General Mobile 5 Plus İnceleme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba sosyal;

Bugün sizlere GM 5 Plus' ı inceleyeceğim.

GM' in Google ile işbirliği yaparak çıkardığı telefon Android ONE işletim sistemi ile geliyor.

Android ONE Nedir?
Yalın Android. Yani temasız ve uygulamasız. (Mesela Samsung ile gelen gereksiz uygulamalar bu işletim sisteminde yok)

İnceleme

Önce ekrandan başlayalım;

Ekran FHD, 1920 180p çözünürlükte ekran ile geliyor. Ekranın yanları hafif kıvrık. Buda telefona güzel bir görünüm katıyor ve düştüğünde köşelerden çatlamasını nispeten engelliyor.

IMG-20161003-WA0005-min.jpg

Arka tarafa ve kameraya bakıyoruz;

Arka tarafta benekli plastik kapak görüyoruz. Kapak dedim ama bataryaya ulaşılmıyor.

Kameraya baktığımızda 13 MP Sony sensörlü ve F1.8 Lensli, çift flaşlı kameramızı görüyoruz

(Aynı zamanda ön kamera da 13 MP ve flaşlı, fakat açısı ve lens değeri küçük)

IMG-20161003-WA0006-min.jpg

Yan kısımlar ve tuşlar;

Yan kısımlarda ve üst kısımlarda, tasarım İphone' a benzer şekilde yapılmış, anten çizgileri bulunmakta. Ses tuşları ve (bence) çok alta bulunan, karışmasın diye tırtıklı yapılan güç tuşunu görüyoruz.

IMG-20161003-WA0004-min.jpg

Kutu içeriği;

Kutu içeriği cidden bol, bu fiyattaki bir telefon için en büyük artılardan biri;
  1. Şarj adaptörü,
  2. 2 adet USB Type - C şarj kablosu,
  3. USB Type - C to Mini dönüştürücü,
  4. Kulaklık, ve Kulak içi podları,
  5. Garanti belgeleri,
  6. Sim kart kapağı açacağı,
  7. Ve Telefon! (Aman Allah' ım :eek: )

Menü Tasarımları

Ana menü;

Screenshot_20161003-215700-min.png

Bilgi barı;

Screenshot_20161003-215752-min.png

Uygulamalar menüsü;

Screenshot_20161003-215746-min.png

Ayarlar menüsü;

Screenshot_20161003-215800-min.png

Kamera menüsü;

(Ve ben :D )

Screenshot_20161003-215733-min.png

Testler ve CPU - Z

Antutu testi;

Screenshot_20161003-221100-min.png

Screenshot_20161003-221136-min.png

CPU - Z

Screenshot_20161003-221234-min.png

Screenshot_20161003-221249-min.png

Sonuç ve Değerlendirme

İlk seri sorunsalı;

Öncelikle telefon bir F/P ürünü diyebilirim.

İlk serilerde sıkıntılar vardı, ama GM, çıkardığı ikinci seri ile bu sorunları ortadan kaldırdı.

Şarj ve batarya;

Telefon hızlı şarj desteklemekte, yani % 60' kadar 30 Dk' da çıkabilmekte. Sonrasında ise bataryayı korumak için uzun şarj süresi başlamakta. Kullanımım boyunca ne bir ısınma ne de bir ani düşüş gördüm bataryada. Eğer hayvan gibi uğraşırsanız tabiki de dayanmaz, fakat cidden iyi iş çıkartmışlar. (y)

Isınma var mı?

Bir haftayı aşkın süredir kullanıyorum, ne bir ısınma gördüm nede bir kasma. Eğer ''insan'' gibi kullanırsanız tadından yenmez.

Kamera

Kameraları başarılı, önde ve arkada 13 MP kullanılması çok güzel olmuş, öndeki flaş da cabası. Ayrıca Sony marka sensör kullanılması da beni memnun etti.

