Gemini balık tutmayı öğretiyor

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Gemini, Google AI Studio, Copilot ve ChatGPT'yi test ettim.

ChatGPT, Copilot ve Google AI Studio size balık veriyor. Gemini ise balık tutmayı öğretiyor. Yani bir iş istiyorsun tamamını atmıyor, örnek gösterip nasıl yapıldığını söylüyor. Mesela 100 satırlık bir SQL sorgusu istedim. 5 satır atıyor, gerisini yazmıyor. Yapay zekanın gerçekleştirmiş olduğu bu hareket dikkat çekiyor.

ChatGPT, Copilot ve Google AI Studio size balık veriyor. Gemini ise balık tutmayı öğretiyor. Yani bir iş istiyorsun tamamını atmıyor, örnek gösterip nasıl yapıldığını söylüyor. Mesela 100 satırlık bir SQL sorgusu istedim. 5 satır atıyor, gerisini yazmıyor. Yapay zekanın gerçekleştirmiş olduğu bu hareket dikkat çekiyor.

Yalnız 100 satırlık kodun 5 satırıni verince pek de balık tutmayı öğretmiş olmuyor ;) Ben herhangi bir konuda yapay zeka kullanacaksam mümkün olduğu kadar az düzenleme yapmak isterim. Yoksa zaten oturup kendim çalışırım. Sadece eğitim amaçlı yapay zeka uygulamalarını bunun haricinde tutuyorum tabi.

İnsanlar hazıra konmasın diye yapılmış herhalde 🙃.

Yalnız 100 satırlık kodun 5 satırını verince pek de balık tutmayı öğretmiş olmuyor.
Örnek olarak bunu gösterebilirim. 600 satır verdim, 3 satır yazıp devamını atladı. Detaylıca açıklama yazdı. Bu durumda nasıl balık tutmayı öğretmemiş oluyor?
1712747710356.png

bir kahveciye gidip kahve aldın, kahvecide yarısını ben koydum sen geç arkaya tamamını kendin koy derse olur mu öyle

Örnek olarak bunu gösterebilirim. 600 satır verdim, 3 satır yazıp devamını atladı. Detaylıca açıklama yazdı. Bu durumda nasıl balık tutmayı öğretmemiş oluyor?
Eki Görüntüle 2164634

Mesajımda da belirttim eğitim amaçlı bir GPT ise bu şekilde bir cevap anlamlı olabilir. Ama ben kod yazmayı bilmeyen veya bilsem bile vakti olmayan biriysem kodlama konusunda destek alacağım bir yapay zeka uygulamasından beni minimum seviyede uğraştıracak bir çözüm beklerim. Mesela Devin gibi.

Senin aklındakileri değişkeni değiştirerek yazarsın demiş. Ama uğraşmam diyorsan vb. yazma tümünü yaz diyebilirsin.

Geri
Yukarı