur bence. İTÜ duim gelirseniz görüşelim. 😁

Bakacağım araştırıyorum kaptanlığı o meslek dolar kazandırdığından ben 1 2 yıla pilotluk geçerim diye düşünüyorum sonuçta pilotluk eğitimi 55k dan 100kya kadar bence biriktirebilirim.
Yaklaşık 3-4k ile başlarsınız kaptanlıkta. 2 yıl kuruş harcamayıp 12 ay maaş alırsanız birikir. Normal bir insan olduğunuzu düşünürsek 3 yılı var. 3 yıla da 2. kaptan olursunuz.

@Kaptan.S siz kaptansanız daha rahat açıklayabilirsiniz. Ben makineci olacağım.

Olur, olmaması için bir sebep yok. Hatta lisans mezunu olacağın için THY gibi şirketlerin pilot yetiştirme programlarına denk gelirsen onlara da başvurursun. İyi bir İngilizce ile mülakatları geçersen bedavaya pilotluk eğitimi alırsın. Bedava derken parayı seni çalıştırıp maaşından keserek alıyorlar. 80 bin kazanacaksan 40 kazanıyorsun, kalanını kesiyorlar örneğin.

Diğer türlü özel uçuş okulları için çok para gerekiyor. O yüzden söylediğin gibi para kazanmak için başka bir meslek gerekiyor.

Sağlığına dikkat et yeter. Havacılıktaki sağlık şartları denizciliğe göre daha ağır.

Geri
Yukarı