Kutudan çıkan aksesuarlar

Kutu içeriğinin bol olması bayağı iyi. İki tane şarj kablosu çıkması da güzel, zira Type C yaygın değil, ve bir kabloyu yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Üstelik dönüştürücü de çıkmakta.

Çıkan kulaklık ise cidden güzel. Basları ve tizleri kuvvetli vermekte. Tabi kabloları biraz ince.

Genel olarak fiyatını hak eden bir telefon. Ama siz bu telefonu alıp, ağzına kadar uygulama doldurursanız patlak verecektir. Hem ekranı ile hem kamerası ile ve hem de iki tane 8 çekirdekli ( 4+4 ) işlemcisiyle güzel ve şık bir telefon.

Ürün Hepsiburada.com' dan 903' TL' ye alınmıştır.

Umarım iyi bir inceleme olmuştur.

İyi sosyaller. :D

_-_ BONUS _-_

Telefonu, siz değerli sosyal kullanıcıları için 70 cm yükseklikten yüz üstü parke zemine attım, banamısın demedi. :D

Son düzenleme:
Architecture bölümüne 1000GhZ yazmışlar. 1000TL'lik telefon için mükemmel işlemci. :D

Az önce telefona 700 MB' lık Android 7.0 güncellemesi geldi.

Ayrıca bunun yanında bayağı bir bug ve hata çözmüşler.

ASDFG-min.png

Android 7 animasyonu;

ASDF-min.png

İncelemeyi güzel fakat tasarım gibi konularda biraz daha ayrıntılı yapsaydın keşke. Ekran gövde oranı, güneş ışığı altında başarısı vb.
Bize özel yere atmanız bizim canımızı acıtır :) Denemeyin şöyle şeyleri. Bana para teklif etseler bile yere bırakmam.

Hayırlı olsun. Son kısımda yaptığın fantezileri denememen de fayda var.
Kendi düştü aslında. Mousepad' ın üstündeydi, titreyince kayıp düştü. Ben de yüksekliği ölçüp yazdım. :D

Architecture bölümüne 1000GhZ yazmışlar. 1000TL'lik telefon için mükemmel işlemci. :D

Google ile işbirliği yapınca kısamamışlar. Cidden fiyatını hak eden telefon.

İncelemeyi güzel fakat tasarım gibi konularda biraz daha ayrıntılı yapsaydın keşke. Ekran gövde oranı, güneş ışığı altında başarısı vb.
Bize özel yere atmanız bizim canımızı acıtır :) Denemeyin şöyle şeyleri. Bana para teklif etseler bile yere bırakmam.

Hocam daha 1 hafta oldu, fakat güneş altında parlaklığı kendi ayarlıyor ve görülebiliyor.

Ekran gövde oranını da sizden duydum ilk... (Bilmezliğime verin... :D )

Ben paylaşayım o zaman :
71.72 % .. En az %65 kabul ediyorum ben. Ortalamada bir ekran gövde oranına sahip. Bu fiyata resmen bütün telefonlar %70 ekran gövde oranına sahip.
Ayrıca kamera hakkında bildiğim kadarıyla arka kamera f2.0 ön kamera ise f2.2 diyafram açıklığına sahip.
Merak ettiğim bir şey var USB Type-C diğer girişlerden başarılı mı?

Ben paylaşayım o zaman :
71.72 % .. En az %65 kabul ediyorum ben. Ortalamada bir ekran gövde oranına sahip. Bu fiyata resmen bütün telefonlar %70 ekran gövde oranına sahip.
Ayrıca kamera hakkında bildiğim kadarıyla arka kamera f2.0 ön kamera ise f2.2 diyafram açıklığına sahip.
Merak ettiğim bir şey var USB Type-C diğer girişlerden başarılı mı?
Type - C başarılı, yaptığım testlere göre mini USB' den hızlı.

Ayrıca şu ''2.5D'' cam bu telefonda da var, üstüne telefonda ince olunca hoş bir görüntü oluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı