Gemicilik işi

asdddxaw

Hectopat
Yer
İstanbul
Selamlar, bu işi yapan var mı? Maaşlar falan çok iyi diye okudum. Tek kötü yanı gittiğinde 4-6 ay ailenden uzak kalıyormuşsun. İşi yapan varsa onun ağzından dinlemek isterim. Gerçekten maaşlar yüksek mi, zorlukları nedir? Ayrıca hangi okulu okumak gerekiyor? Gemici, yağcı gibi terimler varmış, bunlar nedir?

İlanlar; Gemi Personeli & Denizci İş İlanları sahibinden.com’da.

Yeni başlayan gemici ve yağcı maaşlarının her tarafta gördüğünüz ilanlar ile pek alakası yok. Bu arada işin adı "denizcilik". Gemici ise gemide mevcut sınıflardan biri.

Son düzenleme:
Yeni başlayan gemici ve yağcı maaşlarının her tarafta gördüğünüz ilanlar ile pek alakası yok. Bu arada işin adı "denizcilik". Gemici ise gemide mevcut sınıflardan biri.
Kamarot diye bir şey de varmış ayak işini yapan, garson gibi bir şey herhalde. İşi yapan birisi gelip yardımcı olsa çok iyi olur aslında ya.

Kamarot diye bir şey de varmış ayak işini yapan, garson gibi bir şey herhalde. İşi yapan birisi gelip yardımcı olsa çok iyi olur aslında ya.
Kamarot yüksek tonajlı gemilerde olan bir sınıf ve iş yükü de ağırdır. Gemilerde genelde iş ağırdır ve askeri olmasa da kendince bir hiyerarşisi ve kültürü mevcuttur. Bu ilanların bahsettikleri kurslarda gösterilmeyenler ile gemide karşılaşınca uyum sağlayabilenler devam eder. İşi yapan olmadığıma dair sizde kanı oluşturan nedir?

Son düzenleme:
Ben de makine mühendisliği okuyorum. Gemide çarkçılık yapabilir miyim bilgisi olan var mı? Önceden bu işin önünü kapadılar diye duymuştum ama son durum nedir acaba?

Yaşınız kaçtı. Lise yıllarımda bir dönem denizcilik lisesinde okuyup nakil almak zorunda kalmıştım. Çevremde bazı denizciler de bulunuyor. Maaş birim bazında yüksek olmasa da çoğu yer döviz üzerinden ödeme yapar. Lise yaşında işen bu okulu değerlendir. Üniversiteler içinde çeşitli alanlarda bölümler bulunuyor. Üsküdar da baya reklamı bulunan özel denizcilik kursu var fakat içine giren hiç bir tanıdığım bulunmuyor. Güverte ve makine zabitleri bu işin kaymağını yiyen nitelikli elemanlar. Okullu veya çekirdekten yetiştirerek olunur. Örneğin plazada bulunan patron-müdür-şef-işçi-personel ilişkisine benzetebilirsiniz.

Ben de makine mühendisliği okuyorum. Gemide çarkçılık yapabilir miyim bilgisi olan var mı? Önceden bu işin önünü kapadılar diye duymuştum ama son durum nedir acaba?
STCW AIII/1'e göre eksik derslerinizi almanız ve İngilizce yeterliliğini karşılamanız, açık denizde 6 ay olmak üzere, toplamda 12 ay stajı tamamlamanız ve idarenin açtığı sınavdan geçmeniz halinde olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı