Sayısal Geometri sorusu

@GFYT, açılar farklıyken DCE ve ABC nasıl eş üçgen oluyor?
Eki Görüntüle 2174185

Foruma girmeden önce Orijinal'in AYT Geometri denemesinden 2 deneme çözmüştüm, hiçbir soru bunun kadar zor değildi :/ Soruda eksik bilgi olduğunu düşünüyorum.
Yeni bir ücgen olusturun diyorum yukarıda, okumuyor musunuz hocam? Üçgenin dısında bir noktada, neden diye soruyorsanız da CDA acısı 130 derece oluyor bunu 80 50 bicimde ayırmak amacıyla yapıyorum bunu. Kagıt kalem bulayım atacagım.

Sorunun cevabı 140, 110'da degil buldum cozumu 😂

yeni bir ücgen olusturun diyorum yukarıda, okumuyor musunuz hocam? Üçgenin dısında bir noktada, neden diye soruyorsanız da C'da acısı 130 derece oluyor bunu 80 50 bicimde ayırmak amacıyla yapıyorum bunu. Kagıt kalem bulayım atacagım.

Sorunun cevabı 140, 110'da degil buldum çözümü 😂

Hocam kağıt kalem bulun merak ettim :D

Yeni bir ücgen olusturun diyorum yukarıda, okumuyor musunuz hocam? Üçgenin dısında bir noktada, neden diye soruyorsanız da CDA acısı 130 derece oluyor bunu 80 50 bicimde ayırmak amacıyla yapıyorum bunu. Kagıt kalem bulayım atacagım.

Sorunun cevabı 140, 110'da degil buldum cozumu 😂
Yanlış çözmüşüm.

Son düzenleme:
910bf23e-e42c-49e6-92f0-cc2e332ebb55.jpg

Bu soruda bir bilgi daha olmalı diye düşünüyorum tahminlerle olacak iş değil.

Hocam benim 160'ı boş verin de sanki bu da biraz tahmini olmuş. Eşkenar elde etmek için 80'i 60+20 diye parçalayıp uzunluğun oraya geleceğini bilemeyiz bence. Ya olimpiyat sorusu, ya bilgi eksikliği var.
Eki Görüntüle 2174196

En mantıklısı attıgım gibi oluyor hocam, baska bir cozumunun oldugunu sanmıyorum. Soru ortaokul falan degil AYT'de cıksa eleyici sorulardan biri olabilecek düzeyde sorulmus.

Eşkenar üçgenin dayanak noktası nedir? Neye göre eşkenar olmalı dediniz?

Üçgen esitligini kullanmak icin.

Geri
Yukarı