Gemi makineleri işletme vs gemi inşaatı

Gemide 3-4. Kaptan ortalama kaç saat çalışıyor?
Gemide ne gibi olanaklar mevcut? Örneğin internet, spor salonu vs.
Para için yapılacak bir meslek mi?
Gemi kaptanı olup bir iki sene çalıştıktan sonra pilotaj eğitimi almak mantıklı mı?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Şimdiden cevabınız için teşekkürler. Ek olarak siz kaptan mısınız?

Son soru kişisel tercih olsa da bence çok mantıksız. 26-27 yaşına gelip pilot olmayı mantıklı bulmuyorum.

Vardiyalar 8 saat oluyor hemen hemen. Güverte 4 saat 4 saat dönüşümlü çıkıyor genelde. Mesela sabah 4-8 vardiyasını tutarsınız sonra akşam 6-12 (Bunun genel bir takvimi var, rakamları kafadan attım.) Vardiya dışında da iş varsa yapılıyor. Gemici iş yerinde uyuduğu için işi hep olur. 😃

Operasyonlarda ve kanal geçişlerinde vardiya sistemi yok. Bütün herkes ayakta olur o durumlarda.

Para için yapılır mı konusunda birkaç soru sormanız lazım kendinize. Aşağıda biraz sıralayayım.

-Denizde aylarca ailenizden uzak yaşayabilir misiniz?
-Gerektiği durumlarda uzun süre uykusuz kalmaya ve stresli olmaya dayanabilir misiniz?
-Fırtınalı hava da olsa işinize devam edebilir misiniz?

Bu sorular en basit kötü tarafları. Bayağı zor meslek, parası ona göre.

İyi taraflarına gelelim. 😃

-Kazandığınız paranın haddi hesabı yok. Yatırımını da yaparsanız bayağı zengin yapar sizi. Elbette bu olay bazı insanlarda farklı işliyor. Ailesine yatırım yapanların parası kalmaz, onlar denize mahkum. Denizcilik başlangıçta bekar mesleği. Karada yaptığım 1 aylık tatilde 6 aylık kontratın parasını yemeden dururum derseniz o para bayağı birikir.

-Global bir meslek olduğundan her yerde iş olur. Dil engelini aşarsanız gerisi çok basit.

-Güverteciler yapamasa da makineciler bazı gemi tiplerinde şansa bağlı olarak limanlarda karaya geçip dolaşma imkanına sahip oluyor. Eğer bir bakım işi ya da beklenen parça yoksa makineciler hemen iner limanda. Yük alımına güverte bakıyor çünkü.

Aklıma bayağı şey geliyor ama yeter bu kadar şimdilik.

Geminin türüne bağlı olarak imkanlar değişiyor. Starlink çıkmasıyla internet olanağı arttı. Elbette gidip oyun oynayamazsınız, ailenizle görüşmek için iyi. Spor salonu hemen hemen hepsinde var.

Ben daha öğrenciyim ve makineciyim.

Son soru kişisel tercih olsa da bence çok mantıksız. 26-27 yaşına gelip pilot olmayı mantıklı bulmuyorum.

Vardiyalar 8 saat oluyor hemen hemen. Güverte 4 saat 4 saat dönüşümlü çıkıyor genelde. Mesela sabah 4-8 vardiyasını tutarsınız sonra akşam 6-12 (bunun genel bir takvimi var, rakamları kafadan attım.) Vardiya dışında da iş varsa yapılıyor. Gemici iş yerinde uyuduğu için işi hep olur. 😃

Operasyonlarda ve kanal geçişlerinde vardiya sistemi yok. Bütün herkes ayakta olur o durumlarda.

Para için yapılır mı konusunda birkaç soru sormanız lazım kendinize. Aşağıda biraz sıralayayım.

-Denizde aylarca ailenizden uzak yaşayabilir misiniz?
-Gerektiği durumlarda uzun süre uykusuz kalmaya ve stresli olmaya dayanabilir misiniz?
-Fırtınalı hava da olsa işinize devam edebilir misiniz?

Bu sorular en basit kötü tarafları. Bayağı zor meslek, parası ona göre.

İyi taraflarına gelelim. 😃

-Kazandığınız paranın haddi hesabı yok. Yatırımını da yaparsanız bayağı zengin yapar sizi. Elbette bu olay bazı insanlarda farklı işliyor. Ailesine yatırım yapanların parası kalmaz, onlar denize mahkum. Denizcilik başlangıçta bekar mesleği. Karada yaptığım 1 aylık tatilde 6 aylık kontratın parasını yemeden dururum derseniz o para bayağı birikir.

-Global bir meslek olduğundan her yerde iş olur. Dil engelini aşarsanız gerisi çok basit.

-Güverteciler yapamasa da makineciler bazı gemi tiplerinde şansa bağlı olarak limanlarda karaya geçip dolaşma imkanına sahip oluyor. Eğer bir bakım işi ya da beklenen parça yoksa makineciler hemen iner limanda. Yük alımına güverte bakıyor çünkü.

Aklıma bayağı şey geliyor ama yeter bu kadar şimdilik.

Geminin türüne bağlı olarak imkanlar değişiyor. Starlink çıkmasıyla internet olanağı arttı. Elbette gidip oyun oynayamazsınız, ailenizle görüşmek için iyi. Spor salonu hemen hemen hepsinde var.

Ben daha öğrenciyim ve makineciyim.

Hocam forumda sosyal medyadan iletişime geçmek yasak mı değil mi bilmiyorum eğer yasak değilse sizinle Instagram'dan veya başka bir platformdan iletişime geçebilir miyiz birçok sorum var da çünkü bu meslek ile ilgili?

Okula ve ortalamaya bağlı. Özellikle makine bölümünde adam açığı çok büyük.

Şöyle bir şey de var:

İş her şekilde bulunuyor denizcilikte. Önemli olan iyi şirketlere ve iyi gemilere düşmek. Kötü gemilerde hem az para alırsınız hem de cehennem gibi olur size deneyim.

Okula ve ortalamaya bağlı. Özellikle makine bölümünde adam açığı çok büyük.

Şöyle bir şey de var:

İş her şekilde bulunuyor denizcilikte. Önemli olan iyi şirketlere ve iyi gemilere düşmek. Kötü gemilerde hem az para alırsınız hem de cehennem gibi olur size deneyim.

Mesela İTÜ'den başka hangi üniversiteleri iyi denizcilikte?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı