Geometri sorusu çözmem çok uzun sürüyor

Sosyal Şapka

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Geometri sorusu çözerken çok fazla vakit harcıyorum. 9. sınıfım. Diğer matematik sorularını çözebiliyorum. Ayrıca eşlik benzerlik ile trigonometri sorularını da patır patır çözebiliyorum ancak diğer geometri konuları çok vaktimi götürüyor. Kolay sorular çözdüm ve hiç sorunum yok. Ama biraz zor olunca bir bakmışım saatte 7 8 soru çözmüşüm. Sinir krizi geçiriyorum. Ne yapmam lazım?

Emin olun gayet normal. Geometriyi yeni yeni bu kadar detaylı görüyorsunuz. Pratikleşmek için bazı şeyleri önbelleğinize atabilirsiniz. Yani her soruda acaba şu şu var mı diye bakıp hızlı çözüme gidebilirsiniz.

Benim kullandıklarım:
  • Soruda verilen hiçbir bilgi gereksiz değildir. Hepsini kullandığından emin ol.
  • Eş ya da orantılı uzunluklar varsa bunları işime yarayacak şekilde ya yan yana ya da aynı üçgen içine taşı.
  • Eğer uzunluklardan hiç yürüyemiyorsan açılara isim ver. (Alfa-beta)
  • Paralellik varsa orada mutlaka benzerlik vardır.
  • Paralellik açı taşır.
  • Dik üçgen görürsen aklına hemen pisagor-öklid-alan üçlüsünü getir.
  • Ve tabii ki diğer klişe özel üçgen özellikleri...

Emin olun gayet normal. Geometriyi yeni yeni bu kadar detaylı görüyorsunuz. Pratikleşmek için bazı şeyleri önbelleğinize atabilirsiniz. Yani her soruda acaba şu şu var mı diye bakıp hızlı çözüme gidebilirsiniz.

Benim kullandıklarım:
  • Soruda verilen hiçbir bilgi gereksiz değildir. Hepsini kullandığından emin ol.
  • Eş ya da orantılı uzunluklar varsa bunları işime yarayacak şekilde ya yan yana ya da aynı üçgen içine taşı.
  • Eğer uzunluklardan hiç yürüyemiyorsan açılara isim ver. (Alfa-beta)
  • Paralellik varsa orada mutlaka benzerlik vardır.
  • Paralellik açı taşır.
  • Dik üçgen görürsen aklına hemen pisagor-öklid-alan üçlüsünü getir.
  • Ve tabii ki diğer klişe özel üçgen özellikleri...
Merhaba. Çok geç yazdığım için özür dilerim ama siz mesaj atınca sistem bildirim göndermemiş veya ben görmemişim. Çok Çok özür dilerim. Taktikler için teşekkürler.

Çözüme götürmeyen yollarımı deniyorsun?
O var biraz ama daha çok ne yapmam gerektiğini bulamayıp düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı