Sayısal Geometri sorusu

Üçgen esitligini kullanmak icin.
Hayır demek istediğim 2 adet çizdiğiniz eş kenarın dayanak noktası nedir? Neye onlar eş? Belkide üçgen içinden çıkıp gidebilecek bir uzunluk bu ?

Soru troll gibi, ortaokul hocası yüksek ihtimalle kafası yansın diye attı hocam bulamadım diyince de hoca çözüm yok diyecek. Ben yetersiz veri olduğunu savunuyorum.

Arkadaşlar üşenmedim gerçek açıölçer ve cetvel ile hesapladım 140 çıkıyor :)
Bu şekilde çıktığı için de eksik bilgi yok. Bir yerden çıkıyor ama nereden bilmiyorum. IMG_20240420_234616.jpg

Ozur dilenecek bir konu yok hocam, insanız sonucta :)
Utancımdan hava almaya çıkıp geldim; 5-10 dk uğraştım, bulamadım. 1 yıldır çözmediğim için de olabilir fakat eksik bir bilgi var gibi.
Şu mantıkta her şey tam oturuyor ama varsayımsal oluyor yine. Ondan eksik bilgi var diye düşünüyorum. Olimpiyatlarda olan arkadaşıma atacağım, çözümü merak ettim. Eğer çözerse çözümünü atarım.

Hayır demek istediğim 2 adet çizdiğiniz eş kenarın dayanak noktası nedir? Neye onlar eş? Belkide üçgen içinden çıkıp gidebilecek bir uzunluk bu?

Soru troll gibi, ortaokul hocası yüksek ihtimalle kafası yansın diye attı hocam bulamadım deyince de hoca çözüm yok diyecek. Ben yetersiz veri olduğunu savunuyorum.

Soru troll degil, ek cizim gerektiriyor bence. Dedigini tam olarak anlayamadım, acar mısın biraz daha? Mumkunse gorsel uzerinden goster.

Soru troll degil, ek cizim gerektiriyor bence. Dedigini tam olarak anlayamadım, acar mısın biraz daha? Mumkunse gorsel uzerinden goster.
Doğru çözmüşsünüz. Açılardan eşkenar sağlanınca ikizkenar da sağlanıyor. Soruyu arkadaşlarla tartıştık da gelme ihtimali düşük olsa da cidden kaliteli soruymuş.

Demek istediğim okla işaretli olan doğruları eş kabul ediyoruz ancak bu eş doğruyu neye dayanarak çektik? Ek olarak çektik çekmesine ancak orada kesiştiklerini nereden biliyoruz? Bu uzunların bu üçgen içinde bu şekilde çizildiğine ac doğrusu üzerine geldiğine dair bir bilgimiz yok. Varsayıma dayalı bir çizim olmuş, tutmuş ancak dayanağı yok.

Olimpiyat sorusu olma ihtimali kafama yattı nedense, yandex görsel aramaya taratınca soru çıkıyor mu :D

Dosya Ekleri

• jHznnd1Ctj.png
    jHznnd1Ctj.png
    213 KB · Görüntüleme: 27
Demek istediğim okla işaretli olan doğruları eş kabul ediyoruz ancak bu eş doğruyu neye dayanarak çektik? Ek olarak çektik çekmesine ancak orada kesiştiklerini nereden biliyoruz? Bu uzunların bu üçgen içinde bu şekilde çizildiğine ac doğrusu üzerine geldiğine dair bir bilgimiz yok. Varsayıma dayalı bir çizim olmuş, tutmuş ancak dayanağı yok.

Olimpiyat sorusu olma ihtimali kafama yattı nedense, yandex görsel aramaya taratınca soru çıkıyor mu :D
Şu şekilde:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu mantıkta her şey tam oturuyor ama varsayımsal oluyor yine. Ondan eksik bilgi var diye düşünüyorum. Olimpiyatlarda olan arkadaşıma atacağım, çözümü merak ettim. Eğer çözerse çözümünü atarım.
Yurttaki arkadaşlarıyla çözmüş, hepsi aşağıdaki çözümle aynı çözmüş. Başka çözüm de yokmuş. Ben bayağı bayağı her şeyi sallamışım, 4 saatlik uyku yaramıyor insana. İyi bir ders oldu bu konu bana. Benim bu konu hakkında yazdığım hiçbir mesajı takmayın.

Bendemi sorun var ya, inat ettim 1.5 saattir paintte deniyorum çıkmıyor, denilen gibi varsayımsal olarak yerleşiyor. Eksik bilgi vardır inşallah :D

Geri
Yukarı